Nie, ten performance nie odbył się w siedzibie NATO, tylko na Uniwersytecie w Gandawie
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 03/08/2022, 15:09
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2024. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Występ artystyczny w siedzibie NATO !!! Z czym Wam się to kojarzy bo mnie z opętaniem przez Demony...Jakaś forma rytuału ??” - czytamy w tweecie z nagraniem opublikowanym 26 lipca 2022 roku, które dalej podało ponad 360 użytkowników Twittera w ciągu tygodnia.
W 45 sekundowym nagraniu widzimy na podium kobietę w cienkiej koszukce wyginajacą się rytmicznie. Rytm wybija słowami druga kobieta wymieniając imiona męskie: "Jacques, Jean, Jacques, Pierre, Joseph". Za podium siedzą oficjele, niektórzy mają na ramionach futro z gronostaji. Goście ubrani są w elegancko, w garnitury, garsonki.
To samo nagranie z podobnym opisem krążyło od 27 lipca na Facebooku, po polsku (1, 2, 3, 4) i niemiecku, a także w innych mediach społecznościowych m.in. na YouTube.
Nagranie z Uniwersytetu w Gandawie
Nagranie wyszukaliśmy przy pomocy narzędzia InVID, stworzonego przez AFP, które oferuje możliwość odwróconego wyszukiwania obrazem. Udało nam się odnaleźć wcześniejsze wersje filmu, o lepszej jakości, opublikowane na YouTube w 2017 roku ( 1,2) oraz na Facebooku.
Mogliśmy odczytać widoczny na mównicy napis „Universiteit Gent”. (Uniwersytet w Gandawie, stolicy Flandrii). Żadna z widocznych flag nie jest flagą NATO.
AFP skontaktowała się z Uniwersytetem. Pierwszego sierpnia rzeczniczka uczelni wyjaśniła, że „wydarzenie miało miejsce na Uniwersytecie w Gandawie, dokładnie w „Auli Academica” - (najbardziej prestiżowym budynku) w dniu 9 października 2017 roku i, że „było ono częścią uroczystościu inauguracji roku akademickiego 2017-2018”. „Nie miało ono nic wspólnego z NATO”- podkreśliła.
„Było to artystyczne intermezzo w wykonaniu zespołu teatralnego i grupy performatywnej Action Zoo Humain”, której stronę internetową można zobaczyć tutaj, powiedziała rzeczniczka. „Inauguracja miała kilka specjalnych akcentów, w tym intermezzo z okazji 200-lecia uczelni” – dodała.
Na liście zaproszonych gości byli „lokalni, regionalni i krajowi politycy, ambasadorzy, członkowie społeczności akademickiej...” przekazała również rzeczniczka.
Na stronie internetowej Uniwersytetu znaleźliśmy podobne zdjęcia. Z ich opisu w języku flamandzkim wynika że jest to rzeczywiście uroczystości inauguracji roku akademickiego 2017-2018 (9 października 2017). ( po flamandzku „Opening academiejaar 2017/2018 met overdracht rectoraat” ).
Na jednym ze zdjęć z 9 października 2017, widzimy kobietę o podobnym wyglądzie co tancerka z omawianego przez nas nagrania, a na ekranie możemy przeczytać zapowiedź „artystycznego intermezzo Action Zoo Humain”.
Scena widoczna na zdjęciach na stronie uczelni, to ta sama scena, którą widzimy w omawianym nagraniu. Na innym zdjęciu widzimy te same osoby i elementy jak w nagraniu (zaznaczyliśmy je czerwonymi kółeczami): tancerkę, mężczyznę siedzącego za stołem, którego zidentyfikowaliśmy jako rektora uczelni, mównicę z nazwą uczelni oraz stojącą kobietę.
Warto zauważyć, że nigdzie w auli nie jest widoczna flaga NATO, ani żadne inne odniesienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po prawej stronie podium widać zaś cztery flagi. Od lewej do prawej są to: flaga Unii Europejskiej, flaga belgijska, flaga flamandzka („lew flamandzki”) oraz flaga Uniwersytetu w Gandawie.
Porównanie zdjęć dostępnych na stronie uniwersytetu i w Google z analizowanym przez nas nagraniem również wskazuje, że film rzeczywiście został nakręcony w auli Uniwersytetu w Gandawie, a nie w siedzibie NATO.
Siedziba NATO pod Brukselą, położona 65 kilometrów od Gandawy, to budowla architektoniczna, która nie ma nic wspólnego z neoklasycznym stylem auli. Budynki nowej siedziby otwartej w 2017 roku wykonane są bowiem ze szkła i stali. Nie mamy też do czynienia z dawną siedzibą NATO w Brukseli, gdzie do czasu przeprowadzki, znajdowały się struktury sojuszu przez 50 lat.
Imiona rektorów
Zapytany przez AFP 2 sierpnia performer Chokri Ben Chikha, reżyser i założyciel zespołu teatralnego Action Zoo Humain, potwierdził, że wideo rzeczywiście zostało nakręcone z okazji 200-lecia Uniwersytetu w Gandawie i nie miało „nic wspólnego z NATO”.
„Występ mówił o pozycji kobiet na uczelni. W tym fragmencie wideo aktorka wymienia nazwiska różnych rektorów, którzy byli wszyscy mężczyznami” – wyjaśnił. Dodał, że miał „pełną zgodę uczelni” i „swobodę artystyczną” na realizację spektaklu, który mówił również o „sytuacji mniejszości na uczelni”.
Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy AFP zweryfikowała fałszywe twierdzenia dotyczące NATO. Ostatnio sprawdziliśmy fotomontaże sugerujące - w sposób fałszywy, że na marginesie szczytu Sojuszu Atlantyckiego w Madrycie pokazano wystawę mrocznych dzieł sztuki. Artykuły na ten temat opublikowaliśmy na naszych stronach w językach rumuńskim i angielskim.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami