Nie, w drugiej turze głosują wszyscy uprawnieni do głosowania

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 03/07/2020, 15:00
  • Zaktualizowane w 03/07/2020, 16:20
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
W mediach społecznościowych szeroką popularność zdobywa post, który przekonuje wyborców kandydata Prawa i Sprawiedliwości, by nie szli do głosowania w drugiej turze. Informacje zawarte w poście są nieprawdziwe. Państwowa Komisja Wyborcza oznajmia, że uprawnieni do udziału w ponownym głosowaniu są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania w poprzedniej turze wyborów nie ma na to żadnego wpływu.

Post pojawił się na Facebooku 30 czerwca (1, 2, 3). Ma on ponad 165 reakcji na Facebooku,  11 komentarzy i 384 udostępnienia. Informacja pojawiała się również na Instagramie i Twitterze

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 3 lipca 2020 r.

“Przypominam, że jeśli głosowałeś na Dudę w I turze, to nie musisz już iść na głosowanie, ponieważ wygrał on I turę. W II turze głosują tylko osoby, które zaznaczyły innych kandydatów. 

Informacje zamieszczone w materiale są nieprawdziwe. W tej sprawie stanowisko zajęła Państwowa Komisja Wyborcza. 

Pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe - czytamy w oświadczeniu. 

PKW wyjaśnia też, że w wyborach na prezydenta Polski wszyscy są uprawnieni do głosowania. 

Sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu. Wynika to z zasad przeprowadzania wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określonych w art. 62 i 127 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568). Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu.

Jednocześnie PKW potępia pojawiające się w sieci nieprawdziwe materiały i apeluje o ich niepowielanie.

Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako „instrukcje dla wyborców”, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne - czytamy w oświadczeniu PKW.

Image
Zrzut ekranu ze strony PKW z 3 lipca 2020 r.

 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami