Zrzut ekranu z Facebooka z 23 marca 2020 r,

To nie jest hiszpańska biolog, a była minister rolnictwa

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie rzekomo przedstawiające hiszpańską biolog, która krytykuje zarobki sławnych piłkarzy, w błyskawicznym tempie rozniosło się wśród użytkowników mediów społecznościowych. Jednak kobieta ukazana na fotografii, to była minister rolnictwa Hiszpanii, Isabel García Tejerina.

Grafika ze zdjęciem kobiety krytykującej zarobki piłkarzy pojawiła się m.in. na Facebooku i Twitterze. - Hiszpańska biolog: Dajecie piłkarzowi milion euro miesięcznie, a badaczowi biologii 1800 euro. Teraz oczekujecie szczepionki. Idźcie do Ronaldo i Messiego po lekarstwo - post z 17 marca ma ponad 700 udostępnień. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 19 marca 2020 r.

Użytkownicy w komentarzach rzeczywiście wierzyli w słowa, które rzekomo miała powiedzieć widoczna na zdjęciu kobieta. Jeden z nich pisał: „przykre, bo Ronaldo to już zrobił”. To, że sławny piłkarz Cristiano Ronaldo miałby pomóc zakażonym jest jednak nieprawdą. Pisaliśmy o tym w środę

Zrzut ekranu z Facebooka z 19 marca 2020 r.

Była minister rolnictwa

Zdjęcie udostępnione na Facebooku nie przedstawia jednak hiszpańskiej naukowczyni. Widoczna na nim kobieta nazywa się Isabel García Tejerina i jest byłą minister rolnictwa rybołówstwa, żywności i środowiska, a obecnie członkinią hiszpańskiego kongresu deputowanych. Zdjęcie udało nam się odnaleźć, dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu za pomocą wyszukiwarki Yandex.

Zrzut ekranu z 19 marca 2020 r.

Zdjęcie Isabel Garcia Tejeriny było publikowane na oficjalnej stronie Królestwa Marokańskiego 24 kwietnia 2018 r. Była minister wypowiadała się na temat sukcesu Maroka w rolnictwie. - Hiszpańska minister podkreśliła również znaczenie cyfryzacji jako kluczowego elementu rozwoju rolnictwa na obszarach wiejskich, zauważając, że cyfryzacja pomoże połączyć regiony wiejskie z resztą świata i stworzy wiele możliwości dla eksportu, przedsiębiorczości i rozwoju inicjatyw biznesowych - czytamy na stronie

Zrzut ekranu ze strony Królestwa Maroka z 19 marca 2020 r.

Jeden z mikrofonów na zdjęciu należy do MAP, czyli Agence Marocaine de Presse (Marokańska Agencja Prasowa), a drugi do kanału 1 telewizji Al Maghribiya.

Wideo odpowiadające obrazowi można obejrzeć na kanale MAP w serwisie YouTube, opublikowanym 24 kwietnia 2018 r. Nagłówek wiadomości wskazuje w języku francuskim, że rozmówcą jest Isabel García Tejerino, minister rolnictwa rybołówstwa, żywności i środowiska.

W wywiadzie minister mówi o współpracy Hiszpanii i Maroka w sektorze rolnym i przyznaje, że wyniki przedstawione przez jej odpowiednika „są odzwierciedleniem sukcesu planu modernizacji tego sektora: wzrostu produkcji, wzrostu eksportu, wzrostu udziału rolnictwa w bogactwie królestwa Maroka”Nie mówi nic o piłkarzach, o Lionelu Messim, który gra w hiszpańskiej Barcelonie, czy Cristiano Ronaldo, który gra w Juventusie we Włoszech.

García Tejerina, inżynier rolnictwa i prawniczka, przestała być ministrem w 2018 r., kilka miesięcy po spotkaniu w Maroku, wraz ze zmianą rządu w Hiszpanii. Od 2019 r. jest posłanką do parlamentu hiszpańskiego, a także pełni funkcję zastępcy sekretarza sektora Partii Ludowej (PP).

AFP Factual próbowało skontaktować się z hiszpańską polityk za pośrednictwem Twittera i innych mediów, ale do dnia publikacji tego artykułu nie otrzymano żadnej oficjalnej odpowiedzi.

Podsumowując, zdjęcie przedstawia byłą hiszpańską minister Isabel Garcia Tejerinę. Było ono publikowane na oficjalnej stronie Królestwa Marokańskiego w 2018 r. Minister wypowiadała się wtedy na temat sukcesów Maroka w zakresie rolnictwa. To nie jest hiszpańska biolog krytykująca zarobki piłkarzy.