Nie, dokument o „nowym porządku świata” jest nieprawdziwy

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad tysiąc udostępnień miała na Facebooku publikacja, która przedstawia „oficjalny dokument NATO” opisujący rzekomo plany ustanowienia „nowego porządku świata” w 2030 r. Ta lista celów jest nieprawdziwa. Agenda 21 nie jest oficjalnym dokumentem NATO. Nagłówek rzekomego dokumentu utworzono z połączenia nazw dwóch różnych rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak powiedział rzecznik ONZ, wszystkie punkty tej listy są fałszywe.

„A wy dalej maski i słuchacie się jak baranki... To było już dawno temu zaplanowane... Nowy porządek świata 2030” – czytamy w poście opublikowanym 17 marca 2021 roku. Podobne posty były popularne już w grudniu 2020 r. Publikacja prezentuje rzekomą listę celów dla Agendy NATO. Wśród nich wymieniono m.in. „zniesienie instytucji rodziny”, „obowiązkowe, wielokrotne szczepienia” czy „depopulacja”.

Zrzut ekranu z Facebooka z 26 marca 2021 roku

Podobne publikacje były udostępniane w języku angielskim w czerwcu 2020 roku. Jednak mówiły one, że „nowy porządek świata” jest dokumentem Organizacji Narodów Zjednoczonych, a nie NATO. 

NATO planuje zmienić porządek świata?

Przedstawiona w mediach społecznościowych lista jest nieprawdziwa i również fałszywe jest stwierdzenie, że dokument reprezentuje „cele Agendy NATO 21/2030”.

Agenda 21 jest dokumentem programowym, który został przyjęty podczas obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Rio de Janeiro w 1992 roku podczas tzw. Szczytu Ziemi. Nie ma on jednak nic wspólnego z nieprawdziwą publikacją udostępnianą na Facebooku. 

Dokument ONZ  ma 350 stron i 40 rozdziałów. Podzielono go na cztery sekcje – pierwsza dotyczy zagadnień społecznych i ekonomicznych, druga mówi o ochronie i zarządzaniu zasobami naturalnymi w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju. W trzeciej  części jest mowa o wzmacnianiu pozycji “znaczących grup społecznych” m.in. kobiet, dzieci i młodzieży, jak również pracowników i związków zawodowych. Czwarta zaś mówi o możliwościach i warunkach rozwoju, m.in. o upowszechnianiu edukacji. 

W dokumencie nie odnaleźliśmy niczego, o czym wspomina udostępniana w mediach społecznościowych grafika. Wyszukiwanie słów kluczowych w języku angielskim, takich jak: „jeden światowy rząd” czy „jedna światowa armia” nie przyniosły rezultatów.

Z kolei Agenda 2030 to rezolucja przyjęta przez ONZ 25 września 2015 r., która dotyczy działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Można ją przeczytać w języku polskim. Wśród 17 celów wymieniono m.in. wyeliminowanie ubóstwa, głodu, zapewnienie wszystkim ludziom edukacji na wysokim poziomie, ochrona oceanów i mórz oraz zmniejszenie nierówności w krajach oraz między nimi. Tak jak poprzednio, w dokumencie nie odnaleźliśmy w nim stwierdzeń odwołujących się do „ustanowienia nowego porządku świata”.

W lewym górnym rogu udostępnianej grafiki widać logo ONZ. Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdził w wiadomości do AFP 27 czerwca 2020 roku, że „wszystkie punkty z listy udostępniane w grafice są całkowicie fałszywe, albo przekręcone”.

Wniosek: grafika, która rzekomo ma przedstawiać dokumenty NATO z celami o tzw. „nowym porządku świata” jest nieprawdziwa. Ani NATO, ani ONZ nie mają na celu utworzenia „nowego porządku świata”. Tytuł fałszywej publikacji jest połączeniem tytułów dwóch dokumentów ONZ: „Agenda 21” opublikowanego w 1992 r. i „Agenda 30” sprzed sześciu lat. 

SZCZEPIONKI