Zdjęcie spacerującej pary nie zostało zrobione w czasach pandemii hiszpańskiej grypy

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 22/07/2020, 16:16
  • Zaktualizowane w 22/07/2020, 17:53
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Dużą popularnością na Facebooku cieszy się materiał z krótką informacją o pandemii hiszpańskiej grypy w latach 1918-1920. Załączona do niej fotografia przedstawia parę spacerującą po ulicach miasta. Jak się okazuje, zdjęcie nie ma nic wspólnego z pandemią i latami dwudziestymi XX wieku. Fotografia powstała kilkadziesiąt lat później w Londynie. 

Post został opublikowany 19 lipca. Ma on 219 reakcji na Facebooku i 151 udostępnień. We wpisie czytamy, że pandemia hiszpańskiej grypy miała miejsce w latach 1918-1920 i miała dwie fazy, gdzie dopiero w drugiej fazie epidemii zginęły miliony ludzi. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 22 lipca 2020 roku

Do wpisu dołączono zdjęcie pary spacerującej po mieście. 

Potraktuj to jako ciekawostkę i ciesz, że się czegoś dowiedziałeś - napisała jedna osoba w komentarzu. 

Pandemia hiszpańskiej grypy wystąpiła w 1918 r. Z powodu epidemii zginęło 50 mln ludzi, choć do dziś trudno jest ustalić dokładną liczbę. Jak czytamy na stronie amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób - Centers for Disease Control and Prevention (CDC), niebywałą cechą tego wirusa była wysoka śmiertelność u osób w wieku od 15 do 34 lat. Śmierć powodowały najczęściej powikłania np. wirusowe, krwotoczne zapalenie płuc.

Hiszpanka

Epidemia miała trzy fale. Pierwsza z nich w 1918 r. była najłagodniejsza. Wystąpiła pod koniec I wojny światowej. Wysoką śmiertelność przyniosła dopiero druga fala pandemii. Ostatnie zakażenia odnotowano w 1920 roku.

Dlaczego grypa była potocznie nazywana „hiszpanką”? Jak czytamy w publikacji naukowej Tomasza Zahorskiego oraz Igi Zendran z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kraj Półwyspu Iberyjskiego nie odegrał znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się choroby. Przyczyną było to, że Hiszpania jako jeden z nielicznych krajów zachowywała neutralność podczas I wojny światowej. Na jej obszarze nie było cenzury wojennej, więc prasa mogła bez ograniczeń rozpisywać się na temat niosącej śmierć choroby - czytamy w artykule.

Nie doszukaliśmy się fałszu we wpisie zamieszczonym na Facebooku. To, co jednak jest mylące, to załączona do niego fotografia. Okazuje się, że jej bohaterowie nie spacerują po ulicach miasta w latach dwudziestych XX wieku.

Lata pięćdziesiąte

Zdjęcie zostało zrobione ponad trzydzieści lat później, kiedy to Londyn zmagał się z problemem smogu.   

Jak wynika z odwrotnego wyszukiwania obrazu, dzięki programowi TinEye, to samo zdjęcie było publikowane w zasobach amerykańskiej agencji Getty Images. 

Image
Zrzut ekranu ze strony Getty Images z 22 lipca 2020 roku

Para nosząca maski podczas gęstej mgły w Londynie - czytamy w podpisie do zdjęcia. Fotografię datuje się na 1 stycznia 1954 roku. 

Smog przykrył ulice Londynu gęstą mgłą w grudniu 1952 roku i utrzymywał się przez pięć dni. Było to wydarzenie, które uświadomiło społeczeństwu o wielkim zagrożeniu dla zdrowia i życia mieszkańców, którzy wdychali zanieczyszczone powietrze. Smog doprowadził do katastrofy ekologicznej oraz śmierci 4 tys. osób. Gęsta mgła była spowodowana dużą ilością wyemitowanych gazów z kominków mieszkań, fabryk i spalin samochodowych. Jego skutki doprowadziły cztery lata później do uchwalenia ustawy o czystym powietrzu, która była przełomowym wydarzeniem w historii ekologii Wielkiej Brytanii. 

Więcej zdjęć można zobaczyć pod tym linkiem.

Podsumowując, fotografia dołączona do informacji o pandemii hiszpańskiej grypy była zrobiona w latach pięćdziesiątych i nie ma nic wspólnego z tą chorobą. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami