Nagranie, na którym widać spadający pocisk na jeden z magazynów portowych w Bejrucie zostało sfabrykowane

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Po ogromnej katastrofie, która miała miejsce we wtorek 4 sierpnia w Bejrucie, w mediach społecznościowych pojawił się film, na którym widać spadający pocisk na jeden z magazynów portowych w stolicy Libanu. Film został sfabrykowany, pocisk został dodany. Według władz Libanu do wybuchu doszło po pożarze magazynu, w którym znajdowało się ponad 2750 ton saletry amonowej.

Dwa różne posty tego samego użytkownika pojawiły się na Facebooku 5 i 7 sierpnia. „Manipulacja, podłość głównych mediów na światową skalę. (...) stopklatka zarejestrowała dokładnie” – czytamy w jednym z wpisów.

Zrzut ekranu z Facebooka z 7 sierpnia 2020 roku

W materiałach widać zdjęcia pokazujące spadający pocisk na jeden z magazynów portowych w stolicy Libanu. Mają one 370 oraz 519 udostępnień. Zdjęcia były popularne i udostępniane na Facebooku, Youtubie i TikToku w różnych językach (1, 2, 3, 4, 5).

W języku arabskim nagranie stało się popularne razem z innym fake newsem, według którego odpowiedzialność za wtorkową katastrofę miał wziąć na siebie Benjamin Netanjahu, premier Izraela. To nie jest prawda – historię opisaliśmy w języku arabskim.  

Na oryginalnym nagraniu nie ma pocisku 

Zespół AFP w Bejrucie zweryfikował oryginalne nagranie. Było ono pokazywane kilka godzin po wybuchu przez libańskie media. W nagraniu nie widać śladów pocisku.

Publikujemy je poniżej.

 

Użytkownik na swoim Facebooku udostępnił stopklatkę z filmów, które pojawiały się w mediach społecznościowych. Porównując ją z powyższym nagraniem, można zauważyć, że pocisk został dodany po edycji.

Porównanie stopklatek z oryginalnym nagraniem z 4 sierpnia 2020 roku

Potężny wybuch wstrząsnął we wtorek późnym popołudniem stolicę Libanu powodując śmierć co najmniej 135 osób i raniąc około 5 tys. 

Premier Libanu Hassan Diab jako przyczynę tragedii podaje pożar składowanych w porcie niebezpiecznych chemikaliów – ponad 2750 ton saletry amonowej. Środek ten to bezwonna, krystaliczna sól, która przez dziesięciolecia była przyczyną wielu wybuchów przemysłowych. W połączeniu z olejami opałowymi tworzy silny materiał wybuchowy stosowany w budownictwie, ale także w bombach domowej roboty, które np. zostały wykorzystane podczas zamachu w Oklahoma City w 1995 r.

Podsumowując, popularny na Facebooku film nie pokazuje pocisku, który rzekomo spowodował wybuch w stolicy Libanu. Materiał został zmontowany.

Tłumaczenie:
WYBUCH W BEJRUCIE