
Nie, to zdjęcia z pociągu do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 13/12/2019, 17:55
- Zaktualizowane w 16/12/2019, 14:40
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.

Prawdą w tym poście jest to tylko to, że w niedzielę 1 grudnia odbyły się w całej Polsce demonstracje w obronie sędziów. Zgromadzenia skupiły tłumy protestujących pod sądami w wielu polskich miastach. A autor posta rzeczywiście był pod Sądem Okręgowym w Katowicach czym pochwalił się na swoim koncie.
W ciągu dwóch tygodni jego post zyskał 517,3 tys. wyświetleń, 1,3 tys. udostępnień i ponad sto komentarzy w przeważającej większości oburzonych użytkowników internetu.
- Taki cyrk to tylko w Polsce... - pisali niektórzy wierząc, że to prawda.
- Teraz Polska... Fanatyzm religijny sięga dna. I jak każdy fanatyzm jest niebezpieczny. Klerykalizacja życia w Polsce - pisali inni.

Msza św. w pociągu, w miejscu publicznym, to, w ich oczach, dowód, iż Polska stała się państwem wyznaniowym.
Szukając oryginałów przy użyciu odwrotnego wyszukiwania grafiki Google’a znaleźliśmy więcej zdjęć tego samego wydarzenia w artykule opublikowanym na blogu „Breviarium” 8 marca 2016 roku. To pierwszy dowód, że zdjęć nie mógł zrobić użytkownik FB w pociągu relacji Warszawa - Katowice 1-go grudnia. Zdjęcia są conajmniej sprzed trzech lat.

Na jednym ze zdjęć widać numer wagonu a także oznaczenie pociągu. zaznaczyliśmy to czerwonym kółeczkiem. Roma Ostienze to jeden z głównych dworców kolejowych w Rzymie.
Jeśli Rzym, to papież
Ten trop naprowadził nas do powiązania zdjęć z różnymi uroczystościami związanymi z papieżem. W kwietniu 2005 roku, Polacy jechali na pogrzeb Jana Pawła II, jednak wówczas nie były to pociągi PKP Intercity. W 2011 r. licznie udali się na jego beatyfikację a w 2014 r. na kanonizację. Tak masowych podróży nie było już dla Benedykta XVI czy Franciszka. O organizacji specjalnych pociągów pisały ogólnopolskie media i branżowe.
Zapytaliśmy w biurze prasowym PKP Intercity o jakie wydarzenie może chodzić.
- Zdjęcia mogą pochodzić z pociągu relacji Warszawa – Katowice – Rzym – Warszawa kursującego w dniach 25/26/27.04.2014 – 27/28/29.04.2014 na uroczystości kanonizacji JP II - poinformowało nas w piątek biuro prasowe przewoźnika.
Wcześniej o wyrwanych z kontekstu fotografiach pisały w 2018 r. portal informacyjny o2 a niedawno także Konkret 24, oraz portal Antyfake.
Dzięki ich analizie mamy potwierdzenie, że zdjęcia pochodzą z czasów uroczystości kanonizacyjnych. Wskazuje na to miesięcznik „Oremus”, który widać na zdjęciu w rękach jednego z księży. Po okładce widać, że chodzi o numer wydany w kwietniu 2014.

W internecie, odnaleźliśmy okładkę mięsięcznika (po prawej stronie) z kwietnia 2014. To ta sama co na zdjęciu po lewej.
Furorę
Od dawna zdjęcia robiły furorę w internecie. Jesienią 2018, po wejściu na ekrany filmu „Kler”, fabularnej fikcji na temat pedofilii wśród księży, zdjęcia idealnie pasowały do antyklerykalnej atmosfery jaka wówczas zapanowała w Polsce wśród części społeczeństwa. Zamieściło je wiele fanpejdży, między innymi „DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski. Inicjatywa Obywatelska” czy też „Pierwszy w Polsce pozew przeciwko Kościołowi Katolickiemu za pedofilię.” Ze zdjęć powstał też filmik na YouTubie, który obejrzało blisko 7 tys. osób. Zdjęcia pojawiły się też na polskim Wykopie i na Twitterze.
Mariaż PKP z ołtarzem
Im więcej w obszarze publicznym prawdziwych informacji pokazujących przedstawicieli rządu biorących udział w uroczystościach kościelnych, tym antyklerykalna dezinformacja nabiera cech prawdopodobieństwa. Ale w tym przypadku, mariaż państwowego PKP z ołtarzem okazał się być fałszem.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami