Film, na którym widać szybko spadający pocisk na port w Bejrucie to montaż

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W mediach społecznościowych pojawił się kolejny film, który ma być dowodem na to, że przyczyną wybuchu w Bejrucie we wtorek 4 sierpnia był spadający pocisk. Film jest nieprawdziwy i został sfabrykowany. Według władz Libanu do wybuchu doszło po pożarze magazynu, w którym znajdowało się ponad 2750 ton saletry amonowej.

Nagranie pojawiło się na Facebooku w czwartek 6 sierpnia. Ma ono ponad 316 tys. wyświetleń i prawie 200 udostępnień.

Materiał odsyła do artykułu o tytule: „Bejrut: film nakręcony z kamery laserowej, niestety nie do podważenia”. Na stronie można film zobaczyć w całości. Ma on zaledwie 30 sekund. Nagranie w niebiesko-pomarańczowych barwach pokazuje unoszący się dym oraz spadający bardzo szybko biały pocisk w kierunku portu w Bejrucie. Widać to w trzeciej sekundzie.

Zrzut ekranu ze strony gloria.tv z 7 sierpnia 2020 roku

W komentarzach wiele osób pisało, że pociski mogły zostać wysłane przez Izrael. Inni pisali też, że nagranie jest dowodem na to, że wybuch spowodowała rakieta.

Nagranie było również udostępniane w różnych językach na Facebooku (1, 2, 3).

Oryginalne nagranie

Dzięki podzieleniu filmu na części w programie Invid, udało nam się dotrzeć do oryginalnego nagrania.

Pierwsza wzmianka o filmie pojawiła się we wtorek 4 sierpnia w języku arabskim na stronie amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN.

Zrzut ekranu ze strony CNN z 7 sierpnia 2020 roku

Film w kolorowych barwach trwa jedną minutę i 22 sekundy. Tytuł artykułu CNN to: „Liban: Ogromny wybuch w pobliżu portu w Bejrucie spowodował obrażenia, powazne szkody i chaos w centrum stolicy”.

Do wybuchu dochodzi około w 18. sekundzie. Nie widać, by jego przyczyną był pocisk bądź rakieta.   

Montaż

Film został zmontowany. Prawdopodobnie ktoś dodał do oryginału filtr, który sprawia, że obraz wygląda na negatyw, a sam film jak nagranie z kamery termowizyjnej.

Zrzut ekranu ze strony CNN z 7 sierpnia 2020 roku
Zrzut ekranu ze strony gloria.tv z 7 sierpnia 2020 roku

Jednak prawdziwe filmy termowizyjne inaczej wyglądają. Niektóre ich kadry można odnaleźć na tej stronie.

Brak pocisku

Na innych filmach, które ukazują wybuch z różnych części stolicy Libanu, również nie widać pocisku spadającego z nieba.

Veli-Pekka Kivimäki, fiński analityk sztucznej inteligencji, a także jeden z dziennikarzy śledczych Bellingcat stworzył film, by pokazać wybuch z różnych punktów widzenia.

Film spadającego pocisku nie jest jedynym, który był popularny w mediach społecznościowych. Podobny montaż zweryfikowaliśmy w piątek 7 sierpnia.

Tłumaczenie:
WYBUCH W BEJRUCIE