Zrzut ekranu z Facebooka z 17 stycznia 2020 r.

Nie, Prawo i Sprawiedliwość nie ma takich planów

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 17/01/2020, 14:30
  • Zaktualizowane w 20/01/2020, 10:50
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA
Informacja o tym, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie karty stałego wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, jest nieprawdziwa.

W mediach społecznościowych krąży grafika, która sugeruje, że politycy PiS zamierzają wprowadzić kartę stałego wyborcy. „Podczas dzisiejszego wywiadu dla Wirtualnej Polski obecny Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział coś czego raczej nie spodziewał by się nikt” - czytamy. Dalej jest informacja, że rząd chciałby wprowadzić do obiegu kartę stałego wyborcy partii prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

„Dzięki niej każdy nasz wyborca będzie mógł skorzystać z wielu zniżek m.in. w sklepach, kinach czy komunikacji miejskiej (...)” - miał powiedzieć premier w rozmowie z serwisem.

Grafika pojawiła się w połowie stycznia na wielu facebookowych grupach, które nie sprzyjają politykom władzy. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 17 stycznia 2020 r.

Wielu użytkowników zdało się wierzyć tym informacjom. Wśród komentarzy nierzadko pojawiały się gorzkie słowa wobec partii rządzącej, a także jej wyborców.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 17 stycznia 2020 r.

To nieprawda

By potwierdzić, że grafika jest nieprawdziwa, skontaktowaliśmy się z zastępcą rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości. - Naturalnie, to w oczywisty sposób nieprawdziwa informacja - powiedział AFP Radosław Fogiel. Informację zdementowało też Centrum Informacyjne Rządu.

Grafika została podmieniona poprzez ingerencję użytkownika w kodzie źródłowym artykułu, który był opublikowany na stronie Wirtualnej Polski. Edycja tytułów artykułów oraz ich treści jest możliwa do wprowadzenia, ale pozostaje ona widoczna tylko dla nas samych. 

Image
Zrzut ekranu artykułu Wirtualnej Polski z 17 stycznia 2020 r.

Osoba, która utworzyła nieprawdziwą grafikę, zapisała zrzut ekranu na swoim dysku i udostępniła ją później w mediach społecznościowych. Dlatego wygląda na dobrze podrobioną.  

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami