Brazylijscy politycy nie otwierali trumien zmarłych na koronawirusa
W sieci dużą popularność zyskuje materiał, według którego brazylijscy parlamentarzyści odkryli, że jeden ze szpitali, w którym miało być 5 tys. pacjentów, stoi pusty. Deputowani mieli też zdecydować o otwarciu trumien zmarłych na koronawirusa, które okazały się być puste. Te doniesienia są fałszywe. Politycy przeprowadzali inspekcję w szpitalu, sprawdzając dlaczego budowa placówki nie została ukończona. Treści dotyczące otwierania trumien oparte są na podstawie nagrania z 2017 r., które nie ma związku z epidemią koronawirusa.
Post pojawił się na Facebooku 5 sierpnia. Ma on prawie 400 reakcji na Facebooku, 461 tys. wyświetleń i ponad 1 tys. udostępnień. Z materiału dowiadujemy się, że członkowie parlamentu w Brazyli włamali się do szpitala, by sprawdzić czy rzeczywiście leczy się w nim 5 tys. pacjentów. Wynika z niego również, że w placówce miało umrzeć 200 osób. Jednak okazało się, że szpital nigdy nie przyjął żadnej osoby. „Gubernator oszukuje państwo i naród oraz kłamie na temat statystyk, które mają pomóc w wepchnięciu szczepionek na podstawie zawyżonej liczby zgonów związanych z Covid-19” – czytamy.

W dalszej części wpisu jest też mowa o tym, że: „bardziej szokująca była decyzja o otwarciu trumien ofiar koronawirusa, które rzekomo czekają na transport do pochówku. (...) okazało się, że trumny są puste”.
Podobne materiały były udostępniane w języku angielskim oraz francuskim.
Doniesienia na temat członków parlamentu w Brazylii, którzy włamali się do szpitala stały się popularne za sprawą filmu, który był licznie udostępniany w mediach społecznościowych. Pisaliśmy o nim pod koniec czerwca.
„Deputowani w Brazylii ujawniają największe znane do tej pory mistyfikacje dotyczące epidemii Covid-19” – alarmował film udostępniony na Youtubie. Nagranie, które ma dwie minuty i 17 sekund pokazywało czterech mężczyzn, którzy weszli do szpitala będącego w budowie.
Od czasu pojawienia się epidemii koronawirusa pod koniec ubiegłego roku, w sieci krąż wiele teorii spiskowych. Pojawiają się liczne filmy, które pokazują puste szpitale bez pacjentów jako dowód na to, że pandemia Covid-19 została zmyślona. Niektóre z nich sprawdziliśmy.
Szpital w budowie
W rzeczywistości nagranie ukazywało nieukończony budynek szpitala polowego, który został utworzony na potrzeby osób zakażonych Covid-19. Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu w Google’u, udało nam się odnaleźć znacznie dłuższą wersję filmu, który został opublikowany na YouTubie 28 maja przez Filippe Poubela, brazylisjkiego parlamentarzystę z Rio de Janeiro. Wideo było również publikowane przez polityka na Facebooku.
Tytuł filmu to: „Inspekcja szpitala polowego z posłem do parlamentu Filipem Pobuelem”.

W 20. minucie i 51. sekundzie filmu widać napis nazwy szpitala: „Hospital De Camphanha São Gonçalo”. Dzięki wyszukiwaniu w Google’u udało nam się znaleźć kilka artykułów, które informowały o opóźnieniach związanych z budową szpitala, a także o inspekcji przeprowadzonej przez Filippe Poubela.
Szpital polowy w São Gonçalo to jeden z siedmiu szpitali, które rząd Rio de Janeiro zaplanował zbudować dla pacjentów zakażonych Covid-19, by ograniczyć epidemię koronawirusa.
Jak wynika z artykułu brazylisjkiej agencji prasowej z 18 czerwca, szpital ten został otwarty z opóźnieniem. W placówce z zaplanowanych 200 łóżek przekazano do użytku tylko 40. Agencja nie wspomina nic o 5 tys. zakażonych i 200 zmarłych w szpitalu.
Podsumowując, brazylisjki polityk wszedł na teren szpitala, by sprawdzić dlaczego inwestycja nie została ukończona, a nie czy leczy się w nim 5 tys. pacjentów.
Otwarte trumny
Wpis również dotyczy tego, że parlamentarzyści mieli otwierać trumny ofiar koronawirusa, które okazały się być puste. Materiał zobrazowano fotografią pustych trumien, która nie mają związku z podawaną informacją. Autorem fotografii jest Jefferson Bernardes. Dzięki wyszukiwaniu za pomocą programu TinEye udało nam się oryginał odnaleźć na stronie Getty Images. Zdjęcie zostało opublikowane 27 stycznia 2013 r. i należy do Francuskiej Agencji Prasowej AFP. Jak czytamy w informacji na stronie naszej agencji trumny były otwarte, ponieważ rodziny ofiar identyfikowały swoich krewnych, którzy zginęli w wyniku pożaru klubu nocnego w Santa Maria. Śmierć poniosło 242 osoby, a 116 zostało rannych.

W komentarzu pod materiałem, jedna z użytkowniczek Facebooka podaje, że źródłem informacji o otwieraniu trumien przez deputowanych jest artykuł na stronie „Forum Polska”. „Jeszcze bardziej szokująca była decyzja o otwarciu trumien, które rzekomo czekają na pochowany transport ofiar koronawirusa. Otwierając trumny, deputowani byli zszokowani, ale nie zdziwieni, kiedy okazało się, że są puste” – czytamy w publikacji.
Na końcu artykułu umieszczono wideo, na którym widać kilku mężczyzn stojących nad otwartymi trumnami.

Nagranie nie ma nic wspólnego z pandemią koronawirusa. Pochodzi z maja 2017 r. i pokazuje dochodzenie w sprawie oszustwa dotyczącego ubezpieczeń na życie w São Carlos w Brazylii.
Brazylia jest drugim krajem po Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o ilość zakażeń koronawirusem. Zakażonych jest tam już ponad 2 mln ludzi, z czego zmarło ponad 97 tys osób.