
To trening astronautów, którzy szkolą się przed wylotem na Księżyc
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 07/08/2019, 12:16
- Zaktualizowane w 07/08/2019, 13:27
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
W styczniu jedna z użytkowniczek Facebooka opublikowała post, w którym wyśmiewa ekipę astronautów pozujących do zdjęcia w skafandrach bez hełmów zapewniających dopływ tlenu. Post ma 17 udostępnień i prawie 200 komentarzy. Nie był tak popularny jak za granicą, gdzie podobne zdjęcie było udostępniane 1,7 tys. i 11 tys. razy.

Wielu użytkowników Facebooka zdało się wierzyć, że zdjęcie jest dowodem na to, że do lądowania na Księżycu nigdy nie doszło.
Poniżej niektóre z komentarzy:

To Floryda
Okazuje się, że zdjęcie jest prawdziwe, ale wykorzystywane w fałszywym kontekście. W rzeczywistości na fotografii widać astronautów, którzy trenowali lądowanie w centrum kosmicznym na Florydzie. Za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google udało nam się znaleźć to samo zdjęcie na stronie Flickr. Zostało opublikowane przez NASA.

„Astronauci misji Apollo 16 trenują lądowanie na Księżycu”- czytamy w tytule zdjęcia. I dalej: „Astronauci misji Apollo 16, od lewej - pilot modułu księżycowego Charles M. Duke, dowódca John W. Young oraz pilot modułu dowodzenia Thomas K. Mattingly podczas ćwiczeń przygotowawczych do misji lądowania na Księżycu. Data: 6 lutego 1972”.
Metadane dostarczone przez Flickr wskazują jako autora zdjęcia Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego, które mieści się w Merritt Island na Florydzie.
W wiadomościach NASA czytamy, że misja Apollo 16 - czyli piąta załogowa misja na Księżyc - wylądowała 20 kwietnia 1972 r., czyli ponad dwa miesiące później od wykonania fotografii. Zdjęcia z tej misji kosmicznej można obejrzeć na stronie agencji kosmicznej.
Teorie spiskowe
Zwolennicy teorii spiskowych od dawna kwestionują lądowanie na Księżycu. Często powołuja się na rzekome anomalie na zdjęciach wykonanych przez NASA w przestrzeni kosmicznej. O „mistyfikacji księżycowej” można poczytać na Reddicie, a także na Facebooku.
Dotychczas wiele autorytetów, jak i mediów obaliło większość teorii spiskowych m.in. AFP i National Geographic. Howard Berry, ekspert filmowy z Uniwersytetu w Hertfordshire wykazał, że lądowanie na Księżycu byłoby naprawdę trudne do sfałszowania.
20 lipca 1969 r. AFP była jedną z agencji, która informowała o misji Apollo 11, podczas której astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii stanął na Księżycu.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami