Nie, szef WHO nie został aresztowany przez Interpol

Fałszywe doniesienia o aresztowaniu przez Interpol szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa miały od końca lipca setki udostępnień w mediach społecznościowych na świecie, również i po polsku. Źródłem tych twierdzeń jest fałszywy artykuł opublikowany na kanadyjskiej stronie internetowej, która sama siebie określa jako satyryczną. Zarówno WHO, jak i Interpol zdementowały te doniesienia określając je jako jako fałszywe, a sam Tedros wystąpił kilka razy publicznie po 24 lipca 2022 r, dacie publikacji o rzekomym zatrzymaniu.

„Tedros Adhanom Ghebreyesus, obecny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), został aresztowany przez Interpol i przebywa w więzieniu za zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.” – czytamy w poście z 25 lipca 2022 roku. Na dołączonym zdjęciu widać założyciela Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Klausa Schwaba ( po lewej) oraz szefa WHO, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa ( po prawej). Post zawiera link do artykułu w Vancouver Times.

Image
Zrzut ekranu z posta na Facebooku zrobiony 4 sierpnia 2022 r przez AFP. Czerwone linie pochodzą od agencji

Doniesienia o rzekomym aresztowaniu krążyły na Facebooku opatrzone różnymi zdjęciami ( 1,2, 3). Były udostępniane w wielu językach, m.in. po grecku, portugalsku, hiszpańsku, angielsku, francusku i włosku, a także w innych mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze. Większość z publikacji miało odniesienie do artykułu w Vancouver Times.

Jednak kiedy sprawdzimy stronę internetową Vancouver Times można zauważyć, że nie jest to witryna informacyjna. W zakładce „O nas” – czytamy że „Vancouver Times jest najbardziej zaufanym źródłem satyry na Zachodnim Wybrzeżu”. „Piszemy satyryczne teksty o sprawach, które dotykają konserwatystów” – dodano.

Vancouver Times zamieścił na swojej stronie kilka artykułów weryfikacyjnych innych redakcji fact-checkingowych, które zdementowały twierdzenia o rzekomym aresztowaniu szefa WHO, podkreślając, że mamy do czynienia „artykułem satyrycznym (...)”.

Nie dla wszystkich było to oczywiste, że link ze strony Vancouver Times nie pochodził ze wiarygodnego portalu informacyjnego. Z kolei komentarze pod publikacjami pokazują, że wielu użytkowników mediów społecznościowych uwierzyło, iż doszło do aresztowania szefa WHO.

„A Klausik kiedy”, „Czekamy z niecierpliwością (na innych - przyp.red.) jest ich jeszcze dużo.” – pisali internauci.. Inni użytkownicy Facebooka wątplili w prawdziwość informacji.

AFP niejednokrotnie weryfikowała fałszywe twierdzenia pochodzące ze strony Vancouver Times, m.in tutaj czy tutaj.

Szef WHO nadal normalnie pracuje

Zarówno Interpol (Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych), jak i WHO potwierdziły AFP 2 sierpnia, że publikacje są fałszywe.

„Interpol nie wysyła swoich funkcjonariuszy do aresztowania osób, ani nie wydaje nakazów aresztowania. Zatrzymań mogą dokonywać jedynie funkcjonariusze krajowych organów ścigania.” – przekazał rzecznik prasowy Interpolu.

Ponadto, nic nie wskazuje, że szef WHO został zatrzymany, gdyż występował on publicznie już po rzekomej dacie zatrzymania, co relacjonowały media. 27 lipca uczestniczył on w briefingu prasowym na temat małpiej ospy.

28 lipca wygłosił również przemówienie podczas webinarium z okazji Dnia WZW. Z jego konta na Twitterze wynika, że spotkał się z dyrektorem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) Gerdem Muellerem.

Ostatnio, 4 sierpnia 2022 r, Tedros przebywał w Kazachstanie, gdzie spotkał się z ministrem zdrowia tego kraju i otrzymał tytuł doktora honoris causa krajowego Uniwersytetu Medycznego. O jego wizycie informowała również (tu, tutaj) prasa lokalna.

W czasie pandemii COVID-19 Tedros był częstym celem dezinformacji. AFP poddała weryfikacji publikacje, które przeinaczały jego wypowiedzi na temat szczepionek Covid-19 dla dzieci oraz twierdzenia, że zabroniono mu ubiegać się o drugą kadencję na szefa WHO.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami