(Zrzut ekranu tweeta z 14.05.2019 r.)

Nie, ten film nie przedstawia bójki Polaków z Turkami

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Pokazana w filmie awantura nigdy nie miała miejsca w Polsce. Wideo przedstawia bójkę między mężczyznami w miejscowości na południu Rumunii. Żadna z osób nie była narodowości tureckiej. Nie ucierpiała też żadna kobieta.

Zrzut ekranu filmu z Twittera z 14 maja 2019 r.

- Polscy chuligani szturmują restaurację w Krakowie i atakują tureckich muzułmanów za molestowanie miejscowej kobiety - takie wideo z sensacyjną informacją od kilku dni krąży po Twitterze.

Film przedstawia grupę kilku mężczyzn bijących się w lokalnej restauracji. Jedni napadają na drugich, kopią leżących na podłodze. Lecą krzesła.  Całość trwa ponad minutę. Materiał został opublikowany na Twitterze i ma już ponad 40 tys. wyświetleń, 1,2 tys. polubień i 521 udostępnień. Konto, z którego pochodzi, śledzi prawie 9 tys. użytkowników. Jego właściciel niemal codziennie wrzuca filmy z antyimigranckimi komentarzami również przeciwko uchodźcom i Muzułmanom. Już sama nazwa tego konta @Fake_Ljaschko, nie mówi nic innego, jak to, że treści wrzucane przez tego użytkownika mogą być fałszywe.

Film jest popularny również na Facebooku. Szczególnie upodobały go sobie prawicowe portale. 

Zrzut ekranu artykułu na portalu Magna Polonia z 14.05.2019 r.

Na jednym z serwisów możemy przeczytać, że do bójki między Polakami a Turkami doszło w jednej z krakowskich restauracji oraz, że ci drudzy “mieli zachowywać się agresywnie i głośno oraz molestować jedną z obecnych tam Polek”. Autor artykułu pisze też, że wśród komentujących pojawiły się głosy, by Polaków nie określać mianem “huliganów”, a nazywać ich “sługami sprawiedliwości”.

Awantura? Tak, ale nie w Krakowie

Prosty zrzut ekranu filmu pozwolił nam znaleźć w wyszukiwarce Google’a stronę, gdzie wideo zostało wcześniej opublikowane. Film po raz pierwszy ukazał się rok temu w ogólnokrajowym kanale telewizjyjnym Antena 1 w Rumunii. 

Oba filmy, zarówno ten na Twitterze, jak i ten na portalu telewizji rumuńskiej, porównaliśmy ze sobą. Na obu widać po lewej stronie wejście, a także przycisk do zapalania światła. W pobliżu jest szafka z czerwonym kubłem. W prawym dolnym rogu widzimy drewniany stolik. Obok niego krzesło, a na środku popielniczka. Przypatrując się awanturnikom, można znaleźć conajmniej trzy podobieństwa. Mężczyzna najbardziej wysunięty w lewo nosi niebieskie jeansy. Inny, który jest po środku ma niebieską bluzę. Obok nich jest wysoki chłopak z czarną opaską na białej koszulce. 

Zrzut ekranu tweeta z 14.05.2019 r.
Zrzut ekranu filmu z portalu Antena 1 z 14.05.2019 r.

Po analizie obu zrzutów ekranu, można wywnioskować, że wszystkie szczegóły się zgadzają, a filmy są te same.

Dziennikarz AFP w Rumunii, po lekturze artykułu przekazał nam, że mężczyźni awanturowali się w małej miejscowości Aninoasa w regionie Gorj, na południu Rumunii. Incydent miał miejsce w październiku 2018 r. Jak podaje rumuńska policja, zatrzymano dziewięć osób, a dwie przewieziono do szpitala. Niektórzy byli pod wpływem alkoholu. Wszyscy pochodzili z okolicznych miejscowości. Nikt nie był narodowości tureckiej. W zajście nie była również zamieszana żadna kobieta.

Krakowska policja potwierdza, że to fejk

O szczegóły i więcej informacji zapytaliśmy też polską policję. Jak mówi Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, policja w ostatnim czasie nie miała żadnych zgłoszeń o bójce Polaków z Turkami.