
Nagranie, na którym widać spadający pocisk na jeden z magazynów portowych w Bejrucie zostało sfabrykowane
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 07/08/2020, 15:16
- Zaktualizowane w 07/08/2020, 17:02
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Dwa różne posty tego samego użytkownika pojawiły się na Facebooku 5 i 7 sierpnia. „Manipulacja, podłość głównych mediów na światową skalę. (...) stopklatka zarejestrowała dokładnie” – czytamy w jednym z wpisów.

W materiałach widać zdjęcia pokazujące spadający pocisk na jeden z magazynów portowych w stolicy Libanu. Mają one 370 oraz 519 udostępnień. Zdjęcia były popularne i udostępniane na Facebooku, Youtubie i TikToku w różnych językach (1, 2, 3, 4, 5).
W języku arabskim nagranie stało się popularne razem z innym fake newsem, według którego odpowiedzialność za wtorkową katastrofę miał wziąć na siebie Benjamin Netanjahu, premier Izraela. To nie jest prawda – historię opisaliśmy w języku arabskim.
Na oryginalnym nagraniu nie ma pocisku
Zespół AFP w Bejrucie zweryfikował oryginalne nagranie. Było ono pokazywane kilka godzin po wybuchu przez libańskie media. W nagraniu nie widać śladów pocisku.
Publikujemy je poniżej.
Użytkownik na swoim Facebooku udostępnił stopklatkę z filmów, które pojawiały się w mediach społecznościowych. Porównując ją z powyższym nagraniem, można zauważyć, że pocisk został dodany po edycji.

Potężny wybuch wstrząsnął we wtorek późnym popołudniem stolicę Libanu powodując śmierć co najmniej 135 osób i raniąc około 5 tys.
Premier Libanu Hassan Diab jako przyczynę tragedii podaje pożar składowanych w porcie niebezpiecznych chemikaliów – ponad 2750 ton saletry amonowej. Środek ten to bezwonna, krystaliczna sól, która przez dziesięciolecia była przyczyną wielu wybuchów przemysłowych. W połączeniu z olejami opałowymi tworzy silny materiał wybuchowy stosowany w budownictwie, ale także w bombach domowej roboty, które np. zostały wykorzystane podczas zamachu w Oklahoma City w 1995 r.
Podsumowując, popularny na Facebooku film nie pokazuje pocisku, który rzekomo spowodował wybuch w stolicy Libanu. Materiał został zmontowany.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami