Zrzut zmanipulowanego zdjęcia 5.06.2019 r.

Tusk i Dulkiewicz nie apelują do emerytów, by nie głosowali na PiS

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Od maja internauci udostępniają podrobione zdjęcia Donalda Tuska i Aleksandry Dulkiewicz. Jedno dotyczy apelu do emerytów, by nie głosowali na PiS. Inne ma promować Wolne Miasto Gdańsk pod niemiecką dominacją. Oba są fałszywe. W rzeczywistości były lider PO i prezydent Gdańska zapraszali na obchody 30. rocznicy wolnych wyborów. 

Podrobione zdjęcie pojawiło się na fanpage'u „Dosyć rządów PiS". Widać na nim uśmiechniętego Donalda Tuska z Aleksandrą Dulkiewicz, którzy w rękach trzymają kartkę z napisem: "Emerycie, rencisto bądź prawdziwym patriotą!!! Weź emeryturę i nie głosuj na PiS”.

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 czerwca 2019 r.

Na Facebooku post ma ponad 2 tys. polubień, prawie 7 tys. udostępnień i 524 komentarzy. Internauci pisali m.in. „Jasne, że tak zrobię!” lub „Ta niestrawna kiełbasa wyborcza musi stanąć kością w gardle Kaczyńskiemu!”.

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 czerwca 2019 r.

Proste wyszukiwanie zdjęcia w Google’u doprowadziło nas do oryginału. Zdjęcie udostępniła na Twitterze i Facebooku Aleksandra Dulkiewicz. Wspólnie z Donaldem Tuskiem trzymają kartkę z zaproszeniem na uroczystości czerwcowe do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 czerwca 2019 r.

Zdjęcie zostało zrobione 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim, tuż po wykładzie Tuska z okazji Święta Trzeciego Maja. Po wykładzie Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła szefa Rady Europejskiej do Gdańska. 

Tak zwana „Trzynastka”

Początek maja to środek kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W kwietniu Sejm przegłosował ustawę „Emerytura plus”, która była jedną z obietnic tzw. piątki Kaczyńskiego. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła w Sejmie, że jednorazowa wypłata w wysokości 888,25 zł ma być „pięknym prezentem na Dzień Matki i Dzień Ojca”. Według opozycji zbieżność terminu nie była przypadkowa. Wypłata „trzynastki” miała zachęcić prawie 10 mln Polaków do głosowania na listę PiS w wyborach do PE.

Na Twitterze i Facebooku krąży też i inna wersja zdjęcia. Z oficjalnym herbem Niemiec.

Zrzut ekranu z Facebooka z 5 czerwca 2019 r.

Autorzy zmanipulowanego zdjęcia zastąpili zaproszenie Tuska i Dulkiewicz na czerwcowe obchody wizerunkiem czarnego orła na złotej tarczy. Na górze można przeczytać „Freie Stadt Danzig”, co po niemiecku oznacza „Wolne Miasto Gdańsk”.

To aluzja do rzekomo niemieckich korzeni Donalda Tuska, którego dziadek, Józef Tusk  został powołany do Wehrmachtu. Zarówno on, jak i wielu Kaszubów, którzy mieszkali na ziemiach III Rzeszy, pod koniec II wojny światowej trafiło do niemieckiej armii.

Podrobione zdjęcie może również sugerować, że Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej nie reprezentuje w Brukseli politycznych interesów Polski a staje po stronie Niemiec. 

Z kolei herb „Wolnego Miasta Gdańsk” w latach 1920-1939 miał inny wygląd niż ten widoczny na zdjęciu. Zamieszkany w większości przez ludność niemieckojęzyczną Gdańsk w okresie międzywojennym miał autonomiczny status miasta-państwa i znajdował się pod protektoratem Ligi Narodów. W jego herbie widniały na czerwonym tle dwa krzyże i korona.

Zrzut ekranu z Wikipedii 5 czerwca 2019