Wypowiedź Emira Kataru wykorzystano do fałszywego przekazu o rzekomym wstrzymaniu dostaw gazu w związku z konfliktem w Gazie

Katar jest jednym z największych na świecie eksporterów skroplonego gazu, również na polski rynek. Kilka dni po ataku Hamasu na Izrael, użytkownicy mediów społecznościowych na świecie, w tym polscy, udostępniali krótki film, na którym emir Kataru ma rzekomo zapowiadać wstrzymanie dostaw gazu ziemnego, jeśli Izrael nie przestanie bombardować Strefy Gazy. To jednak nie jest prawdą: w oryginalnym nagraniu, dostępnym w Internecie od ponad sześciu lat, emir Kataru niczego takiego nie powiedział. Urzędnik katarskiego rządu przekazał AFP, że Katar nie zagroził odcięciem eksportu gazu w odpowiedzi na konflikt.

„Władze Kataru grożą stworzeniem światowego niedoboru gazu w ramach wsparcia dla Palestyny” – czytamy w publikacji z 13 października 2023 roku na platformie X (tutaj, dawny Twitter) oraz na Telegramie, do których dołączone było krótkie nagranie. Dalej cytowana jest rzekoma wypowiedź władcy Kataru: „'Jeśli bombardowania Gazy nie ustaną, odetniemy dostawy gazu na świat' – powiedział Emir Tamim bin Hamad Al Thani.” Ta pierwsza publikacja zyskała ponad 100 udostępnień.

Image
Zrzut ekranu z X wykonany przez AFP 23.10.2023 roku. Przekreślenia pochodzą od AFP

Podobnej treści posty o tym mówiące, że Emir Kataru zapowiedział wstrzymanie dostaw gazu w związku z konfliktem w Strefie Gazy znaleźliśmy na Facebooku (tutaj, tutaj) oraz TikToku. Krążyły również w innych językach w różnych mediach społecznościowych: po angielsku, francusku, portugalsku, koreańsku oraz chińsku.

W nagraniu widzimy obecnie panującego Emira Kataru, szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego wygłaszającego oświadczenie.

„Sprawa palestyńska rozpoczęła się jako sprawa ludzi wyrwanych ze swojej ziemi” – mówi on po arabsku.

Na ekranie, po prawej stronie na dole, widoczne jest logo nadającej w języku arabskim telewizji Al Jazeera.

Katar jest jednym z największych na świecie eksporterów gazu ziemnego, zgodnie z danymi US Energy Information Administration z 2021 roku (zarchiwizowany link). Od 2014 roku dostarcza go między innymi do Polski, która od 2018 roku zwiększyła dostawy do ponad 2 mln ton LNG rocznie (zarchiwizowany link).

Konflikt między Izraelem a Hamasem

7 października 2023 roku, Hamas - radykalne palestyńskie ugrupowanie kontrolujące Strefę Gazy - zaatakował Izrael rozpoczynając niszczycielską i krwawą wojnę.

Według źródeł izraelskich, bojownicy w pierwszych dniach ataku zamordowali 1,4 tys. osób, na ogół cywili, rozstrzeliwując ofiary, paląc je żywcem lub zadając im śmiertelne rany. Izrael twierdzi, że w starciach zginęło około 1,5 tys. bojowników Hamasu, nim armia izraelska odzyskała kontrolę nad zaatakowanym obszarem.

Blisko 5,8 tys. Palestyńczyków, głównie cywilów, zginęło w Strefie Gazy w wyniku izraelskich ostrzałów odwetowych, według danych palestyńskiego ministerstwa zdrowia z 24 października. W gruzach legła część Gazy odciętej od wody, żywności i dostaw energii elektrycznej, co zmusiło ponad milion osób do ucieczki z miasta. Od soboty 21 października z pomocą dla mieszkańców strefy docierają pierwsze konwoje humanitarne przez ponownie otwarte przejście w Rafah (zarchiwizowany link) na granicy z Egiptem.

Konflikt wywołał również protesty na Bliskim Wschodzie przeciwko Izraelowi i jego zachodnim sojusznikom (zarchiwizowany link). Emir Kataru 24 października ostro zwrócił się do sojuszników Izraela mówiąc „dość” (zarchiwizowany link).

W Katarze, który jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w tym regionie i gdzie znajduje się duża amerykańska baza wojskowa, mieści się również biuro Hamasu, które jest jednocześnie główną rezydencją przywódcy tej organizacji na wygnaniu Ismaila Haniyeha.

Katar ma mediować m.in. w sprawie uwolnienia przez Hamas zakładników wziętych 7 października w Izraelu. W poniedziałek 23 października, Hamas uwolnił dwie zakładniczki, obywatelki Izraela spośród blisko 200 przetrzymywanych zakładników, a wcześniej dwie obywatelki USA.

Jednak twierdzenie, że, w nagraniu dołączonym do publikacji, emir Kataru zagroził ograniczeniami dostaw gazu, jest nieprawdziwe.

Nagranie pochodzi z maja 2017 roku

Dziennikarze z francuskojęzycznej redakcji AFP Factuel już wcześniej zweryfikowali to twierdzenie.

Zapisaliśmy kadr z nagrania i zrzut ten wyszukaliśmy przy pomocy technik odwrotnego wyszukiwania obrazem, co doprowadziło do dłuższej wersji filmu z wypowiedzią emira na kanale Al Jazeery na YouTube. Nagranie zostało załadowane ponad sześć lat temu (zarchiwizowany link).

W opisie nagrania czytamy, że zostało ono zarejestrowane podczas 17 Forum w Doha w maju 2017 roku (zarchiwizowany link).

W nagraniu szejk Tamim bin Hamad Al Thani mówi o uchodźcach palestyńskich.

„Kryzys uchodźczy jest wynikiem konfliktów regionalnych, wojen domowych i przesiedleń na tle rasowym, etnicznym, religijnym lub innym. Niektóre z nich sięgają dziesięcioleci wstecz, jak na przykład wysiedlenie palestyńskich uchodźców w 1948 roku w ramach palestyńskiej Nakby, o której aktualnie mowa” – mówi. Nakba oznacza po arabsku katastrofę. Nawiązuje do zdarzeń z 1946 roku, kiedy to w skutek wojny izraelsko-arabskiej 760 tys. Palestyńczyków zmuszonych było opuścić swoje wioski i domy.

Po czym emir wypowiada krótkie zdanie, którego fragment słyszymy w analizowanym przez nas nagraniu dołączonym do wiralowych publikacji: „Można zatem powiedzieć, że kwestia palestyńska rozpoczęła się jako problem ludzi wyrwanych ze swojej ziemi. Co więcej, wśród ostatnich konfliktów i przesiedleń mamy przypadek irackich migrantów, którzy uciekli przed blokadą gospodarczą i wojną” – powiedział wówczas szejk Tamim ben Hamad Al Thani.

AFP nie znalazło żadnych wiarygodnych doniesień mówiących, że al-Thani zagroził odcięciem dostaw gazu. Żadne oświadczenia na ten temat nie zostały zamieszczone na stronach internetowych katarskiego rządu (zarchiwizowany link), ani w serwisach państwowej agencji informacyjnej Kataru (zarchiwizowany link).

Katarski urzędnik potwierdził również w mailu do AFP 16 października 2023 roku, że „jest to kolejny przypadek internetowej dezinformacji przeciwko Katarowi –takie oświadczenie nigdy nie zostało wydane i nigdy nie zostanie wydane. Katar nie upolitycznia swoich dostaw LNG ani żadnych inwestycji gospodarczych”.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zapytane przez AFP na temat ewentualnych problemów z dostawami przekazało nam 23 października w emailu, że „dostawy LNG do Polski od Qatargas przebiegają zgodnie z harmonogramem. Najbliższa zaplanowana jest na 26 października. Spółka nie otrzymała żadnych informacji dotyczących ewentualnych zakłóceń w dostawach”.

Od ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 roku, który uważany jest za największą od 50 lat operację zbrojną przeciwko Izraelowi, AFP zweryfikowało wiele fałszywych treści na temat konfliktu (tutaj, tutaj oraz tutaj).

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami