Nie, ten mężczyzna jest górnikiem i mieszka w USA
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 13/01/2020, 13:06
- Zaktualizowane w 13/01/2020, 15:52
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Post ze zdjęciem mężczyzny został udostępniony na początku stycznia na grupie o nazwie „Sympatycy Szkła Kontaktowego TVN24”.
„Zdjęcie obiega świat.. Strażak-ochotnik, który walczy z pożarami w Australii, człowiek waleczny, odważny, po prostu bohater i przykład dla świata.. Nie mając części nogi zakłada protezę i poświęca swoje życie dla innych.. ” - napisał jeden z użytkowników.
Fotografia ma 2,4 tys. reakcji i prawie 2 tys. udostępnień na Facebooku. Zdjęcie było również udostępniane na Twitterze. - Wielki szacunek dla tego pana - pisali niektórzy w komentarzach.
Nie strażak, a górnik
Zdjęcie obiegło świat. Tymczasem mężczyzna na zdjęciu, to nie - strażak, jak powszechnie twierdzono, a amerykański górnik. W jednym z komentarzy na grupie udało nam się odnaleźć profil na Facebooku wspomnianego mężczyzny. To Jasen Edwards.
Z informacji, które Edwards umieścił o sobie wynika, że mieszka w Wirginii Zachodniej w Stanach Zjednoczonych i pracuje jako górnik. Jego zdjęcie w tle, to fotografia udostępniana na grupie sympatyków programu Szkła Kontaktowego.
Poniżej publikujemy oryginalną fotografię zamieszczoną na Facebooku przez Edwardsa wiosną 2019 r.
Skontaktowaliśmy się z Edwardsem. Mężczyzna napisał w wiadomości do nas, że nie wie dlaczego w Polsce jego fotografia została użyta w kontekście pożarów w Australii. - Jestem górnikiem i mieszkam w Zachodniej Wirginii - napisał AFP Edwards. - Nie wiem dlaczego moje zdjęcie stało się tak popularne. Na pewno jest udostępniane bez mojej zgody - stwierdził.
Szatnie łańcuszkowe
Informacja o strażaku-ochotniku w Australii okazała się fałszywa. Pomimo to naszą uwagę przykuła przestrzeń, w której sfotografowany został mężczyzna. Szatnia ma charakterystyczne haki na łańcuchach, na których pracownicy mogą wieszać odzież, buty oraz rzeczy osobiste. Gdzie takie szatnie można spotkać? W kopalniach. To tzw. szatnie łańcuszkowe, w których górnicy przebierają się przed lub po zmianie.
Jak wygląda taka szatnia, można obejrzeć w filmie AFP z 2013 r., poniżej.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami