Nie, wypowiedź prezesa PiS, który mówi o działalności gospodarczej, jest z 2017 roku

Copyright © AFP 2017-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad 1 mln wyświetleń miało wideo z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wielu wierzyło, że jego słowa, to „odpowiedź władz państwa” na trudną sytuację przedsiębiorców w czasie pandemii Covid-19. To nieprawda. Wypowiedź Kaczyńskiego jest z 2017 r. i miała miejsce na długo przed epidemią koronawirusa.

„Przedsiębiorco, nie dajesz rady? Jest odpowiedź władz państwa” – czytamy w treści dołączonej do wideo. To fragment filmu, w którym prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi: „Jeżeli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy, że się po prostu do niej nie nadaje” – mówi Kaczyński.

Zrzut ekranu z Facebooka z 16 kwietnia 2021 roku

Nagranie zyskało od 20 marca 2021 roku ponad 1,4 mln wyświetleń i mimo upływu czasu wciąż jest udostępniane.  

Jednak ten film nie ma związku z obecną sytuacją. – Jest to wypowiedź sprzed lat, odnosząca się do czego innego, wyrwana z kontekstu i w żaden sposób nie związana z pandemią koronawirusa czy problemami, z jakimi borykają się dzisiaj przedsiębiorcy – napisał nam w mailu 15 kwietnia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.

– Ten film to manipulacja i pochodzi z 2017 r. – potwierdza również Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.

Rzeczywiście wypowiedź została wyrwana z kontekstu. To fragment przemówienia Kaczyńskiego z 4 lutego 2017 r., który prezes PiS wygłosił w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu podczas konferencji gospodarczej: „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”.

W konferencji brali udział m.in. ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk oraz Mateusz Morawiecki (wtedy wicepremier). Całość trzydziestominutowego przemówienia Kaczyńskiego dostępna jest na stronie Radia Maryja.

Kaczyński w swojej wypowiedzi udostępnianej na Facebooku miał na myśli przedsiębiorców, których nie stać na płacenie ZUS. Mówił o wolności gospodarczej i czynnikach ją ograniczających. Według prezesa PiS odpowiedzialność ma dwa poziomy:

„Po pierwsze, to zdanie sobie sprawy z tego, że istnieje państwo, że istnieją inni, że to wszystko trzeba brać pod uwagę. Jeżeli ktoś nie jest w stanie prowadzić odpowiedzialności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy, że się po prostu do niej nie nadaje” mówił prezes PiS.

Dodał potem, że czasem podczas spotkań z przedsiębiorcami słyszał postulaty, które sprowadzały się do tego, by odrzucić ograniczenia, w tym dotyczące relacji z pracownikami.  „Jeżeli ktoś we współczesnej Europie, we współczesnej Polsce, nie jest w stanie działać efektywnie, jeżeli te ograniczenia nie będą odrzucone, to po prostu powinien zająć się czymś innym” – stwierdził Kaczyński.

Po drugie – jak mówił dalej – odpowiedzialność przedsiębiorców wiąże się też z zobowiązaniami wobec wspólnoty. „Do państwa należy to, żeby ten rozwój był możliwie sprawiedliwy, by nie prowadził do zbyt wielkich różnic społecznych, by korzyści z niego odczuwały wszystkie większe grupy społeczne, wszyscy, którzy pracują. Natomiast do przedsiębiorców – i to jest ich ogromna odpowiedzialność – należy to wszystko, co jest potrzebne, by ten rozwój następował” – mówił prezes.

Całość przemówienia z lutego 2017 r. można przejrzeć na stronie Polskiej Agencji Prasowej.

O wizycie Jarosława Kaczyńskiego w toruńskiej szkole można przeczytać również w newsletterze z 2017 r. tej uczelni.

Zrzut ekranu wykonany 16 kwietnia 2021 roku newslettera Wyższej SzkołyKultury Społecznej i Medialnej z marca 2017 roku

Właściciele małych i średnich firm, których dotknął kryzys wywołany pandemią koronawirusa walczą o przetrwanie. Wielu protestuje przeciwko działaniom rządu – nie podoba im się sposób, w jaki rząd PiS walczy z pandemią. Jakkolwiek wideo z Facebooka zostało udostępnione 30 marca 2020 r., na dzień przed jednym z pierwszych masowych protestów przedsiębiorców na ulicach Warszawy (1, 2), to nagranie z wypowiedzią Kaczyńskiego nie ma związku z pandemią Covid-19.

Wniosek: wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o przedsiębiorcach jest z 2017 r. i nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją przedsiębiorców wywołaną kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.