Tak, Andrzej Duda zdobył stuprocentowe poparcie w niektórych DPS-ach

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 20/07/2020, 12:53
  • Zaktualizowane w 20/07/2020, 18:20
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
W sieci dużą popularnością cieszy się grafika, z której wynika, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości miał stuprocentowe poparcie w ponad 30. domach pomocy społecznej. To prawda. Niewielka różnica polega na liczbie DPS-ów. Według naszych obliczeń Andrzej Duda miał stuprocentowe poparcie w 38. domach pomocy społecznej oraz 16. zakładach leczniczych. 

Post pojawił się na Facebooku 14 lipca. Ma on prawie 8,5 tys. reakcji, 1,6 tys. komentarzy i 10 tys. udostępnień.

Andrzej Duda wymodlił cud? 36 zakładów leczniczych i domów opieki ma 100 proc. głosów oddanych na Dudę? - pytają retorycznie autorzy wpisu na fanpage’u Soku z Buraka.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 20 lipca 2020 roku

W dołączonej do wpisu grafice widać, że w niektórych domach pomocy społecznej i zakładach leczniczych Rafał Trzaskowski zdobył zero głosów, podczas gdy Andrzej Duda zdobył ich stuprocentową ilość.

Cóż za zbieg okoliczności - pisali niektórzy w komentarzach. 

W udostępnionej przez Sok z Buraka grafice nie widać jednak, o jakie konkretnie DPS-y może chodzić. Grafika z większą ilością danych pojawiła się jednak na Twitterze.

Przekazywał ją dalej m.in. europoseł Radosław Sikorski

Zero głosów dla Trzaskowskiego w DPS-ach?

Sprawdziliśmy, czy udostępniana w mediach społecznościowych grafika jest prawdziwa. 

Jak wynika z danych udostępnionych przez PKW, Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich uzyskał zero głosów w 59. komisjach. Większość z nich (38) to domy pomocy społecznej i zakłady lecznicze (16). Poniżej publikujemy dane PKW ze wszystkimi komisjami, w których kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał zero głosów. 

Infografika jest interaktywna. Najedź kursorem myszy na Page 1 of 6 , a przejdziesz do 
następnej strony.

Jak wynika z danych PKW Andrzej Duda nie tylko w DPS-ach zdobył stuprocentowe poparcie. Aż 75 osób zdecydowało się na niego zagłosować w komisji nr 2. w Świętej Katarzynie koło Wrocławia. Kandydat PO nie zdobył tam żadnego poparcia. 

Pytanie czy kandydat Prawa i Sprawiedliwości uzyskał w jakiejś komisji zero głosów. Owszem, ale tylko tam gdzie nikt nie poszedł do wyborów m.in. w świetlicy szpitalnej w Opolu Lubelskim czy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Żeromskiego 21 w Świnoujściu

Są jednak DPS-y, w których Rafał Trzaskowski nieznacznie wygrywał m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich, gdzie zdobył ponad 53 proc. głosów. 

Jak przebiega głosowanie w Domu Pomocy Społecznej?

Tylko w obwodach utworzonych w zakładach leczniczych i domach pomocy społecznej możliwe było głosowanie przy zastosowaniu urny pomocniczej. Dzięki niej mogły głosować osoby obłożnie chore lub osoby, które mają trudności w poruszaniu się. Można o tym przeczytać w Uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z 10 czerwca 2020 roku.

 

W Domu Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym niedaleko Grodziska Mazowieckiego głosowało 18 osób. Wszyscy postawili krzyżyk przy nazwisku Andrzeja Dudy. Komisja składała się tylko z pracowników DPS-u bez mężów zaufania. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, do niektórych placówek nie były wpuszczane osoby z zewnątrz. 

— W naszej placówce nie ma osób obłożnie chorych. Wszyscy nasi podopieczni głosowali za okazaniem dowodu osobistego, wrzucając kartę do urny — mówi Marta Perzanowska, przewodnicząca komisji

Dlaczego w DPS-ie odnotowano takie poparcie dla Andrzeja Dudy? 
— Ciężko powiedzieć. Przed wyborami nasze podopieczne często widziały prezydenta w telewizji — mówi. I dodaje: — Kilka miesięcy temu Andrzej Duda podpisał ustawę o trzynastej emeryturze. Wcześniej osoby starsze nie miały takiego świadczenia.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami