Tak, Andrzej Duda zdobył stuprocentowe poparcie w niektórych DPS-ach
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 20/07/2020, 12:53
- Zaktualizowane w 20/07/2020, 18:20
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Post pojawił się na Facebooku 14 lipca. Ma on prawie 8,5 tys. reakcji, 1,6 tys. komentarzy i 10 tys. udostępnień.
Andrzej Duda wymodlił cud? 36 zakładów leczniczych i domów opieki ma 100 proc. głosów oddanych na Dudę? - pytają retorycznie autorzy wpisu na fanpage’u Soku z Buraka.
W dołączonej do wpisu grafice widać, że w niektórych domach pomocy społecznej i zakładach leczniczych Rafał Trzaskowski zdobył zero głosów, podczas gdy Andrzej Duda zdobył ich stuprocentową ilość.
Cóż za zbieg okoliczności - pisali niektórzy w komentarzach.
W udostępnionej przez Sok z Buraka grafice nie widać jednak, o jakie konkretnie DPS-y może chodzić. Grafika z większą ilością danych pojawiła się jednak na Twitterze.
Przekazywał ją dalej m.in. europoseł Radosław Sikorski.
36 zakladów leczniczych i domów opieki ma 100 procent głosów oddanych na Andrzeja #Dudę... ? pic.twitter.com/GDoRE6fSrV
— Łukasz Olejnik (@olejnik_lukasz1) July 14, 2020
Zero głosów dla Trzaskowskiego w DPS-ach?
Sprawdziliśmy, czy udostępniana w mediach społecznościowych grafika jest prawdziwa.
Jak wynika z danych udostępnionych przez PKW, Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich uzyskał zero głosów w 59. komisjach. Większość z nich (38) to domy pomocy społecznej i zakłady lecznicze (16). Poniżej publikujemy dane PKW ze wszystkimi komisjami, w których kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał zero głosów.
Infografika jest interaktywna. Najedź kursorem myszy na „Page 1 of 6 ”, a przejdziesz do następnej strony.
Jak wynika z danych PKW Andrzej Duda nie tylko w DPS-ach zdobył stuprocentowe poparcie. Aż 75 osób zdecydowało się na niego zagłosować w komisji nr 2. w Świętej Katarzynie koło Wrocławia. Kandydat PO nie zdobył tam żadnego poparcia.
Pytanie czy kandydat Prawa i Sprawiedliwości uzyskał w jakiejś komisji zero głosów. Owszem, ale tylko tam gdzie nikt nie poszedł do wyborów m.in. w świetlicy szpitalnej w Opolu Lubelskim czy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Żeromskiego 21 w Świnoujściu.
Są jednak DPS-y, w których Rafał Trzaskowski nieznacznie wygrywał m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich, gdzie zdobył ponad 53 proc. głosów.
Jak przebiega głosowanie w Domu Pomocy Społecznej?
Tylko w obwodach utworzonych w zakładach leczniczych i domach pomocy społecznej możliwe było głosowanie przy zastosowaniu urny pomocniczej. Dzięki niej mogły głosować osoby obłożnie chore lub osoby, które mają trudności w poruszaniu się. Można o tym przeczytać w Uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z 10 czerwca 2020 roku.
W Domu Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym niedaleko Grodziska Mazowieckiego głosowało 18 osób. Wszyscy postawili krzyżyk przy nazwisku Andrzeja Dudy. Komisja składała się tylko z pracowników DPS-u bez mężów zaufania. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, do niektórych placówek nie były wpuszczane osoby z zewnątrz.
— W naszej placówce nie ma osób obłożnie chorych. Wszyscy nasi podopieczni głosowali za okazaniem dowodu osobistego, wrzucając kartę do urny — mówi Marta Perzanowska, przewodnicząca komisji.
Dlaczego w DPS-ie odnotowano takie poparcie dla Andrzeja Dudy?
— Ciężko powiedzieć. Przed wyborami nasze podopieczne często widziały prezydenta w telewizji — mówi. I dodaje: — Kilka miesięcy temu Andrzej Duda podpisał ustawę o trzynastej emeryturze. Wcześniej osoby starsze nie miały takiego świadczenia.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami