Nie, to nie jest zdjęcie satelitarne Zatoki Gdańskiej skażonej ściekami z „Czajki”

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 12/09/2019, 16:11
  • Zaktualizowane w 13/09/2019, 10:21
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA
Zdjęcie satelitarne ujścia Wisły mające pokazywać wlewające się do Bałtyku ścieki po awarii warszawskiej oczyszczalni „Czajka”, w rzeczywistości zrobiono trzy miesiące wcześniej, po czerwcowych powodziach w Polsce. 

Zdjęcie z kosmosu ukazuje ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej. Ogromna plama w kolorze kawy z mlekiem wyraźnie odznacza się na tle ciemnoniebieskich wód morza. 

- Ścieki z Warszawy w Gdańsku - napisał jeden z użytkowników Twittera retweetując zdjęcie z podpisem mówiącym Jak myślicie … co to takiego?”, opublikowane przez innego użytkownika. Zdjęcie było również udostępniane na Facebooku.

Image
Zrzut ekranu zTwittera 12 września 2019 r.

Inny użytkownik Twittera napisał: - Janda i KO zapraszają na Mierzeję na oczyszczającą kompiel pod patronatem Czaczkowskiego!!

Na zdjęciu, w czerwonym kółku, zaznaczona jest rzekoma plama warszawskich ścieków, które ostatnio miały dopłynąć do Bałtyku. 

Image
Zrzut z Twittera 12 września 2019 r.

Pos koniec sierpnia doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej na prawym brzegu oczyszczalni. Na skutek awarii, część ścieków wpływała do Wisły. Awaria „Czajki” szybko zyskała wymiar polityczny. Politycy i ich sympatycy stanęli po różnych stronach sporu.

Jednak wielu użytkowników szybko zauważyło, że zdjęcie nie ma nic wspólnego z awarią „Czajki” i przestrzegało przed fake newsem.  

W czerwcu, fala powodzi. Dziś, fala fake newsów

Za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google dotarliśmy do czerwcowej publikacji fotografii. 3 czerwca została opublikowana na fanpage'u „Polska z Sentinela”. Sentinel to seria satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, które systematycznie obrazują powierzchnię naszej planety. Dostarczają one wysokorozdzielczych zobrazowań w krótkich odstępach czasu, co pozwala na analizę zmian środowiska. Są one też dostępne zupełnie za darmo.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 12 września 2019 r.

Według autora posta, zdjęcie wykonano 2 czerwca 2019 roku. To właśnie wtedy dotarła do Gdańska kulminacyjna fala powodziowa na Wiśle, która powstała po ulewnych deszczach w Małopolsce. 

Sprawdziliśmy czy na zdjęciach satelitarnych z ostatnich dni dostępnych na stronie Sentinel Hub w rejonie Gdańska pojawiają się niepokojące zjawiska.  

Każdy ma do nich bezpłatny dostęp. Wystarczy się zarejestrować i wyszukać danego miejsca na ziemi. Zdjęcia z rejonu Gdańska  figurują pod następującą lokalizacją. Ostatnie zdjęcie dla tej lokalizacji zostało wykonane 10 września, jednak z powodu mgły występującej tego dnia, jest mało czytelne. Bardziej czytelne jest to z 3 września.  

Image
Zrzut ekranu ze strony https://apps.sentinel-hub.com 12 września 2109 r.

Na zdjęciu nie widać niepokojących zjawisk. O fali fake newsów, która pojawiła się w sieci na temat awarii w oczyszczalni „Czajka” pisaliśmy na początku września.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami