Nie, Wiadomości TVP nie porównały gwiazdy disco polo do Fryderyka Chopina

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W sieci popularnością cieszy się grafika z Wiadomości TVP z paskiem  „Zenek Martyniuk - Chopin naszych czasów”. Pojawiła się po benefisie króla disco polo, który telewizja publiczna zorganizowała z okazji 30 lecia pracy twórczej piosenkarza. To fotomontaż.  Choć dla wielu wydaje się całkiem prawdopodobny, zważywszy na fascynację prezesa TVP Jacka Kurskiego wokalistą z Podlasia.  

W piątek, 27 grudnia grafika pojawiła się na Instagramie, Facebooku i na Twitterze.  Zyskała wiele komentarzy i polubień.  

Zrzut ekranu z Instagrama, 27 grudnia 2019 r.

- Nie wiedziałem, że Chopin miał OCZY ZIELONE... A tak serio... Serio?? - dopytywali użytkownicy FB nawiązując do najbardziej znanej piosenki Martyniuka.

- Żenada. Gwiazda disco polo, a Chopin - pisali inni nie kryjąc oburzenia. 

Ta grafika to fotomontaż. Pojawiła się na instagramowym profilu dziennikarza radiowego Michała Figurskiego. 

Wielu użytkowników FB uznało pasek za prawdziwy. Skarżyli się w komentarzach, że zapowiedź benefisu zdominowała informacje w TVP w czasie Świat Bożego Narodzenia. 

- Przez cały dzień, w drugi dzień świąt (!) TVP 2 podaje informacje o niesamowitym, nadchodzącym wydarzeniu.
Benefis Zenka Martyniuka niczym święto narodowe !
Dobra zmiana", wyniosła Zenka na sam szczyt. Tak wysoko, że świętowanie 30-lecia pracy na scenie nie mogło się odbyć w jakiejś tam hali sportowej, czy stadionie. Gmachem godnym tej rocznicy okazała się opera! Rządowa tuba TVP Info poszła jeszcze dalej, pokazując społeczeństwu wpis "na pasku" w który aż trudno uwierzyć " ZENEK MARTYNIUK - CHOPIN NASZYCH CZASÓW "... napisał jeden z użytkowników.

Zrzut ekranu z Facebooka z 27 grudnia 2019 r.

Chodzi o benefis Martyniuka zorganizowany 11 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a transmitowany w drugi dzień świąt.

Jak Chopin

Michał Figurski zamieścił również na swoich kontach w mediach społecznościowych wystylizowany na dziewiętnastowieczny portret Chopina portret Zenka Martyniuka.    

Zrzut ekranu z Instagrama (po lewej). Z Wikipedii (po prawej). 27 grudnia 2019 r.

Do przeróbki, wykorzystał najprawdopodobniej akwafortę z 1883 roku przedstawiającą 23-letniego pianistę (po prawej). 

Przeróbka grafiki zyskała ponad 1.200 polubień na koncie dziennikarza, którego śledzi ponad 20 tys. użytkowników.  

Jak do tego doszło?

- Jak do tego doszło - nie wiem - napisał sam Figurski na Instagramie. My natomiast możemy się domyślać, że pomysł na prześmiewcze fotomontaże podsunął mu sam prezes Kurski. Prezentując zimową ramówkę telewizyjną zestawił on twórczość Martyniuka z muzyką tak wybitnych kompozytorów polskich jak Witold Lutosławski czy Krzysztof Penderecki. 

O geniuszu Martyniuka i o tym, że „telewizja powinna być dla wszystkich” prezes Kurski mówił 29 listopada br. Można o tym przeczytać w różnych mediach między innymi tu i tu