
Nie, to nie jest pociąg z bronią biologiczną. Napis COVID-19 został dodany
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 26/03/2020, 18:45
- Zaktualizowane w 27/03/2020, 10:03
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Post ze zdjęciem pojawił się wśród polskich użytkowników Facebooka 14 marca.

Zrzut ekranu z Facebooka z 26 marca 2020 r.
- A to k...a co ma być? Może ktoś to całemu światu wytłumaczy?
Zamiast zwalczać to dowożą broń biologiczną - napisał użytkownik Facebooka.
Podobny post pojawił się też w innych mediach m.in. na Wykopie i Twitterze. Niektóre zdjęcia były przycięte po bokach. Zdjęcia opublikowano także na wielu satyrycznych stronach po angielsku i francusku, również na portalu Wiocha, gdzie internauci nie mieli wątpliwości, co do prześmiewczego charakteru grafiki. Zdjęcia były udostępniane przez użytkowników greckojęzycznych i arabskojęzycznych.
Czytając dyskusję pod postem widać, że wielu użytkowników na poważnie podeszło do sugestii, że pociągami towarowymi przewożona jest broń biologiczna.

Zrzut ekranu z Facebooka z 26 marca 2020 r.
Niektórzy pisali o celowej „depopulacji ludności”, i że wręcz mamy do czynienia z „wojną” spowodowaną atakiem „bronią biologiczną”.
Post zyskał 73 tys. wyświetleń i miał ponad tysiąc udostępnień na Facebooku.

Zrzut ekranu z Facebooka z 26 marca 2020 r.
Na zdjęciu zaznaczono napis COVID-19 (1) oraz napis z mniejszymi cyframi oznaczający numer wagonu (2). Po lewej stronie widoczny jest też napis GATX (3).
Wyszukiwanie hasła GATX skierowało nas do amerykańskiej wypożyczalni wagonów kolejowych z siedzibą w Chicago. Na stronie firmy natrafiliśmy na zdjęcie z identytycznym modelem wagonu-cysterny.

Zrzuty ekranu z 26 marca 2020 r, po lewej, ze strony Gatx.com, po prawej z postu na Facebooku
Szukając innych zdjęć wagonów GATX, odnaleźliśmy ten sam rodzaj wagonu, z tym samym 4-literowym napisem po lewej stronie (3) i identycznym, mniejszym napisem po prawej (2). Na cysternie nie ma natomiast napisu „COVID-19” oznaczonym przez nas numerem (1).
Dziennikarze fact-checkingowego portalu Snopes wykazali, że napis „COVID-19” nie figuruje wśród wzorów znakowań amerykańskich wagonów ujętych w spisie opublikowanym przez Association of American Railroads.
Zdjęcie przeanalizowaliśmy za pomocą programu InVid. Dzięki zakładce „Analysis” dostrzegliśmy w obszarze napisu COVID-19 różnicę pikseli. Różnica ta świadczyć może o tym, że zdjęcie zostało poddane manipulacji.

Zrzut ekranu z analizy zdjęcia w programie InVid-WeVerify
O zdjęcie zapytaliśmy również oddział GATX Europe.
- To oczywiste, że to fake news i mało wyrafinowany fotomontaż, który ktoś zrobił na podstawie jednego ze zdjęć naszych modeli wagonów - przekazał nam przedstawiciel europejskiego oddziału firmy.
Z centrali firmy GATX w Chicago otrzymaliśmy dodatkowe potwierdzenie mailem.
- Zmanipulowane zdjęcie jest nieprawdziwe. Nie ma takiego symbolu, ponadto nie byłby zgodny z wymogami znakowania do których jesteśmy zobligowani przez Association of American Railroads - napisała do AFP Shari Hellerman, przedstawicielka centrali.
Manipulacje oraz nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniają się w sieci szybciej niż sam koronawirus. Pod tym linkiem można przeczytać o artykułach, które obalają niektóre z nich.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami