Tasuku Honjo, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, Szwecja 10 grudnia 2018 r. fot. Jonathan Nackstrand AFP (AFP / Jonathan Nackstrand)

Japoński laureat Nagrody Nobla dementuje przypisywany mu fałszywy cytat, że koronawirus „nie jest jest naturalny”

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku pojawiły się fałszywe publikacje dotyczące japońskiego noblisty w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 2018 r. Według udostępnianych treści, Tasuku Honjo miał powiedzieć, że koronawirus „nie jest naturalny”, a został wytworzony w Chinach. Twierdzenie to jednak jest błędne, dr Honjo już w kwietniu 2020 roku powiedział, że to nie są jego słowa.

„Szokujące. Japoński profesor fizjologii i medycyny, prof. Tasuku Honjo wywołał dziś poruszenie w mediach, kiedy powiedział, że koronawirus nie jest naturalny” – czytamy we fragmencie publikacji udostępnianej na Facebooku (1, 2, 3, 4). Od 12 lutego treść o japońskim nobliście miała kilkaset udostępnień. Do publikacji dołączono link do hasła w Wikipedii o japońskim nobliście.

„Jeśli byłby naturalny, to nie wpłynąłby w ten sposób na cały świat. Ponieważ w zależności od gatunku temperatura jest różna w różnych krajach. Gdyby był naturalny, dotknąłby tylko kraje o tej samej temperaturze co Chiny” – czytamy we wpisie.

I dalej: „Pracowałem w laboratorium Wuhan w Chinach 4 lata. Znam dobrze wszystkich pracowników tego laboratorium. Zadzwoniłem do nich wszystkich po wypadku koronowym. Ale wszystkie ich telefony nie działają od wielu miesięcy i teraz wiadomo, że wszyscy ci technicy laboratoryjni nie żyją. Opierając się na całej mojej wcześniejszej wiedzy i badaniach, mogę powiedzieć ze 100% pewnością, że Corona19 nie jest naturalna. Nie pochodzi od nietoperzy. Chiny to zrobiły. Jeśli to, co mówię dzisiaj, okaże się błędne teraz lub nawet po mojej śmierci, rząd może cofnąć moją Nagrodę Nobla. Ale Chiny kłamią i ta prawda pewnego dnia zostanie wszystkim ujawniona” – (pisownia oryginalna).

Poniżej załączamy całą publikację:

Zrzut ekranu z Facebooka z 19 lutego 2021 roku

Cytat nie jest ani nowy, ani prawdziwy. Podobne posty były popularne wcześniej za granicą, a dokładniej wiosną tuż po wybuchu pandemii i były udostępniane w języku bośniackim, chorwackim, angielskim, francuskim, somalijskim i tureckim.

Fałszem jest przypisywanie tych słów japońskiemu nobliście Tasuku Honjo.  

Honjo zaprzeczył tym twierdzeniom

Japoński noblista zaprzecza, by coś takiego miał kiedykolwiek powiedzieć. W komunikacie z 27 kwietnia 2020 roku stwierdził, że jego nazwisko zostało wykorzystane do szerzenia „dezinformacji”. Jego oświadczenie zostało opublikowane na stronie Uniwersytetu w Kioto, gdzie Honjo pełni funkcję zastępcy dyrektora generalnego w Instytucie Studiów Zaawansowanych.

„W obliczu bólu, strat ekonomicznych i bezprecedensowego globalnego cierpienia spowodowanego pandemią Covid-19, jestem wielce zasmucony, że moje nazwisko oraz Uniwersytet w Kioto zostały wykorzystane do szerzenia fałszywych oskarżeń i dezinformacji” – czytamy w komunikacie prasowym.  

I dalej: „na tym etapie, kiedy cała nasza energia jest potrzebna do leczenia chorych, zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się smutku i zaplanowaniu nowego początku, publikowanie bezpodstawnych twierdzeń dotyczących pochodzenia choroby jest niebezpiecznie destrukcyjne”.

Co więcej, biografia dr. Honjo na stronie Uniwersytetu w Kioto wskazuje, że pracował tylko w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

„Kariera zawodowa dr. Honjo jest w całości przedstawiona na stronie jego departamentu. Można tam zauważyć, że nigdy nie pracował w Chinach” – przekazał nam w emailu David Hajime Kornhauser, dyrektor globalnego zespołu ds. komunikacji Uniwersytetu w Kioto.

Kornhauser powiedział również agencji informacyjnej Agence France-Presse, że ktoś stworzył fałszywe konto noblisty na Twitterze, które uniwersytet zgłosił portalowi: „to konto było źródłem wielu fałszywych informacji. Ktoś w nim twierdził, że reprezentuje poglądy dr. Honjo. Było fałszywe i zniesławiające”. Kornhauser podkreślił też, że japoński noblista nie posiada konta na Twitterze.

Dziennikarze AFP szukali kluczowych słów w języku angielskim i japońskim, w celu znalezienia wywiadów japońskiego noblisty w mediach na temat pandemii Covid-19.

Wprawdzie dr Honjo powiedział japońskiej gazecie „Nikkei Asian Review”, że wirus Covid-19 „wywodzi się” z Chin, to jednak nie ma dowodów na to, by powiedział jakimkolwiek mediom, że wirus został „wytworzony w Chinach”.

Wniosek: Tasuku Honjo nigdy nie powiedział, że wirus został stworzony przez człowieka. W swoim komunikacie podkreślił, że informacje te rozpowszechniane w mediach społecznościowych są fałszywe. 

COVID-19