Nie, w drugiej turze głosują wszyscy uprawnieni do głosowania
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 03/07/2020, 15:00
- Zaktualizowane w 03/07/2020, 16:20
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Post pojawił się na Facebooku 30 czerwca (1, 2, 3). Ma on ponad 165 reakcji na Facebooku, 11 komentarzy i 384 udostępnienia. Informacja pojawiała się również na Instagramie i Twitterze.
“Przypominam, że jeśli głosowałeś na Dudę w I turze, to nie musisz już iść na głosowanie, ponieważ wygrał on I turę. W II turze głosują tylko osoby, które zaznaczyły innych kandydatów.
Informacje zamieszczone w materiale są nieprawdziwe. W tej sprawie stanowisko zajęła Państwowa Komisja Wyborcza.
Pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe - czytamy w oświadczeniu.
PKW wyjaśnia też, że w wyborach na prezydenta Polski wszyscy są uprawnieni do głosowania.
Sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu. Wynika to z zasad przeprowadzania wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określonych w art. 62 i 127 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568). Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu.
Jednocześnie PKW potępia pojawiające się w sieci nieprawdziwe materiały i apeluje o ich niepowielanie.
Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako „instrukcje dla wyborców”, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne - czytamy w oświadczeniu PKW.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami