Zrzut ekranu z 12 grudnia 2019 r.

Nie, to nie jest dom Jurka Owsiaka

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Grafika nie przedstawia prywatnej posiadłości Jerzego Owsiaka. Budynek to Ośrodek Szkoleniowy Szadowo-Młyn, który znajduje się na Pomorzu. Szkolą się w nim wolontariusze WOŚP.

„Posiadłość Owsiaka za pieniądze WOŚP” - napisał na początku grudnia jeden z użytkowników Facebooka i udostępnił grafikę sporych rozmiarów domu nad rzeką. Zdjęcie zyskało 90 reakcji i 525 udostępnień. Komentarze pod publikacją są negatywne wobec Jerzego Owsiaka i jego fundacji.

Zrzut ekranu z Facebooka z 12 grudnia 2019 r.

To nie jest posiadłość Owsiaka

Skąd zdjęcie wzięło się w mediach społecznościowych? By to wyjaśnić, musimy cofnąć się do początku roku. Pod koniec stycznia dziennikarze „Gazety Wyborczej” opublikowali materiał ze stenogramami rozmów Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, który przygotowywał projekt architektoniczny dwóch wież o nazwie Srebrna Tower. Według „Wyborczej” inwestycja miała kosztować 1,3 mld zł.

Po publikacji artykułów pojawiły się pogłoski o domniemanej zamożności prezesa PiS. Dla niektórych Kaczyński przestał być skromnym człowiekiem, a osobą, która doskonale wie jak działać w świecie dużych pieniędzy.

W tym samym czasie Beata Mazurek, ówczesna rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu napisała tweeta, w którym wykpiwała doniesienia o rzekomym bogactwie Kaczyńskiego i porównywała jego prywatny dom na Żoliborzu do wielu innych posiadłości m.in. europosła Radosława Sikorskiego, przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny i publicysty Tomasza Lisa.

Zrzut ekranu z Google z 12 grudnia 2019 r.

Wśród nich znalazło się również zdjęcie domniemanego domu Jerzego Owsiaka. - Internauci szybko porównali, jak mieszka «bogacz» J.Kaczyński i «BIEDACY» z totalnej opozycji oraz środowisko, które ją wspiera. Proszę porzućcie kłamstwa, insynuacje i złe emocje. Spierajmy się merytorycznie na programy, bo tego od nas oczekują Polacy - można było przeczytać w tweecie.

Na reakcję polityków i publicystów, nie trzeba było długo czekać. W odpowiedzi do byłej marszałek napisał Radosław Sikorski, który przypomniał, że jego dworek pod Bydgoszczą kiedyś był ruiną, która została wyremontowana. 

Beacie Mazurek odpowiedział również rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies. - Pani Rzecznik, pozwolę sobie zacytować: „Proszę porzućcie kłamstwa, insynuacje i złe emocje”. A teraz proszę o elementarną uczciwość. Proszę sprawdzić czym jest i jaką rolę pełni budynek podpisany „Namiot Jurka Owsiaka”. Nie wstyd Pani?

Tweet byłej marszałek został usunięty.

Uniwersytet WOŚP

Okazuje się, że ukazany na grafice tzw. dom Owsiaka, to tak naprawdę ośrodek szkoleniowy dla wolontariuszy WOŚP.

Zrzut ekranu z Google z 12 grudnia 2019 r.

Do tweetu Mazurek odniósł się sam prezes fundacji Jerzy Owsiak. - Ja, Jurek Owsiak, proszę o natychmiastowe przeprosiny za „namiot Jurka Owsiaka”. Po prostu słowo „przepraszam” - i odpuszczam! To prosty zabieg, który proszę uczynić na swoim Twitterze - pisał na Facebooku 31 stycznia.

Ośrodek Szkoleniowy Szadowo-Młyn znajduje się w województwie pomorskim na południe od Malborka. 

W ośrodku od 2003 r. prowadzone są szkolenia dla wolontariuszy. Adepci uczą się pracy w zespole oraz tego jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Mają szansę zdobyć też specjalistyczne uprawnienia wspinaczkowe.  

Pomysł szkoleń zrodził się 19 lat temu. Fundacja zorganizowała wtedy szkolenie z pierwszej pomocy i profilaktyki ratowania życia ludzi w miejscowości Mielno-Unieście. Szkoleniowcom jednak brakowało stałego miejsca, dlatego zrodził się pomysł utworzenia Uniwersytetu.

- Ostatecznie wybór padł na stare siedlisko Szadowo-Młyn, 17 kilometrów od Kwidzyna - Otrzymaliśmy bardzo dużo ofert, m.in. jedną od przyjaciół organizujących Finały WOŚP w Kwidzynie, popartą zaproszeniem od Burmistrza Miasta. Zaproponowano nam abyśmy „zakotwiczyli się” ze szkoleniami w okolicach Kwidzyna - czytamy na stronie WOŚP.

Od tego momentu kursy w ośrodku ukończyło ponad 7 tys. osób.

Przeprosiny

Beata Mazurek przeprosiła Jerzego Owsiaka na Twitterze jeszcze tego samego dnia. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy co roku zbiera pieniądze na ratunek chorych osób, a w szczególności dzieci. 13 stycznia 2019 r. padł kolejny rekord zbiórki - WOŚP zebrała 175 mln 938 tys. zł. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy cieszy się największym zaufaniem społecznym w Polsce. Według badania CBOS z 2016 r. aż 85 proc. badanych deklarowało, że ufa WOŚP. Drugi był Caritas (83 proc.), a trzeci PCK (79 proc.). 

Kolejny finał Orkiestry, 28. odbędzie się 12 stycznia 2020 roku.