Zrzut ekranu z Facebooka z 8 czerwca 2020 r.

Nie, to zdjęcie jest z 2015 r. i zostało zrobione na długo przed śmiercią George'a Floyda

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie, które pokazuje młodych mężczyzn uciekających podczas grabieży w Stanach Zjednoczonych ma ponad 250 udostępnień. Według użytkowników zostało ono zrobione podczas zamieszek trwających po śmierci George’a Floyda. To nieprawda. Fotografia pochodzi z 2015 r.

Post został opublikowany na Facebooku 7 czerwca i pokazuje grupę młodych ludzi wychodzących ze sklepu i trzymających różne produkty spożywcze. 

Spójrz na ten ból i gniew, wypisany na twarzach braci po tragicznej śmierci George'a Floyda - czytamy w publikacji, która ma 250 udostępnień. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 8 czerwca 2020 r.

Zdjęcie było udostępniane również wśród hiszpańsko- i portugalskojęzycznych użytkowników. Pojawiło się też w języku angielskim i włoskim

Kim był George Floyd?

George Floyd zmarł 25 maja w Minneapolis, w stanie Minnesota podczas aresztowania go za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem dwudziestodolarowym. Funkcjonariusz policji, Derek Chauvin udusił go, przygniatając do ziemi i klękając na jego szyi. Od tego czasu w Stanach Zjednoczonych doszło do serii protestów przeciwko rasizmowi, a dziesiątki tysięcy ludzi domaga się zaprzestania brutalności policji. 

Floyd w chwili śmierci miał 46 lat. 

Protesty miały również miejsce przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Protestors take part in a Black Lives Matter march in front of US embassy in Warsaw, Poland on June 6, 2020, in solidarity with protests raging across the United States over the death of George Floyd, an unarmed black man who died during an arrest on May 25. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP) (AFP / Wojtek Radwanski)

Niektóre z protestów w USA zakończyły się starciami z policją lub grabieżą. Jednak zdjęcie wielokrotnie udostępniane na Facebooku nie ma nic wspólnego z obecnymi zamieszkami.

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u udało nam się odnaleźć oryginał. Zdjęcie było po raz pierwszy publikowane 8 maja 2015 r na blogu fotograficznym amerykańskiej gazety The Baltimore Sun.

Zrzut ekranu ze strony The Baltimore Sun z 8 czerwca 2020 r.

Jak czytamy na stronie, autorem zdjęcia jest Jerry Jackson. Grabieże miały nastąpić po 19 kwietnia 2015 r. po śmierci Freddiego Gray’a, który doznał obrażeń podczas zatrzymania przez policję w Baltimore.

Szabrownicy opróżniają CVS [sieć aptek] na Pennsylvania i North Avenue podczas poniedziałkowego protestu - czytamy w podpisie do zdjęcia. 

Jak podają amerykańskie media, również AFP, grabieże miały miejsce 27 kwietnia.

Po grabieżach apteka została spalona i ponownie otwarta w marcu 2016 r. Analiza zdjęć dostępnych w Mapach Google przed pożarem pokazuje, że jest to ta sama firma.

Zrzut ekranu z Map Google z 8 czerwca 2020 r.

25-letni Freddie Gray zmarł po interwencji policji. Został przetransportowany ciężarówką przez policję Baltimore na posterunek. W trakcie transportu doznał obrażeń kręgosłupa. Funkcjonariusze biorący udział w sprawie zostali oskarżeni o morderstwo, ale zarzuty ostatecznie zostały wycofane.

Podsumowując, zdjęcie udostępniane w mediach społecznościowych nie ma nic wspólnego z protestami, które trwają obecnie w Stanach Zjednoczonych. Zostało ono zrobione pięć lat temu, po śmierci 25-letniego Freddiego Gray’a.