Przerobione zdjęcie z 25 września 2019 r.

To przeróbka. Tak naprawdę Greta Thunberg spotkała się z Alem Gorem

Copyright AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie przedstawiające nastoletnią aktywistkę razem z miliarderem Georgem Sorosem było mnóstwo razy udostępniane na Twitterze. To przeróbka - fotografia została zmanipulowana ze wspólnego zdjęcia Thunberg z byłym wiceprezydentem USA Alem Gorem.

Zdjęcie Grety Thunberg z miliarderem Georgem Sorosem zostało opublikowane na Twitterze 24 września. Było również popularne za granicą.

Zrzut ekranu zdjęcia na Twitterze z 25 września 2019 r.

„To zdjęcie wyjaśnia wiele, jeśli nie wszystko” - napisał jeden z uzytkowników Twittera.

Fotografia była udostępniana na Twitterze mnóstwo razy. Na Facebooku jeden z fanpejdzy określił ją nawet wnuczką George'a Sorosa.

Zdjęcie to fotomontaż. Przerobione zostało ze zdjęcia Grety Thunberg z byłym prezydentem USA Alem Gorem.

Wyszukiwanie obrazu w Google'u pokazuje, że oryginał można odnaleźć na Instagramie i Twitterze Grety Thunberg. Zdjęcie zostało opublikowane w grudniu 2018 r.

Poniżej zrzut ekranu zdjęcia z Twittera młodej aktywistki:

Zrzut ekranu Tweeta Grety Thunberg z 25 września 2019 r.

„Dziękuję @algore za bycie prawdziwym pionierem. Bardzo niewiele osób zrobiło więcej. Dla mnie był to zaszczyt, spotkać się z tobą #climatecrisis #climatebreakdown” - pisała Thunberg, publikując zdjęcie. 

Wyszukiwanie w Google'u przerobionego obrazu pozwoliło nam odszukać, gdzie po raz pierwszy opublikowano zdjęcie Thunberg z Sorosem. Okazuje się, że zostało użyte na francuskiej stronie SecretNews, która często publikuje prześmiewcze materiały.

Zdjęcie zostało opublikowane 28 sierpnia. Jego tytuł w tłumaczeniu na język polski brzmi: „Greta Thunberg to wnuczka lewicowego miliardera George'a Sorosa”.

Strona SecretNews opisuje się jako „niezależne i szydercze medium, tworzone przez kilku autorów”.

Poniżej zrzut ekranu artykułu z wprowadzającym w błąd tytułem:

Natalia Sawka