Zrzut ekranu z Facebooka z 20 marca 2020 r.

Nie, to zdjęcie jest z 2017 r. i nie ma nic wspólnego z koronawirusem

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie z pustymi półkami w supermarkecie, które sugeruje, że klienci sklepów podczas epidemii koronawirusa wykupują wszystko prócz wegańskich produktów, było udostępniane tysiąc razy na Facebooku i Twitterze na całym świecie, również w Polsce. Fotografia jest jednak sprzed trzech lat i po raz pierwszy pojawiła się w artykułach o Amerykanach, którzy robili zakupy w panice po hurganie Harvey w 2017 r.

Post pojawił się na Facebooku na wielu grupach i stronach (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8). Był też publikowany na Instagramie, gdzie zyskał ponad 20 tys. polubień. - Nawet w czasie koronawirusowej paniki nikt nie chce wegańskiego żarcia - czytamy w udostępnianym poście. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 20 marca 2020 r.

Zdjęcie było publikowane również wśród użytkowników z Australii, Holandii i Turcji.

Puste półki w sklepach

Dłuższe kolejki i wzmożoną obecność klientów w sklepach zaobserwowano w czwartek, 12 marca. Dzień wcześniej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szkoły na czas epidemii koronawirusa zostaną zamknięte na dwa tygodnie. Z drogerii najpierw znikały żele antybakteryjne, mydło i papier toaletowy, a w sklepach spożywczych zabrakło kasz, makaronów i ryżu.

Nie tylko w Polsce klienci w pośpiechu wykupowali produkty - panika pojawiła się również w innych krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. 

Z danych WHO wynika, że liczba zakażeń w Europie w piątek rano przekroczyła już 100 tys. zakażeń i nadal rośnie. Jak podaje ministerstwo zdrowia, w Polsce liczba zakażonych to 411 pacjentów. W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło pięć osób. 

Udostępniane na Facebooku zdjęcie jest jednak sprzed trzech lat. W sieci pojawiło się we wrześniu 2017 r. podczas zakupowej paniki w Houston, w stanie Teksas. 

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazu udało nam się ustalić, że zdjęcie zostało opublikowane na Twitterze przez amerykańskiego komika Matta Oswalta

Zrzut ekranu z Twittera z 20 marca 2020 r.

- Masz wybór Houston, albo umierasz z głodu, albo jesz wegańsko. (Całe miasto bierze wielki łyk whisky). Widzimy się w piekle - czytamy w jego tweecie. 

Czerwonym kolorem zaznaczyliśmy wegańskie produkty m.in. firmy Chao i Lightlife

Zrzut ekranu z Twittera z 20 marca 2020 r.

Z kolei dwa dni wcześniej, Oswalt pisał o huraganie Harvey, który uderzył w w południo-wschodni Teksas 25 sierpnia 2017 r.


Puste półki zauważono w supermarketach na południu USA, w tym w Houston i San Antonio, w Teksasie i na Florydzie.