Zrzut ekranu posta na Facebooku z 21.05.2019

Trzaskowski chce usypać plażę dla osób LGBT? To nieprawda

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Tweet prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który ma ponad 200 udostępnień jest nieprawdziwy. Tak naprawdę został napisany z fikcyjnego konta, które na co dzień publikuje szydercze treści o politykach opozycji.

Zrzut posta na Facebooku z 21 maja 2019 r.

W mediach społecznościowych od kilku dni krąży obraźliwy dla osób LGBT i beneficjentów 500+ tweet prezydenta Warszawy. Trzaskowski miał rzekomo napisać, że w kanale na Mierzei Wiślanej zostanie usypana plaża, na której „pary homoseksualne będą mogły odpoczywać ze swoimi adoptowanymi dziećmi z dala od patologii 500+”.

Komentarze pod postem, zrzut z 21.05.2019

Pod postem, który ma 96 komentarzy i 202 udostępnienia, pojawiły się obraźliwe i homofobiczne komentarze. Użytkownicy pisali m.in. „zboczeniec” czy „pedale won do Niemiec”.

Post został zmanipulowany. Rafał Trzaskowski nigdy nic takiego nie napisał. Są to słowa właściciela konta @CzerwonePotworki z 15 marca 2019 r. Konto ma na Twitterze ponad 7 tys. obserwujących i słynie z publikowania obraźliwych treści pod adresem polityków i sympatyków opozycji. Sam internetowy prześmiewca określa siebie jako artystę i prowokatora. 

Poniżej zmanipulowany tweet sprzed kilku miesięcy.

Zrzut oryginalnego tweeta, 21.05.2019

Zabieg był prosty. Właściciel konta podmienił zdjęcie profilowe na to, które w rzeczywistości używa Rafał Trzaskowski. W ustawieniach zmienił nazwę oraz podał imię i nazwisko prezydenta Warszawy. Tak powstała fałszywka o „adoptowanych dzieciach”. 

Oryginalnego tweeta udało nam się znaleźć, dzięki zaawansowanemu wyszukiwaniu na Twitterze.

Zrzut ekranu wyszukiwania z 21.05.2019 r.

Oryginalnego tweeta udało nam się znaleźć, dzięki zaawansowanemu wyszukiwaniu na Twitterze.

Warto pamiętać, że zweryfikowane konta mają obok nazwy i zdjęcia niebieski znaczek, tzw. ptaszka. Poza tym, przed udostępnieniem fałszywych treści można samemu się zastanowić, czy osoba, która napisała coś obraźliwego, rzeczywiście jest autorem takich słów.

Porównanie obu wpisów, 21.05.2019