Zrzut posta na Facebooku, 23.05.2019 r.

Nie, Mohammed nie jest najczęściej nadawanym imieniem w Berlinie

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Taka informacja od kilku dni krąży w sieci. Jest nieprawdziwa. Według Towarzystwa Języka Niemieckiego najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom w Berlinie w 2018 r. to Alexander i Maximilian. Mohammed znalazł się daleko w tyle. 

— Najpopularniejszym imieniem dla noworodków płci męskiej w Berlinie jest Mohammed — czytamy w mediach społecznościowych.

Zrzut ekranu posta na Facebooku, 23.05.2019
Zrzut ekranu posta na Facebooku, 23.05.2019 r.

Informacja rozeszła się z prędkością światła. Jeden z postów na Facebooku ma ponad 2,3 tys. polubień. Użytkownicy często żartują. Zdarza się jednak, że szydzą z muzułmanów i przestrzegają przed ich atakiem. Niektórzy nie wierzą doniesieniom, choć gdy widzą, że źródłem informacji jest niemiecki tabloid „Bild”, to przestają dopytywać się o szczegóły.

Komentarze pod postem, 23.05.2019 r.

Co zatem jest prawdą? Poniżej zrzut ekranu artykułu na stronie „Bilda”.

Zrzut ekranu niemieckiego portalu Bild z 23.05.2019 r.

Tytuł „Mohammed beliebster Erstname in Berlin” rzeczywiście informuje, że w Berlinie noworodków najczęściej nazywa się imieniem Mohammed — ale tylko wśród chłopcow, którym dano dwa lub więcej imiona. Dlaczego?

Kluczowe jest tutaj słowo „Erstname”. W dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza „pierwsze imię”. Cytowane w artykule Towarzystwo Języka Niemieckiego (GfDS), które przeprowadziło badanie, rozróżnia aż trzy kategorie imion:

Wiemy, że to trochę skomplikowane, dlatego podajemy przykład. Jeśli dziewczynka nazywa się Anna Maria (Vorname), to jej pierwsze imię (Erstname) jest Anna, a drugie (Folgename) Maria.

GfDS to najważniejsza instytucja językowa finansowana przez niemiecki rząd. Metodologię i całe badanie GfDS opublikowało na swojej stronie.

Okazuje się, że: 

Imiona nadawane dzieciom w 2018 r. W nawiasach uwzględniono miejsca z poprzedniego roku. Liczby proc. odnoszą się do wszystkich imion razem wzietych. Zrzut ekranu 23.05.2019
Najbardziej popularne pierwsze imiona. W nawiasach zajęte miejsce w poprzednim roku. Gesamtliste oznacza miejsce ogółem.

Autorzy badania porównali ze sobą też najpopularniejsze imiona w Turcji z tureckimi imionami nowonarodzonych dzieci mieszkającymi w Niemczech. Dlaczego Mohammed jest na pierwszym miejscu? Bo to najpopularniejsze tureckie imię wśród wszystkich imion niemieckich. 

Porównanie tureckich imion. Mädchen Türkei - imiona dziewcząt w Turcji, Mädchen Deutschland - imiona dziewcząt w Niemczech, Jungen Türkei - imiona chłopców w Turcji, Jungen Deutschland - imiona chłopców w Niemczech.

Liczba w nawiasie, obok imienia wskazuje miejsce, na którym imię Mohammed znalazło się w ogólnym rankingu. Dopiero na 24. miejscu.

Ale imię to nie figuruje również nawet w pierwszej trójce, jeśli chodzi o urodzonych w stolicy Niemiec. Według GfDS, na 22 177 chłopców urodzonych w 2018 r. w Berlinie, tylko 280 nazywało się Mohammed. Czyli 1,16 proc.  

Strona badania publikuje również mapę całych Niemiec. Przedstawia informacje o trzech najbardziej popularnych imionach w danym regionie. 

Zrzut ekranu mapy Niemiec i najpopularniejszych imion, 24.05.2019

Przeanalizujmy dane dotyczące Berlina. Imię Mohammed rzuca się w oczy jako pierwsze. Należy jednak zwrócić uwagę, że informacje dotyczące miast podane są na dwóch schematach. Pierwszy przedstawia trzy najpopularniejsze imiona w Berlinie - osobno dla chłopców i osobno dla dziewcząt. To: Alexander, Maximilian i Paul. Dla dziewcząt: Marie, Sophie i Charlotte. 

Drugi schemat dotyczy pierwszych imion (Erstname). Tak więc Mohammed, to najczęściej dawane pierwsze imię dzieciom w Berlinie. Liczba w nawiasach oznacza miejsce na liście z poprzedniego roku.

Przypomnijmy, że do kategorii (Erstnamen) zaliczają się imiona pierwsze, w przypadku gdy dziecko ma więcej niż jedno imię. Jeśli dziecko nazywa się Jan Maria (Vorname). To imię Jan zawiera się w rankingu (Erstname), a Maria wchodzi do rankingu (Folgenamen).

Ośrodek badawczy w metodologii zaznacza też, że niektóre imiona mają kilkanaście różnych rodzajów pisowni. Zatem do imienia Mohammed zalicza się zarówno Mehmet, Muhammad, jak i Meho. 

Z kolei inny ośrodek zrobił podobne, choć bardziej szczegółowe badanie, bo zliczono imiona z podziałem na dzielnice Berlina. Na przykład w rejonie Friedrichshain-Kreuzberg, gdzie mieszka duża społeczność muzułmańska, imię Mohammed zanotowano na 25. miejscu, a w rejonie Neukoelln, które też jest dzielnicą z dużą społecznością muzułmańską, dopiero na 27. miejscu.