Zrzut ekranu z Facebooka z 27 kwietnia 2020 r.

Nie, to nie jest wieża 5G. Maszt wzniesiono w 2019 roku

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 27/04/2020, 15:37
  • Zaktualizowane w 18/06/2020, 20:23
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA
W sieci krąży film ukazujący maszt telekomunikacyjny imitujący sosnę. Według autora filmu to wieża z nadajnikami sieci najnowszej generacji 5G postawiona „po kryjomu” w czasie epidemii koronawirusa. W rzeczywistości wieżę postawiono w 2019 r., a więc jeszcze przed epidemią. Nie ma na niej stacji bazowych 5G. Nadano jej kształt sosny by nie zaburzała krajobrazu w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

- No i te maszty zamontowane i udające drzewa w czasie zakazu wstępu do lasu, śmierdzi to z daleka - napisał w piątek, 24 kwietnia jeden z użytkowników na Facebooku.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 27 kwietnia 2020 r.

- Oczywiście 5G - pisał ktoś inny w komentarzach.

Na filmie widać wyróżniającą się ponad wierzchołkami drzew sosnę. 
- Przyjechałem na miejsce. Ciekawie to wygląda! Bardzo fajnie zamaskowane. Ale czy to jest masz 5G? Zobaczymy - mówi.

- Zaraz zobaczymy czy to rzeczywiście jest maszt 5G - dodaje zbliżając się do obiektu, który okazuje się masztem telekomunikacyjnym. Później widać wierzchołek wieży ze stacjami bazowymi między sztucznymi gałęziami, a także ogrodzenie, kamery przemysłowe, instalacje. W przybliżeniu widać, że powierzchnia masztu została wykonana z plastiku imitującego korę sosnową. 
- Tak to wygląda z bliska - mówi autor filmu i pokazuje górną część masztu, a na nim widoczne stacje bazowe.
- Są nadajniki, a wszystko wygląda jak kora drzewa - dodaje i opowiada, że zasilanie rzekomego masztu idzie z ziemi.
- Bardzo ciekawa konstrukcja, jeśli ktoś nie boi masztów 5G - opowiada.

Dyskusja o maskaradzie

W dyskusji pod postem, który w ciągu dwóch dni zyskał 11 tys. udostępnień i kilkadziesiąt komentarzy, pojawiło się wiele głosów użytkowników rzeczywiście przekonanych, że maszt mógł być postawiony w czasie epidemii.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 28 kwietnia 2020 r. z dyskusji pod filmem

Maszt sieci Play

- To maszt sieci PLAY w Tereszpolu - mówi Jan Pilewski z PLAY.

Tereszpol to mała wieś na Lubelszczyźnie. Maszt jest wysoki na 51 metrów i został zbudowany rok temu. - Ze względu na lokalizację masztu w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego zdecydowaliśmy, by wkomponować inwestycję w otaczający krajobraz - przekonuje Pilewski. 

Przedstawiciel PLAY dodaje inwestycja była podyktowana dbaniem o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i komfort klientów mieszkających lub tymczasowo znajdujących się w Tereszpolu.

Instalację masztu opisały lokalne media m.in. Kurier Lubelski i Dziennik Wschodni.  

To nie jest 5G

Z informacji ministerstwa wynika, że sfilmowany maszt nie jest masztem sieci 5G. Obecnie testy sieci 5G odbywają się na ponad 60 instalacjach w siedmiu miastach. Szczegółowy wykaz lokalizacji testów prowadzi Prezes Urzędu Komunikacji ElektronicznejSą to instalacje testowe, żaden bowiem z polskich operatorów takich usług jeszcze nie uruchomił na pasmach częstotliwości do tego dedykowanych, tj. 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz  - czytamy w przesłanym do nas mailu

Eksperci podkreślają, że jeśli gdzieś są instalacje nowoczesnej telefonii, to tylko w miastach. 5G instalowane są w dużych skupiskach ludzkich, a nie tam gdzie jest małe zaludnienie.

Można to sprawdzić na mapie z branży telekomunikacyjnej. Mapa pokazuje instalacje sieci 5G na całym świecie według danych pozyskiwanych od operatorów oraz regulatorów telekomunikacyjnych. Można też skorzystać z narzędzia nperf.com, które precyzyjnie określa jaka sieć działa w danym regionie.

Na razie w Polsce instalacji 5G jest niewiele. W Warszawie jest 10 testowych nadajników. W styczniu jedna z firm telekomunikacyjnych uruchomiła 5G dla testowych użytkowników w Gdyni. Umowę na jej wdrożenie podpisał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Jean Marc Harion, prezes Play, o czym informował na na Twitterze.

Wieże drzewa

Operatorzy, w miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych czy architektonicznych stawiają maszty imitujące drzewa pozwalające na zamaskowanie w koronie drzew stacji bazowych. Ich kształt zależy od strefy klimatycznej. W klimacie umiarkowanym stawia się najczęściej maszty imitujące sosny. Tak zrobiono w miejscowości Montarnaud, na południu Francji.

Image
Maszt telekomunikacyjny w formie drzewa. Stacje bazowe ukryte wśród gałęzi. Mantarneau (Francja) 20 stycznia 2006 r. (Fot. DOMINIQUE FAGET / AFP) (AFP / Dominique Faget)

W strefie zwrotnikowej bardziej pasują maszty w kształcie palmy. Tę opcję wybrano w stolicy Indonezji.

Image
Zdjęciu masztu telekomunikcyjnego imitującego palmę. Dżakarta17 maj, 2016. (Fot. BAY ISMOYO / AFP) (AFP / Bay Ismoyo)

Dezinformacja o 5G

Wraz z epidemią koronawirusa sieć zalewają  plotki, mity oraz błędne informacje związane z Covid-19. Popularna stała się teoria, że przyczyną pandemii jest wprowadzanie technologii mobilnej piątej generacji zwanej 5G. 

Wiele z tych teorii udało nam się obalić. Można je przeczytać na naszej stronie.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami