Zrzut ekranu z Facebooka z 13 stycznia 2020 r.

Nie, ten mężczyzna jest górnikiem i mieszka w USA

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 13/01/2020, 13:06
  • Zaktualizowane w 13/01/2020, 15:52
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Natalia SAWKA
Zdjęcie mężczyzny bez nogi, który zmęczony siedzi na ławce, obiegło polskie media społecznościowe z informacją, że jest nim „strażak-ochotnik”, który gasi pożary w Australii. To nieprawda. Mężczyzna na zdjęciu to górnik, który pracuje i mieszka w Wirginii Zachodniej we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

Post ze zdjęciem mężczyzny został udostępniony na początku stycznia na grupie o nazwie „Sympatycy Szkła Kontaktowego TVN24”.

„Zdjęcie obiega świat.. Strażak-ochotnik, który walczy z pożarami w Australii, człowiek waleczny, odważny, po prostu bohater i przykład dla świata.. Nie mając części nogi zakłada protezę i poświęca swoje życie dla innych.. ” - napisał jeden z użytkowników.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 13 stycznia 2020 r.

Fotografia ma 2,4 tys. reakcji i prawie 2 tys. udostępnień na Facebooku. Zdjęcie było również udostępniane na Twitterze. - Wielki szacunek dla tego pana - pisali niektórzy w komentarzach.

Nie strażak, a górnik

Zdjęcie obiegło świat. Tymczasem mężczyzna na zdjęciu, to nie - strażak, jak powszechnie twierdzono, a amerykański górnik. W jednym z komentarzy na grupie udało nam się odnaleźć profil na Facebooku wspomnianego mężczyzny. To Jasen Edwards.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 13 stycznia 2020 r.

Z informacji, które Edwards umieścił o sobie wynika, że mieszka w Wirginii Zachodniej w Stanach Zjednoczonych i pracuje jako górnik. Jego zdjęcie w tle, to fotografia udostępniana na grupie sympatyków programu Szkła Kontaktowego.

Poniżej publikujemy oryginalną fotografię zamieszczoną na Facebooku przez Edwardsa wiosną 2019 r.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 13 stycznia 2020 r.

Skontaktowaliśmy się z Edwardsem. Mężczyzna napisał w wiadomości do nas, że nie wie dlaczego w Polsce jego fotografia została użyta w kontekście pożarów w Australii. - Jestem górnikiem i mieszkam w Zachodniej Wirginii - napisał AFP Edwards. - Nie wiem dlaczego moje zdjęcie stało się tak popularne. Na pewno jest udostępniane bez mojej zgody - stwierdził.

Szatnie łańcuszkowe

Informacja o strażaku-ochotniku w Australii okazała się fałszywa. Pomimo to naszą uwagę przykuła przestrzeń, w której sfotografowany został mężczyzna. Szatnia ma charakterystyczne haki na łańcuchach, na których pracownicy mogą wieszać  odzież, buty oraz rzeczy osobiste. Gdzie takie szatnie można spotkać? W kopalniach. To tzw. szatnie łańcuszkowe, w których górnicy przebierają się przed lub po zmianie. 

Jak wygląda taka szatnia, można obejrzeć w filmie AFP z 2013 r., poniżej. 

 
Image
A miner holds a chain to get his clothes at the pithead bath after a night shift at the Knurow mine on November 23, 2018 in Knurow, in Poland's southern mining region of Silesia. - In Brussels, Berlin and Paris, coal is the enemy. It produces the carbon dioxide blamed for the planet's rising temperatures. Despite COP24 climate talks, Polish miners see future in coal. (Photo by Janek SKARZYNSKI / AFP) / TO GO WITH AFP STORY (AFP / Janek Skarzynski)
Image
A miner puts away his equipment after a night shift at the shaft at the Knurow mine on November 23, 2018 in Knurow, in Poland's southern mining region of Silesia. - In Brussels, Berlin and Paris, coal is the enemy. It produces the carbon dioxide blamed for the planet's rising temperatures. Despite COP24 climate talks, Polish miners see future in coal. (Photo by Janek SKARZYNSKI / AFP) / TO GO WITH AFP STORY (AFP / Janek Skarzynski)

 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami