Nie, to zdjęcie zrobiono w Argentynie podczas okupacji domów socjalnych w 2013 r.

Zdjęcie karmiącej przez druty kobiety nie może nikogo pozostawić obojętnym. Rozdzielona płotem rodzina. Mężczyzna przystawia dziecko jak najbliżej drutów by matka mogła nakarmić piersią niemowlę. Zdjęcie ma przedstawiać rodzinę nielegalnych imigrantów na granicy między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi. Pojawiło się wśród polskich użytkowników sieci podczas Świąt Bożego Narodzenia i od razu nazwano je „Betlejem 2019”.  W rzeczywistości pochodzi z Argentyny z 2013 roku.

 - Stajenka... Granica Meksyk / USA - napisała 25 grudnia, jedna z polskich użytkowniczek Facebooka.  Zdjęcie zyskało wiele reakcji na Facebooku, zostało opublikowane tu, tu i tu, między innymi przez księdza Wojciecha Lemańskiego.   .

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 21 stycznia 2020 r.

- Szkoda tych uczciwych, kochających się ludzi. To wstyd dla nas jako ludzkości, że dochodzi do takich scen - napisał jeden z komentujących w przekonaniu, że chodzi o zdjęcie przedstawiające rozdzieloną rodzinę imigrantów na granicy amerykańsko-meksykańkiej. 

Post ze zdjęciem umieszczali użytkownicy zarówno związani z prawicowymi fanpejżami, jak i lewicowi działacze tak jak Filip Illkowski, a także siostry zakonne i księża. W komentarzach podkreślano: „ 2000 lat, i nic się nie zmieniło... ludzkość jest bezgranicznie wredna i durna”.

Niektórzy użytkownicy pytali „ czy prezydent Trump jest rodowitym amerykaninem?”. Krytykowali przy tym jego sztandarowy projekt budowy muru na granicy z Meksykiem oskarżając go o prowadzenie niehumanitarnej polityki wobec uchodźców.   O tym projekcie można przeczytać tu

To samo zdjęcie było również bardzo popularne w sieci po hiszpańsku tutu a także w innych językach (po portugalsku, grecku, francusku, angielskuarabsku  i po bengalsku.) Pojawiło się też na Twitterze (1, 2, 3, 4 i 5),  na Instagramie  oraz na różnych stronach internetowyh hiszpańskojęzycznych.

Image
Captura de pantalla realizada el 26 de diciembre de 2019 de una de las publicaciones virales en Twitter

Odwrotne wyszukiwanie grafiki w wyszukiwarce Google Grafika pozwoliło nam odnaleźć wcześniejsze publikacje zdjęcia. Krąży ono w sieci już co najmniej od siedmiu lat. Pojawiło się w styczniu 2013 r.  na blogu w artykule o okupacji domów socjalnych. Dalsze wyszukiwanie zdjęcia w lepszej rozdzielczości pozwoliło nam dojść do wniosku, że zdjęcie zrobiono na osiedlu Villa Delfina w Bahia Blanca, portowym mieście około 550 km na południowy zachód od Buenos Aires.

- Policja postawiła ogrodzenie. Mieszkańcy, którzy opuszczą osiedle nie będą mogli wrócić na jego teren. Ograniczany jest dostęp do usług i dostaw jedzenia. Na miejscu zmobilizowanych jest 70 policjantów, którzy oczekują na wsparcie kolejnych funkcjonariuszy. Mieszkańcy walczą o prawo do zamieszkania - czytamy w artykule opublikowanym na blogu.  

Na Youtubie odnaleźliśmy kilka nagrań ukazujących konflikt wokół osiedla. W ostatnim z nich pojawia się scena karmiącej matki. 

Dziennikarze AFP Factual w Argentynie dotarli do kamerzysty Matiasa Amigo, który zrealizował 14 stycznia 2013 r.  materiał z okupacji domów dla serwisu informacyjnego Somos Bahia.  

- Matka wyszła a ci którzy wyszli poza teren osiedla już nie mogli tam wrócić. Kiedy, kilka godzin później, wróciła, musiała nakarmić swoje dziecko podając mu pierś przez ogrodzenie - przekazał mailem AFP Factual. Scenę dokładnie widać w 2.20 minucie nagrania.

Image
Zrzut ekranu z YouTube z 21 stycznia 2020 r.

Kamerzysta pomógł nam dotrzeć do autora słynnego zdjęcia. Jest nim Mauro Llaneza z którym udało nam się skontaktować i który potwierdził, że zrobił zdjęcie w styczniu 2013 robiąc relację dla stacji radiowej z okupacji domów w Bahia Blanca. Część domów budowanych w ramach federalnego programu budowy mieszkań socjalnych, nie została ukończona ze względu na kryzys gospodarczy w Argentynie w 2013 r.      

 - Zdesperowane rodziny zdecydowały się zająć te domy mimo iż nie zostały oddane do użytku. To był dramatyczny moment gdyż gmina zakazała im wychodzenia po żywność. Ci którzy opuścili osiedle nie mogli już wrócić na jego teren. Kobieta [na zdjęciu] po coś właśnie wyszła a kiedy wróciła zobaczyła swego partnera i syna po drugiej stronie. Zaczęła karmić i to właśnie ten moment jest uchwycony na zdjęciu -  powiedział nam fotograf.        

Okupacja domów 

Zrzuty ekranu z filmów zamieszczonych na YouTubie pokazują inne sceny z tego samego wydarzenia. W kółkach na zielono zaznaczyliśmy elementy architektury, które pokazują, że chodzi o to samo miejsce co na słynnym zdjęciu karmiącej matki. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka i z Youtube z 21 stycznia 2020 r.

Miejsce gdzie zrobiono zdjęcie można również obejrzeć na Google Street View pod tym linkiem. Zdjęcie z aplikacji odzwierciedla stan osiedla w listopadzie 2013 r. 

Image
Zrzuty ekranu z Facebooka i z Google Street View z 21 stycznia 2020 r.

W konkluzji, zdjęcie mające przedstawiać nielegalnych imigrantów na granicy między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi w rzeczywistości pochodzi  z Argentyny. Przedstawia uczestników okupacji domów w dzielnicy Villa Delfina, w mieście Bahía Blanca.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami