Tak naprawdę fotografia przedstawia nieżyjącego od dziesięciu lat Amerykanina Waltera Breuninga

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad 2,5 tysięcy udostępnień i 15 tysięcy komentarzy na Facebooku ma zdjęcie urodzinowe stulatka. W opisie czytamy, że mężczyzna o imieniu Marian właśnie kończy 114 lat i „nie ma nikogo kto by mu pogratulował”. W rzeczywistości mężczyzna na zdjęciu to nieżyjący od dziesięciu lat Amerykanin Walter Breuning. W 2011 roku był najstarszym mężczyzną na świece.  

„Mam na imię Marian i dzisiaj kończę 114 lat i nie mam nikogo kto by mi pogratulował” - czytamy w poście opublikowanym 27 marca.

Zrzut ekranu z Facebooka z 6 maja 2021 r.

Na zdjęciu widać nieco smutnego i eleganckiego mężczyznę o przenikliwym spojrzeniu, które nie pozostawiło internautów obojętnymi. Post zyskał ponad 78 tys. wejść i 2,6 tys. udostępnień. Ponad 15 tys. osób przesłało życzenia i gratulacje. 
„Gratuluję serdecznie! Życzę dużo zdrowia, radości i optymizmu oraz pomyślności zawsze i wszędzie!” - napisała użytkowniczka. 
Życzenia płynęły nawet z Australii. „Z przyjemnością pozdrawiam w ten bardzo wyjątkowy czas i choć nie znam polskiego (?) może znajdziecie kogoś kto przetłumaczy to z angielskiego. Mieszkam w Australii i moja praprababcia też przeżyła 104 lat. Szczęścia i dużo zdrowia i kochających przyjaciół, którzy będą dla Was jak rodzina. ??? ” - napisała Glenys, z Perth. Do życzeń internauci dołączali obrazki - kwiatów, czerwone serduszka i butelki szampana. 

Z sieci rumuńskiej do Polski

Wcześniej, to samo zdjęcie z panem Marianem 7 marca pojawiło się na rumuńskim fanpage’u „Petale din lumina”. Zyskało 6,4 tys udostępnień, 1,1 tys komentarzy i 2 tysiące reakcji.

Zrzut ekranu z Facebooka z 6 maja 2021 r.

Zamieszczony tekst w postach po polsku jest automatycznym tłumaczeniem publikacji w języku rumuńskim.

Walter, nie Marian

Problem w tym, że wizerunek mężczyzny na zdjęciu nie należy do Pana Mariana, lecz do Amerykanina Waltera Breuninga, który we wrześniu 2010 roku obchodził swoje 114. urodziny. Za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google Images z łatwością odnaleźliśmy oryginalne zdjęcie. Zrobił je fotograf agencji Associated Press AP Mike Albans. 

Zrzut ekranu ze strony agencji Associated Press z 6 maja 2021 r.

Dwudziestego piątego września 2010 roku Albans zrobił stulatkowi serię zdjęć w domu opieki w Great Falls, w Montanie. Z okazji urodzin wydano dla Waltera Breuninga specjalnie przyjęcie. Media na świecie szeroko relacjonowały to wydarzenie. Obecny był na nim m.in. gubernator tego stanu Brian Schweitzer i przedstawiciel Księgi rekordów Guinnessa, w której Amerykanin był w tym czasie wpisany jako najstarszy żyjący mężczyzna na świecie. 

Zrzut ekranu ze strony Associated Press z 6 maja 2021 r.

Breuning był w latach 2008 - 2011 prawdziwą gwiazdą wśród stulatków. Już kiedy obchodził swoje 112 urodziny agencja AP poświęciła mu specjalny materiał. Kiedy zmarł w 2011 roku, jego zdjęcia ponownie obiegły świat. (1, 2, 3, 4). Wiadomość o jego śmierci podały stacje telewizyjne.

Wniosek: Fotografia została wyrwana z kontekstu. Nie przedstawia wizerunku mężczyzny o imieniu Marian, który - jak wynika z opisu obchodził 114 urodziny. W rzeczywistości przedstawia nieżyjącego od dziesięciu lat Amerykanina Waltera Breuninga. W 2011 roku był najstarszym mężczyzną na świecie.