Sąd Najwyższy w Waszyngtonie fot. Saul Loeb (Saul LOEB / AFP)

Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych nie odwołał powszechnych szczepień

Ponad sto udostępnień miały publikacje, które alarmowały, że Sąd Najwyższy w USA „odwołał powszechne szczepienia”, w wyniku pozwu wniesionego przez prawnika Roberta Kennedy'ego Juniora. Tekst o pozwie został przetłumaczony z języka angielskiego i zawiera błędy. Orzeczenie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych dotyczące obowiązkowych szczepień sięga aż 1905 r. i nie zostało zakwestionowane. Ponadto szczepienia przeciwko Covid-19 w USA są nieobowiązkowe.

„W Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy odwołał powszechne szczepienia!” – czytamy w publikacji udostępnionej 13 kwietnia. Dalej autor treści pisze tak: „Bill Gates, amerykański główny specjalista ds. chorób zakaźnych Anthony Fauci i Big Pharma przegrali proces przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, nie udowadniając, że wszystkie ich szczepionki w ciągu ostatnich 32 lat były bezpieczne dla zdrowia obywateli. Pozew został złożony przez grupę naukowców pod przewodnictwem senatora Kennedy’ego".

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 27 kwietnia 2021 roku

Treść była również udostępniana na Twitterze.

Image
Zrzut ekranu z Twittera z 27 kwietnia 2021 roku

Podobne publikacje były udostępniane w języku angielskim, bośniackim, francuskim i włoskim. W polskiej treści publikacji na Facebooku, którą przetłumaczono dosłownie i dosyć niezręcznie z języka angielskiego, występują błędy, np. „universal vaccination” tłumaczone jest jako „szczepienie powszechne”, które w języku angielskim tak naprawdę oznacza „szczepienia obowiązkowe”.

Obowiązek szczepień w Stanach Zjednoczonych

Obowiązkowe szczepienia podlegają prawodawstwu stanowemu, a nie federalnemu. Każdy stan ma ustawowe i konstytucyjne uprawnienia, aby wymagać od swoich obywateli zaszczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Odmowa jest karana grzywną lub ograniczeniem dostępu do niektórych usług publicznych.  

Jak wyjaśnia amerykańska agencja rządowa CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób), szczepienia „przeciwko niektórym chorobom zakaźnym” są obecnie obowiązkowe we wszystkich 50 stanach USA jako warunek zapisania dzieci do szkół publicznych, jak i prywatnych.

Niektóre szczepienia są obowiązkowe dla pracowników opieki medycznej oraz dla osób ubiegających się o stały pobyt na terenie kraju.

Są stany, w których można uzyskać zwolnienie z obowiązku szczepienia z powodów medycznych np. z powodu alergii na szczepionkę. Szczepienia można odmówić również z powodów przekonań religijnych. Zgodnie z Krajowym Kongresem Ustawodawców Stanowych (National Conference of State Legislatures), takie prawo obowiązuje w 45 stanach i w Waszyngtonie, stolicy USA. Choć np. w stanie Nowy Jork, zniesiono w 2019 r. możliwość braku zgody rodziców na szczepienie dziecka z powodów religijnych.

Ponad sto lat temu, w 1902 r. szwedzko-amerykański pastor Hennig Jacobson odmówił przyjęcia szczepionki przeciwko ospie i wytoczył sprawę władzom Massachusetts, która dotarła aż do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał, że obowiązek szczepień podlega prawodawstwu stanowemu (sprawa Jacobson przeciw Massachusetts), a obywatel nie może odmówić szczepienia.

– Kilka lat później Sąd Najwyższy powołał się na to orzeczenie jako precedens dla konstytucyjności przepisów stanowych, które wymagają szczepienia dzieci przed pójściem do szkoły (sprawa Zucht przeciw King) – powiedziała AFP Wendy E. Parmet, profesor prawa z Uniwersytetu Northeastern School of Law i ekspertka z dziedziny polityki zdrowia publicznego.

Z prawnego punktu widzenia poszczególne stany mogą zdecydować o tym, by szczepionka przeciwko Covid-19 była obowiązkowa, ale do czasu publikacji tego artykułu jeszcze żaden z nich tego nie zrobił. W grudniu 2020 r. prezydent Joe Biden obiecał, że szczepienia nie będą obowiązkowe na szczeblu federalnym.

– Stany mają prawną lub konstytucyjną władzę do nałożenia obowiązku szczepień –  tłumaczy prawniczka Joanne Rosen, w artykule opublikowanym na stronie Johns Hopkins University.

Image
Pacjenci przybywający do punktu szczepień w Nowym Jorku, 13 kwietnia 2021 r. fot. Timothy A. Clary, AFP

 Pacjenci przybywający do punktu szczepień w Nowym Jorku, 13 kwietnia 2021 r. fot. Timothy A. Clary, AFP

Brak decyzji Sądu Najwyższego

Posty na Facebooku fałszywie twierdzą, że Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych „odwołał” powszechne szczepienia. Na oficjalnej stronie internetowej sądu, sprawy będące w trakcie rozpatrywania, publikowane są w rubryce „opinie sądu”, a orzeczenia w trybie uproszczonym w rubryce „postanowienia sądu”. W żadnej z tych rubryk nie ma takiego wyroku.

– O ile mi wiadomo, Sąd Najwyższy nie uchylił żadnych niedawnych decyzji dotyczących regulacji szczepionek – mówi Wendy E. Parmet i dodaje: – Nie znam żadnej sprawy Sądu Najwyższego, która obaliłaby precedens dotyczący szczepionek.

Bezpieczeństwo szczepionek

W treści opublikowanej na Facebooku czytamy, że: „Bill Gates, amerykański główny specjalista ds. chorób zakaźnych Fauci i Big Pharma przegrali proces przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, nie udowadniając, że wszystkie ich szczepionki w ciągu ostatnich 32 lat były bezpieczne dla zdrowia obywateli”.

Zarzut ten wydaje się odnosić do szeroko rozpowszechnianej pogłoski o orzeczeniu sądu z 2018 r.

Jedna z największych organizacji antyszczepionkowych w Stanach Zjednoczonych o nazwie Anti-Vaccine Informed Consent Action Network (tłum. Antyszczepionkowa Sieć Działania na rzecz Świadomej Zgody, ICAN), złożyła w 2018 r. pozew o wolność informacji przeciwko amerykańskiemu Departamentowi Zdrowia i Pomocy Humanitarnej (HHS), wzywając urzędników do ujawnienia szczegółowych raportów na temat skutków ubocznych szczepionek.

Przedstawiciele departamentu odpowiedzieli, że nie udało im się znaleźć wspomnianych raportów, które według reprezentantów ICAN miały być dowodem na to, że rząd federalny Stanów Zjednoczonych zaniedbał badanie skutków ubocznych szczepionek przez ostatnie 30 lat.

Jednak naukowcy oraz dziennikarze PolitiFact, portalu weryfikującego fakty, wykazali coś zupełnie przeciwnego, że HHS oraz inne amerykańskie agencje opublikowały liczne szczegółowe raporty na temat skutków ubocznych szczepionek.

Sprawą zajmował się Sąd w Południowym Okręgu Nowego Jorku, a nie Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

– Sprawę wniesiono na podstawie ustawy o wolności informacji. Nie dotyczyła polityki szczepień. Rozstrzygał ją Sąd Okręgowy w pierwszej instancji, a nie Sąd Najwyższy. Więc nie mógł ustanowić precedensu – wyjaśnia Parmet.

Kim jest Robert F. Kennedy Junior?

Publikacja wspomina również, że „pozew został złożony przez grupę naukowców pod przewodnictwem senatora Kennedy’ego”.

Jednak Robert F. Kennedy Junior nigdy nie były senatorem w Stanach Zjednoczonych. Jest prawnikiem zajmującym się ochroną środowiska. To syn Roberta Kennedy'ego i bratanek zamordowanego w 1963 roku prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Jest znany z licznych poglądów antyszczepionkowych.  

Image
Robert F. Kennedy Junior w Nowym Jorku, 12 grudnia 2018 r., fot. Angela Weiss, AFP

W 2018 r. poparł ICAN w pozwie przeciwko HHS, ale nie wniósł odwołania do Sądu Najwyższego.

Jego konto na Instagramie zostało usunięte w lutym 2021 roku „za wielokrotne udostępnianie fałszywych twierdzeń o koronawirusie i szczepionkach” – według oświadczenia Facebooka z 12 lutego 2021 roku.

Szczepionka mRNA nie ingeruje w ludzkie DNA

Post na Facebooku również mówi, że szczepionki mRNA „ingerują w materiał genetyczny pacjenta” oraz że „po wejściu do ludzkiej komórki mRNA przeprogramowuje normalne RNA/DNA”, które zaczyna wytwarzać kolejne białko.

To nieprawda. Szczepionki mRNA nie zmieniają ludzkiego DNA.

- Szczepionki mRNA, rzeczywiście wytwarzają antygen, czyli białko kolca SARS-CoV-2 w miejscu wstrzyknięcia. Jednak nie zmieniają ani DNA, ani genów komórek pacjenta – powiedział AFP Factcheck Grant McFadden, dyrektor Centrum Immunoterapii, Szczepionek i Wirusoterapii na Arizona State University.

– Proces zachodzi w cytoplazmie, a nie w jądrze komórkowym, gdzie znajduje się DNA. Zatem informacyjne RNA nie może dostać się do naszego DNA – tłumaczy María Victoria Sánchez, badaczka z Laboratorium Immunologii i Rozwoju Szczepionek w Argentynie.

Więcej o tym zagadnieniu pisaliśmy na naszej stronie (1, 2, 3).

Wniosek: Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych nie odwołał powszechnych szczepień. Szczepienia przeciwko Covid-19 w USA nie są obowiązkowe. Obowiązkowe są natomiast szczepienia m.in. przeciwko polio, dla dzieci, jako warunek pójścia do szkół.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami