Ten film nie został nakręcony w Strefie Gazy. Nagranie pochodzi z Libanu

Nagranie przedstawiające dziewczynkę poplamioną sztuczną krwią, które pokazuje również ludzi machających flagami Palestyny, było udostępniane w mediach społecznościowych wraz z przesłaniem, że widać na nim mieszkańców Strefy Gazy, którzy tylko pozorują obrażenia odniesione podczas konfliktu między Izraelem a Hamasem. Ale ten klip jest tylko najnowszym z serii podobnych zarzutów i w rzeczywistości zawiera ujęcia z planu krótkometrażowego filmu wyprodukowanego w Libanie, który miał w zamierzeniu reżysera w artystyczny sposób przedstawić realia wojny.

Hashtag #Pallywood będącym skrótem od słów „Palestyna” i „Hollywood” pojawia się w treściach internautów, którzy twierdzą, że Palestyńczycy symulują akty przemocy, by wyolbrzymić swoje straty w ludziach.

Taka była m.in. treść podana wraz z wideo w mediach społecznościowych, na którym widać siedzącą na noszach zakrwawioną dziewczynkę, którą otaczają ratownicy Czerwonego Półksiężyca. Wydarzenia mają być wojenną scenerią. Następnie kadr się zmienia, i widać tę samą dziewczynkę, która jest przygotowywana przez charakteryzatorów.

Najkrwawsza w historii wojna w Strefie Gazy rozpoczęła się niespodziewanym atakiem Hamasu 7 października 2023 roku, w wyniku którego zginęło 1,2 tys. osób, a około 240 uprowadzono jako zakładników według władz Izraela. Co więcej, w wyniku tych działań zginęło ponad 300 izraelskich żołnierzy.

W wyniku powietrznej i naziemnej ofensywy Izraela zginęło 18,6 tys. osób, z czego większość to kobiety i dzieci (dane na dzień 13 grudnia 2023 roku) według kontrolowanego przez Hamas rządu Strefy Gazy. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że 1,9 mln z 2,4 mln mieszkańców tego terytorium zostało przesiedlonych, z czego połowa to dzieci.

Na tym małym, choć gęsto zaludnionym terenie, które od 9 października znajduje się pod całkowitym oblężeniem, toczą się zaciekłe lądowe walki.

Od tego czasu, internauci nieustannie i niesłusznie oskarżają palestyńskich cywilów o pozorowanie fałszywych ataków i zgonów.

Francuska Agencja Prasowa AFP publikowała wiele artykułów na temat tych bezpodstawnych oskarżeń dotyczących odgrywania różnych scen, na przykład tutaj i tutaj.

„Żyjemy w cyrku. Palestyńskie oszustwo. Palestyńczycy oszukują międzynarodowe media i opinię publiczną. Nie daj się na to. Przekonajcie się, jak udają obrażenia i ewakuują «rannych» cywilów, a wszystko to na oczach kamer. Pallywood znów zostaje przyłapany” – czytamy w publikacji z 9 listopada 2023 rok udostępnionej na Telegramie, która miała ponad 6 tys. wyświetleń.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 13 grudnia 2023 roku

Wideo było setki razy udostępniane w języku holenderskim, francuskim, hiszpańskim oraz arabskim. Także na kilku różnych platformach, takich jak X (dawniej Twitter) oraz Facebook.

Klip jednak pochodzi z krótkiego nagrania zarejestrowanego i zrealizowanego w Libanie.

Krótki film z Libanu

Podczas przeszukiwania internetu udało nam się odnaleźć oryginalne wideo: to krótki film palestyńskiego reżysera mieszkającego w Libanie, Mahmouda Ramziego, o tytule „The Reality” (ang. Rzeczywistość). Film opublikował on na Instagramie 28 października 2023 roku (zarchiwizowany link).

Film pokazuje kilka scen sfilmowanych w jednej nieprzerwanej sekwencji: na początku widać ludzi protestujących z palestyńskimi flagami, ratowników Czerwonego Półksiężyca opatrujących dziewczynkę i skrzypka grającego obok szpitalnych noszy.

Ramzi powiedział AFP, że celem filmu było zilustrowanie izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Materiał tworzono w południowym libańskim mieście Sidon, a nie w Strefie Gazy. Reżyser w publikacji na Instagramie złościł się, że materiał z planu filmowego został wykorzystany w taki sposób. Udostępnił także wiele artykułów fact-checkingowych obalających narrację o „Pallywood”.

Druga część filmu udostępnianego w mediach społecznościowych pochodzi z zakulisowego materiału krótkometrażowanego, przesłanego przez aktorów m.in. przez Ramiego Jardali, który udostępnił oryginalny film na Instagramie 29 października 2023 roku (link zarchiwizowany). W opisie do filmu można przeczytać: „Za kulisami z «The Reality»”.

View this post on Instagram

A post shared by Rami&Razan (@rami.jardali)


To są te same obrazy, co w badanych przez nas publikacjach.

Image
Zrzut ekranu wprowadzającej w błąd publikacji (po lewej) i oryginalnego wideo (po prawej), wykonany na Telegramie oraz Instagramie 13 grudnia 2023 roku

Liczne nadużycia w nagraniach pokazują, że sceny wyglądają na wydarzenia ze Strefy Gazy

Fałszywe oskarżenia o inscenizowane sceny cierpienia z udziałem tzw. „aktorów” były trendem obserwowanym wcześniej m.in. podczas strzelanin w USA czy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale eksperci zaobserwowali nagły wzrost tego typu treści podczas wojny Izraela z Hamasem.

Od początku konfliktu w Strefie Gazy, media wielokrotnie donosiły o wykorzystywaniu materiałów wyrwanych z kontekstu po to, by ludzie uwierzyli, że Palestyńczycy probówali upozorować zabitych lub rannych.

Więcej informacji na temat wojny między Izraelem i Hamasem znajdą Państwo pod tym linkiem.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami