Nie, ten film nie przedstawia bójki Polaków z Turkami
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 14/05/2019, 13:48
- Zaktualizowane w 15/05/2019, 10:14
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
- Polscy chuligani szturmują restaurację w Krakowie i atakują tureckich muzułmanów za molestowanie miejscowej kobiety - takie wideo z sensacyjną informacją od kilku dni krąży po Twitterze.
Film przedstawia grupę kilku mężczyzn bijących się w lokalnej restauracji. Jedni napadają na drugich, kopią leżących na podłodze. Lecą krzesła. Całość trwa ponad minutę. Materiał został opublikowany na Twitterze i ma już ponad 40 tys. wyświetleń, 1,2 tys. polubień i 521 udostępnień. Konto, z którego pochodzi, śledzi prawie 9 tys. użytkowników. Jego właściciel niemal codziennie wrzuca filmy z antyimigranckimi komentarzami również przeciwko uchodźcom i Muzułmanom. Już sama nazwa tego konta @Fake_Ljaschko, nie mówi nic innego, jak to, że treści wrzucane przez tego użytkownika mogą być fałszywe.
Film jest popularny również na Facebooku. Szczególnie upodobały go sobie prawicowe portale.
Na jednym z serwisów możemy przeczytać, że do bójki między Polakami a Turkami doszło w jednej z krakowskich restauracji oraz, że ci drudzy “mieli zachowywać się agresywnie i głośno oraz molestować jedną z obecnych tam Polek”. Autor artykułu pisze też, że wśród komentujących pojawiły się głosy, by Polaków nie określać mianem “huliganów”, a nazywać ich “sługami sprawiedliwości”.
Awantura? Tak, ale nie w Krakowie
Prosty zrzut ekranu filmu pozwolił nam znaleźć w wyszukiwarce Google’a stronę, gdzie wideo zostało wcześniej opublikowane. Film po raz pierwszy ukazał się rok temu w ogólnokrajowym kanale telewizjyjnym Antena 1 w Rumunii.
Oba filmy, zarówno ten na Twitterze, jak i ten na portalu telewizji rumuńskiej, porównaliśmy ze sobą. Na obu widać po lewej stronie wejście, a także przycisk do zapalania światła. W pobliżu jest szafka z czerwonym kubłem. W prawym dolnym rogu widzimy drewniany stolik. Obok niego krzesło, a na środku popielniczka. Przypatrując się awanturnikom, można znaleźć conajmniej trzy podobieństwa. Mężczyzna najbardziej wysunięty w lewo nosi niebieskie jeansy. Inny, który jest po środku ma niebieską bluzę. Obok nich jest wysoki chłopak z czarną opaską na białej koszulce.
Po analizie obu zrzutów ekranu, można wywnioskować, że wszystkie szczegóły się zgadzają, a filmy są te same.
Dziennikarz AFP w Rumunii, po lekturze artykułu przekazał nam, że mężczyźni awanturowali się w małej miejscowości Aninoasa w regionie Gorj, na południu Rumunii. Incydent miał miejsce w październiku 2018 r. Jak podaje rumuńska policja, zatrzymano dziewięć osób, a dwie przewieziono do szpitala. Niektórzy byli pod wpływem alkoholu. Wszyscy pochodzili z okolicznych miejscowości. Nikt nie był narodowości tureckiej. W zajście nie była również zamieszana żadna kobieta.
Krakowska policja potwierdza, że to fejk
O szczegóły i więcej informacji zapytaliśmy też polską policję. Jak mówi Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, policja w ostatnim czasie nie miała żadnych zgłoszeń o bójce Polaków z Turkami.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami