
Szczepionki przeciw Covid-19 nie mogą powodować chorób neurodegeneracyjnych
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 19/05/2021, 19:00
- Przeczytasz w ciągu 5 minut
- Autor: AFP Kanada, AFP Francja, AFP Polska
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„RAPORT: Potwierdzono, że szczepionka firmy Pfizer powoduje choroby neurodegeneracyjne” – ostrzega nagłówek artykułu opublikowanego 28 kwietnia 2021 roku. Jak wynika z narzędzia CrowdTangle artykuł miał ponad 1,3 tys. udostępnień na Facebooku.


Strona powołuje się na raport, który został opublikowany na portalu „National File”. Ale publikacja znalazła się również na kanadyjskiej stronie „Global Research”, którą Departament Stanu Stanów Zjednoczonych określił jako „głęboko uwikłaną w rosyjski ekosystem dezinformacji i propagandy”.
Artykuł został udostępniony w momencie, kiedy w wielu krajach ludzie się szczepią przeciwko Covid-19. Z powodu wirusa zmarło na świecie już ponad 3,4 mln osób. W niektórych krajach wysiłki zahamowania pandemii poprzez szczepienia zostały spowolnione ze względu na dezinformację rozsiewaną w internecie.
W momencie pisania tego artykułu, ponad 4,8 mln osób zostało w Polsce już w pełni zaszczepionych.

Szczepionki mRNA różnią się od tradycyjnych szczepionek zawierających osłabione lub zabite patogeny bądź ich białka tym, że zawierają cząsteczkę informacyjnego (matrycowego) RNA (mRNA), która koduje białko S (kolca) koronawirusa SARS-CoV-2. W rezultacie organizm sam sobie produkuje to białko. Układ odpornościowy reaguje na nie i generuje przeciwciała, które następnie chronią organizm przed prawdziwym koronawirusem.
– Nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, by szczepionki RNA (firmy Pfizer-BioNTech i Moderna) miały powodować ryzyko neurodegeneracji u ludzi lub zwierząt biorących udział w testach – powiedział AFP Neil Cashman, profesor neurologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.
Źródło dezinformacji
Artykuł „National File” oparty jest na badaniu „Szczepionki RNA przeciwko Covid-19 i ryzyko wystąpienia choroby prionowej”, które zostało opublikowane w czasopiśmie „Microbiology & Infectious Diseases” przez J. Barta Classena licencjonowanego lekarza z Maryland.
Inny artykuł, w którym również cytuje się publikację Classena, pojawił się w lutym 2021 r. na stronie organizacji non-profit sprzeciwiającej się szczepionkom o nazwie Children’s Health Defense (CHD).
Prezesem CHD jest Robert F. Kennedy Junior, prawnik zajmujący się ochroną środowiska. To syn Roberta Kennedy'ego, prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych i senatora stanu Nowy Jork, który został zamordowany w 1968 r. Kennedy Junior jest również bratankiem zamordowanego w 1963 roku prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Znany jest licznych poglądów antyszczepionkowych.
W lutym 2021 r. Kennedy udostępnił artykuł na Twitterze, a ponad 2,2 tys. osób podało go dalej.
Mimo że Kennedy ma mnóstwo obserwujących na Facebooku, to w lutym 2021 r. jego konto na Instagramie zostało usunięte „za wielokrotne udostępnianie fałszywych twierdzeń o koronawirusie i szczepionkach” – według oświadczenia Facebooka.
Badanie Classena pochodzi z czasopisma opublikowanego w ramach otwartego dostępu (ang. Open Access) przez SciVision Publishers.
Czasopismo „Microbiology & Infectious Diseases” jednak nie jest indeksowane w anglojęzycznej bazie danych PubMed, która zawiera ponad 32 mln cytatów i abstraktów z dziedziny medycyny i nauk biologicznych oraz jest częścią National Institutes of Health (NIH) – amerykańskiej instytucji rządowej zajmującej się badaniami medycznymi.
Czasopisma nie ma również w bazie artykułów naukowych Directory of Open Access Journals (DOAJ), która zapewnia dostęp do czasopism naukowych uznawanych za dobrej jakości.
Według prof. Cashmana, czasopismo „Microbiology & Infectious Diseases” to tzw. „predatory journal”, (ang. drapieżne czasopismo), które za pieniądze publikuje artykuły bez recenzji – jest to więc biznes zarobkowy, a nie czasopismo naukowe czy medyczne.
Według Narodowego Centrum Nauki, czasopisma te „nie zachowują odpowiednich standardów naukowych podczas procesu recenzyjnego artykułów zgłaszanych
do publikacji. (…) Ich tytuły są bardzo podobne do tytułów prestiżowych czasopism, różnice między nimi ograniczają się do dodania w nazwie jednego słowa. Nierzadko zawierają określenia takie jak: World, Global, International itp.”.
Choroby prionowe
W swoim badaniu Classen pisze: „szczepionki oparte na RNA oferują (sic) ryzyko wywołania określonych działań niepożądanych. Jednym z takich potencjalnych działań niepożądanych są choroby oparte na prionach”. Dodaje, że wykazano, iż klasa białek wiążących RNA odgrywa rolę w „wywoływaniu szeregu chorób neurologicznych, w tym choroby Alzheimera i stwardnienie zanikowe boczne (ALS)”.
Według Uniwersytetu Johna Hopkinsa: „choroby prionowe występują, gdy normalne białko prionowe, znajdujące się na powierzchni wielu komórek, degeneruje się i zlepia się w mózgu, powodując jego uszkodzenie”.
Priony (ang. prion, od proteinaceous infectious particle – zakaźna cząsteczka białkowa) są infekcyjnymi cząsteczkami białka, które powodują neurodegeneracyjne choroby układu nerwowego.
Najbardziej znaną chorobą prionową jest BSE (gąbczasta encefalopatia bydła) – zwana potocznie chorobą szalonych krów – która atakuje bydło i uważa się, że jest również powiązana z wariantem choroby Creutzfeldta-Jakoba u ludzi.
Badanie naukowców University of Texas wyjaśnia, że choroba Alzheimera i choroby prionowe mają „wspólne cechy patogenetyczne. Obejmują one obecność złogów źle uformowanego białka i postępującą utratę neuronów w określonych obszarach mózgu”.
Ale – jak czytamy na stronie amerykańskiej agencji rządowej National Institute of Aging (ang. Narodowy Instytut Starzenia się) – „naukowcy nie wiedzą jeszcze w pełni, co powoduje chorobę Alzheimera u większości ludzi”. Jest to najczęstsza forma demencji – w Polsce cierpi na nią 370-460 tys. osób, a na świecie 50-52 mln ludzi.
Mikrobiolog dr Alex Berezow w swoim artykule naukowym dla „American Council on Science and Health” pisze, że nieprawdziwe jest twierdzenie, jakoby szczepionki mRNA wywoływały chorobę Alzheimera.
– Nie ma poznawczych dowodów na poparcie hipotezy wyrażonej w tym artykule. Opiera się on jedynie na domysłach – powiedziała AFP dr Margaret Fahnestock z Katedry Psychiatrii i Neurologii Behawioralnej na Uniwersytecie McMaster
Dodała również, że obecnie prawdziwym zmartwieniem naukowców są coraz liczniejsze dowody na to, że choroba Covid-19 – a nie szczepionki mające na celu jej zapobieganie – może prowadzić do neurodegeneracji.
– W szczególności ci, którzy byli hospitalizowani, ale także ci, którzy już długo są ozdrowieńcami narażeni są na deficyty poznawcze, które mogą, ale nie muszą ustąpić z czasem – dodała Fahnestock.
Z kolei, prof. Cashman wyjaśnił, że mRNA w szczepionce „nigdy nie dociera do komórek mózgowych, w których zachodzi neurodegeneracja”.
„Choroby prionowe są chorobami ośrodkowego układu nerwowego" – wyjaśnia Dr David Gorski, profesor chirurgii Wayne State University, który obalił twierdzenia Classena na stronie „Science-Based Medicine”. Jak dodaje, twierdzenia o szczepionkach mRNA i dolegliwościach neurodegeneracyjnych to „spekulacje”.
Twierdzenie to zostało również obalone przez portale: USA Today, The Dispatch oraz AFP Factuel.
Wniosek: w opinii ekspertów szczepionki mRNA nie powodują chorób neurodegeneracyjnych. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie, które za pieniądze publikuje artykuły bez recenzji. Nie jest to czasopismo ani naukowe, ani medyczne.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami