z

Nie, prezes PiS nie składał wieńców przed prezydentem w Święto Wojska Polskiego

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 21/08/2019, 16:14
  • Zaktualizowane w 21/08/2019, 17:30
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Natalia SAWKA
Jarosław Kaczyński, mimo że nie pełni żadnej ważnej funkcji państwowej, przez wielu postrzegany jest jako główny gracz polskiej polityki. Opublikowane przez polityków Platformy Obywatelskiej zdjęcie składania wieńców jest prawdziwe, ale dotyczy zupełnie innego wydarzenia.

Fotografia prezesa PiS w żołnierskiej asyście, który podczas oficjalnej uroczystości stoi przed prezydentem Andrzejem Dudą, została udostępniona w zeszłym tygodniu przez prześmiewczy fanpage SokzBuraka.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 21 sierpnia 2019 r.

To kopia tweeta Cezarego Tomczyka, lidera listy wyborczej PO w Sieradzu, który udostępnił zdjęcie rano w czwartek, 15 sierpnia. Podpis tweeta: „Polska w 2019 roku na jednym zdjęciu… #upadek @AndrzejDuda”.

Zdjęcie ma pokazać, że podczas uroczystości złamano zasady precedencji, które określają kolejność i pierwszeństwo wykonywania różnych oficjalnych czynności przez najważniejsze osoby w państwie. Tweet został udostępniony w Święto Wojska Polskiego i sugeruje, że to właśnie w tym dniu prezes PiS miał stać na uroczystościach przed Andrzejem Dudą, który pełni najważniejszą funkcję w państwie. Tweeta z tym samym zdjęciem udostępnił też inny poseł PO, Michał Szczerba. 

Wpis na Facebooku zyskuje na popularności, bo ma ponad 6 tys. lajków i 2 tys. udostępnień.

Wśród komentarzy dominują pogardliwe opinie wobec obozu władzy.

Image
Zrzut ekranu komentarzy na Facebooku z 21 sierpnia 2019 r.

Ale też przebijają się słowa krytyczne i apele, aby nie wprowadzać innych w błąd.

Image
Zrzut ekranu komentarzy na Facebooku z 21 sierpnia 2019 r.

Manipulacja?

Zdjęcie to kadr z nagrania uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Tablicę odsłonięto w Sejmie rok temu. Na filmie widać Jarosława Kaczyńskiego, który jako przedstawiciel rodziny prezydenta składa wieńce w pierwszej kolejności. Następny jest prezydent Andrzej Duda, potem marszałek Sejmu Marek Kuchciński, dalej marszałek Senatu Stanisław Karczewski i inni.

Ale czy Jarosław Kaczyński - który obecnie nie pełni ważnej funkcji w państwie prócz tego, że jest parlamentarzystą w Sejmie - mógł na państwowej uroczystości stanąć przed prezydentem?

W publikacji „Ceremoniał wojskowy sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej” wydanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2014 r., czytamy że: organizując uroczystość złożenia wieńców i wiązanek, należy pamiętać o zasadach ustawiania delegacji składających wieńce. W Polsce zasady procedencji nie są arbitralnie ustalone. Podczas składania wieńców i wiązanek stosowane są (zwyczajowo) następujące zasady: 

- zasada „osobistej obecności”, która polega na tym, że w przypadku braku obecności Prezydenta RP podczas uroczystości – Marszałek Sejmu RP, Marszałek Senatu RP i Prezes RM, składają wieńce przed przedstawicielem Prezydenta RP;

- zasada „pierwszeństwa urzędu, a nie osoby”, która polega na tym, że jako pierwszy składany jest wieniec od delegacji stojącej najwyżej w hierarchii.

Dalej czytamy w dokumencie, że ze względu na rodzaj i charakter uroczystości „dopuszcza się możliwość udzielenia pierwszeństwa delegacji szczególnie związanej z obchodzoną uroczystością np. delegacja weteranów może jako pierwsza złożyć wieniec z okazji Dnia Weterana oraz delegacja zagraniczna może być ustawiona przed delegacją polską”.

To też tłumaczy dlaczego prezes PiS składał wieńce przed Andrzejem Dudą. Zgodnie z tym dokumentem, Kaczyński jako członek tragicznie zmarłej rodziny mógł złożyć wieńce przed delegacją polską. Mimo że, dokument dopuszcza możliwość udzielenia pierwszeństwa „delegacji szczególnie związanej z obchodzoną uroczystością”, to jednoznacznie nie precyzuje, czy rodziny lub osoby spokrewnione z honorowanymi osobami mogą stawać do złożenia wieńców przed prezydentem i innymi ważnymi osobami w państwie.

Poseł Szczerba za swój wpis i wprowadzanie użytkowników w błąd przeprosił.

Natomiast Cezary Tomczyk swojego tweeta skasował.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami