Nie, stawka VAT na leki dla zwierząt nie uległa zmianie. Rząd podwyższył VAT na produkty weterynaryjne

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 11/07/2020, 11:45
  • Zaktualizowane w 11/07/2020, 14:41
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA
W sieci pojawiły się posty informujące o podwyżce stawki VAT-u na leki weterynaryjne z 8% na 23% od 1 lipca. To nieprawda, rząd nie wprowadził podwyżki VAT-u na leki, jednak prawdą jest, że szereg popularnych produktów weterynaryjnych, jak testy diagnostyczne, suplementy, preparaty biobójcze, objęto 23% stawką VAT, co oznacza wzrost kosztów produkcji w rolnictwie.

- Skandal !!! Rząd podniósł podatek na leki weterynaryjne z 8% na 23%. !!! - czytamy w poście opublikowanym 3 lipca na Facebooku.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 10 lipca 2020 r.

W ciągu tygodnia post zyskał ponad 15 tys. wyświetleń, 364 reakcji i 249 komentarzy. Wśród nich pojawiły się głosy, że informacja jest nieprawdziwa.

Od 1 lipca 2020 r. weszła w życie nowa matryca VAT, która wprowadziła wiele zmian w cenach. Niektóre produkty potaniały, inne podrożały. Można o tym więcej przeczytać w artykułach w dzienniku Gazeta Prawna czy na portalu finansowym Money.pl.

Według posta, miały też podrożeć leki weterynaryjne. To nieprawda. Stawka VAT-u dla leków weterynaryjnych pozostała ta sama, czyli na poziomie 8 procent. 

Oburzenie podwyżką VAT-u na leki wyrażali też właściciele psów i kotów na w licznych postach na Facebooku a także obrońcy zwierząt.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 10 lipca 2020 r.

Informację potwierdziła nam w piątek rzeczniczka prasowa w Ministerstwie Finansów Iwona Prószyńska: - Leki dla zwierząt pozostają na stawce 8%Reguluje te kwestie prawo farmaceutyczne- powiedziała nam.

Jaką stawką objęte są leki możemy sprawdzić na stronie Sejmu pod  tym linkiem.  W  Załączniku nr 3 znajdziemy wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką w wysokości 8%. Pozycje nr 10, 13, 14, 15 określają, na stronach 1/48 i 2/48,  jakie leki i produkty weterynaryjne objęte są nadal niższą stawką.  W pozycji nr 14 figurują produkty lecznicze, czyli inaczej mówiąc leki.  

Image
Zrzut ekranu ze strony Sejmu z 10 lipca 2020 r.

Diabeł tkwi w szczegółach 

Jednak wiele produktów i artykułów używanych przez weterynarzy, rolników a także hodowców zwierząt nie znalazło się na  tej liście. 

- Dawniej ta lista była bardziej rozbudowana. Teraz tak uproszczono opisy, że szereg produktów, które mogłyby się przed 1 lipca znaleźć na liście produktów ze stawką 8%  z niej wypadło. W efekcie, inne produkty niż leki, ale też związane z pracą lekarzy weterynarii i rolnictwem nie zostały objęte niższą stawką. Chodzi o tysiące produktów - tłumaczy nam lekarz weterynarii Artur Zalewski, dyrektor Biura Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych - Polprowet.

O jakie produkty chodzi?

Chodzi m.in. o testy diagnostyczne, suplementy  do pasz czy też preparaty biobójcze, które do tej pory miały 8% stawkę VAT a od 1 lipca objęto je stawką 23%. To oznacza, że są droższe o 15%.

Wzrost cen w związanych z nową stawką VAT potwierdziliśmy w kilku hurtowniach leczniczych produktów weterynaryjnych. Jedna z hurtowni informuje nawet o tym na swojej stronie, co zaznaczyliśmy czerwonym kółkiem poniżej.

Image
Zrzut ekranu ze strony z jednej z hurtowni weterynaryjnej z 10 lipca 2020 r . z informacją o wzroście cen w zw. podwyżką VAT na produkty weterynaryjne.

Są wśród nich obroże, krople na kleszcze dla psów i kotów używane przez właścicieli zwierząt domowych a także preparaty biobójcze na komary, muchy, kleszcze i inne insektycydy. Dużą pozycję stanowią preparaty i artykuły zwalczające gryzonie - myszy, szczury w budynkach rolniczych, oraz wszelkie testy masowo używane przez weterynarzy do diagnostyki zwierząt hodowlanych. 

- Dla osób nieznających tematu preparaty biobójcze na pchły i kleszcze oraz leki przeciwko pasożytom zewnętrznym mogą być mylnie uważane za tę sama grupę produktów - podkreśla Zalewski.

Próba podwyżki VAT w 2018 r.

W 2018 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął już raz próbę podwyższenia stawki VAT na leki weterynaryjne. Naciski środowisk weterynaryjnych i rolniczych spowodowały, że wycofał się z projektu. Pisały o tym media m.in. portal finansowy informacyjny Money.pl i największy polski portal dla księgowych Infor.pl

Reasumując. Post twierdzący, że leki weterynaryjne podrożały w związku z podwyżką stawki VAT z 8% na 23% przekazuje fałszywą informację. Prawdą jest jednak to, że stawka VAT na niektóre produkty weterynaryjne została podwyższona. Widać jego autor pomylił pojęcia leków i produktów weterynaryjnych.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami