To zdjęcie jest z 1998 roku i pokazuje chorych na polio w Sierra Leone

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie, na którym widać dzieci z różnymi deformacjami kończyn wraz z stwierdzeniem, że tak wyglądają efekty prób szczepionek na Afrykańczykach. Twierdzenie to jednak jest fałszywe. Zdjęcie pochodzi z 1998 r. i zostało zrobione w Sierra Leone, kraju w zachodniej Afryce. W rzeczywistości na zdjęciu widać nieszczepione dzieci, które zachorowały na polio.

Zdjęcie pojawiło się na Facebooku 18 maja

Image
Zrzut z Facebooka z 8 lipca 2020 r.

„Tak wyglądają efekty testów szczepień na Afrykańczykach. I nikt nawet za to nie odpowiedział. Zachowajcie swoje szczepionki dla siebie” - czytamy w tekście nad zdjęciem.

Grafika była również udostępniana za granicą m.in. wśród anglojęzycznych użytkowników

Jednak twierdzenie, że zdjęcie pokazuje efekty testów szczepień na Afrykańczykach jest fałszywe. 

Walka z polio

Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu w Google’u udało nam się odnaleźć zdjęcie, na którym widać podobnie ubrane dzieci do tych z udostępnianej grafiki. Tytuł to „Walka z polio”.

Kolekcja zdjęć została opublikowana przez francuskiego fotografa Jean-Marca Giboux. Ten powiedział dziennikarzom AFP, że jest autorem zdjęcia, które użytkownicy udostępniają w mediach społecznościowych.

Image
Zrzut ekranu ze strony fotoreportera Jean-Marca Giboux

- Dokumentowałem szczepienia przeciwko polio dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dzieci przedstawione na zdjęciu to ofiary polio - pisał Giboux w mailu do AFP 7 lipca. Fotograf dodał, że jego fotoreportaż pochodzi z Freetown, stolicy Sierra Leone. - Z powodu wojny domowej, która toczyła się wtedy w Sierra Leone, brakowało miejsca, w którym można byłoby wykonać operację pozwalającą tym dzieciom dojść do zdrowia. Dzieci nie były szczepione, dorastały borykając się z późnymi następstwami choroby - dodał Giboux.

WHO potwierdziła 7 lipca w mailu do AFP, że ​​Giboux miał podpisaną umowę z organizacją, kiedy pracował nad fotoreportażem. Niektóre prace Giboux dotyczące polio można obejrzeć w jego fotogalerii.

Choroba Heinego-Medina, znana powszechnie jako polio, jest zakaźną chorobą wirusową, która może atakować układ nerwowy i powodować porażenie. Według WHO choroba „dotyka głównie dzieci w wieku poniżej 5 lat”.

W powstrzymaniu choroby na świecie kluczową rolę odegrały szczepionki. Jednak nie wszędzie jest ona powszechnie dostępna, dzieci żyjące w Sierra Leone nadal chorują na tą chorobę.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami