Obraz dzieci w maseczkach powstał w 2020 roku na Filipinach

Mural, na którym widać dzieci w maseczkach w kolorach różnych krajów rzekomo miał powstać w 1994 r. na lotnisku w Denver w Stanach Zjednoczonych. To nieprawda. Obraz namalował filipiński artysta w lutym 2020 roku.

Grafika została udostępniona 3 października 2020 roku i ma 140 udostępnień. „Ten mural znajduje się na lotnisku w Denver od 1994 roku. Istnieje tabliczka, na której jest napisane, że jest on poświęcony NWO (od angielskich słów New World Order – czyli Nowy Porządek Świata)” – czytamy.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 6 października 2020 roku

Podobne posty pojawiały się również w języku angielskim, niemieckim, francuskim, portugalskim i hiszpańskim.

Wskazówki

Jak pokazuje odwrotne wyszukiwanie grafiki w Google, po raz pierwszy grafika była udostępniana 25 lutego 2019 r. Udostępnił ją „CJ Trinidad”, który w zdjęciu profilowym pozuje obok tej samej grafiki, ale w ramie osadzonej na sztaludze. To samo zdjęcie było opublikowane również na Instagramie 18 marca 2020 roku. Autor, który mieszka w prowincji Bulacan na Filipinach zatytułował dzieło: „Maskcommunication” (tłum. Komunikacja masek).

Co ciekawe, pod zdjęciem wspomnianego przez nas użytkownika rozwinęła się dyskusja. Niektórzy dopytywali autora o grafikę, wskazując że od 1994 r. znajduje się ona na lotnisku w Denver. Ten zirytowany odpowiadał: „Zacząłem malować w lutym zeszłego roku (2019 przyp. red.) na konkurs plastyczny. To nie jest dobry żart”.

30 maja autor zamieścił na Facebooku dwa zdjęcia pokazujące postępy z pracy nad obrazem. Miesiąc później na Instagramie zamieścił kolejne zdjęcie, opatrzone hasztagiem # Feb2020.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The making: "Maskcommunication" ❤ #Feb2020 #maskcommunication ?

Post udostępniony przez CJ Trinidad (@cjtrinidad_08)

AFP wiele razy próbowała się skontaktować z autorem obrazu, ale bez skutku.

Wyszukiwanie w Google'u terminu „Maskcommunication” ujawnia, że 29 lutego portal informacyjny z Bulacan na Filipinach opublikował artykuł na temat prac CJ Trinidada. Zdjęcia prac autora były publikowane na Facebooku nawet przez burmistrza Bulacan

Denver

Jeśli chodzi o lotnisko w Denver (DEN) to nieraz było przedmiotem wielu teorii spiskowych od czasu jego otwarcia w 1995 roku, a więc dopiero po 1994 r. W komunikacie prasowym z okazji obchodów 25. rocznicy powstania lotniska wymieniono niektóre z nich.

Na lotnisku rzeczywiście istnieją przyciągające wzrok malowidła ścienne. Jedno z nich nawiązuje do socrealizmu ściennego w Meksyku i ma tytuł „W pokoju i harmonii z naturą” (In Peace and Harmony with Nature) i jest autorstwa Leo Tangumy. Przedstawia sceny niszczenia środowiska. Natomiast drugi jego obraz o tytule „Dzieci świata marzą o pokoju” (Children of The World Dream of Peace) jest podobny do obrazu CJ Trinidada. Przedstawia uśmiechnięte dzieci z różnymi flagami ubrane w tradycyjne stroje ludowe, które świętują pokój na świecie. Żadne z dzieci nie ma na sobie maseczki.

Image
Leo Tanguma: „Children of the World Dream of Peace” (Foto mit freundlicher Genehmigung des Flughafen Denver)

Rzecznik lotniska w rozmowie z dziennikarzami AFP Factual potwierdził, że popularne w mediach społecznościowych zdjęcie nie należy do kolekcji dzieł sztuki lotniska w Denver. – Obraz jest podobny do muralu zatytułowanego „Dzieci świata marzą o pokoju”. Jednak dzieło CJ Trinidada nie znajduje się w naszej galerii – wyjaśnił.

Oprócz tego grafika, którą udostępniali użytkownicy na Facebooku została zmodyfikowana. Jedno z dzieci ma maseczkę w kolorach flagi Izraela. Dzieło CJ Trinidada przedstawia dziecko w maseczce w kolorach flagi Palestyny.

Image
Porównanie grafiki pojawiającej się w mediach społecznościowych z lewej strony z oryginałem z prawej strony

Podsumowując, wizerunek postaci ludzkich w maskach w kolorach flag różnych krajów nie jest muralem na lotnisku w Denver z 1994 roku, ale obrazem wykonanym przez filipińskiego artystę w 2020 roku.

  

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami