Nie, fotografia przedstawia akcję palenia książek, m.in. Harry'ego Pottera, w Gdańsku w 2019 roku

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 29/06/2021, 09:59
  • Zaktualizowane w 29/06/2021, 12:12
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
 

Ponad dwieście osób udostępniło na Facebooku zdjęcie księdza i ministrantów na tle paleniska. W ogniu, według autorów publikacji, miały spłonąć albumy włoskiej grupy Måneskin. Do spalenia albumów miało dojść w Krośnie, w niedzielę 27 czerwca. To nieprawda. W rzeczywistości fotografia przedstawia palenie książek w jednej z parafii w Gdańsku w 2019 roku. 

Zdjęcie z wpisem „Palenie albumów Måneskin, Krosno, 27.06.2021” ukazało się w sobotę 26 czerwca, wkrótce po pierwszym w Polsce występie zespołu Maneskin, zwycięzcy Eurowizji 2021 w Rotterdamie.

Image

Zdjęcie z takim podpisem udostępniło ponad 200 osób. Zyskało 1,6 tys. reakcji i blisko 200 komentarzy.

Na pierwszym planie widać stos nadpalonych książek. Wokół paleniska stoją ksiądz w białej komży, dwaj ministranci i kilka osób.

Brak liści na drzewach oraz ubiór uczestników świadczą o tym, że zdjęcia nie zrobiono latem. Wyszukaliśmy je dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google’u. Okazało się, że fotografia została opublikowana wiosną 2019 roku, m.in. 31 marca na profilu Dziennika Trybuna.

Nie Krosno a Gdańsk. Nie płyty ale książki

W sobotę podczas Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie wystąpiła grupa Måneskin. Relację z koncertu można zobaczyć na oficjalnym profilu grupy na Instagramie. O występie zrobiło się głośno za sprawą pocałunku członków grupy Damiana Davida i Thomasa Raggiego. Po pocałunku (widoczny jest na końcu utworu) David zaapelował o prawa dla mniejszości LGBT: „Uważamy, że każdy powinien mieć prawo robić to bez żadnego strachu. Uważamy, że każdy, k***a, ma prawo być tym, kim chce. Dziękujemy Polsko. Miłość nigdy nie jest czymś złym" – powiedział.

Co przedstawia zdjęcie?

W palenisku widoczne są książki, a także różne przedmioty jak maski afrykańskie i figurki słoni. Nie widać płyt z muzyką zespołu Måneskin. O spaleniu książek i figurek pisały polskie ( 1, 2, 3 ) i zagraniczne media ( 1,  2, 3) na początku  kwietnia 2019 roku, również i nasza agencja, Francuska Agencja Prasowa AFP.    

Z publikacji dowiadujemy się, że do aktu spalenia doszło w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja SMS z Nieba. Choć fundacja usunęła ze swojego profilu na Facebooku post ze zdjęciami, zrzuty z publikacji można nadal znaleźć w sieci m.in. na Twitterze ( 1, 2, 3 ) i Wykopie (1 ).

"Jesteśmy posłuszni Słowu: Posągi ich bogów spalisz, nie będziesz pożądał srebra ani złota, jakie jest na nich, i nie weźmiesz go dla siebie, aby cię to nie uwikłało, gdyż Pan, Bóg twój, się tym brzydzi. Pwt 7,25" - czytamy w poście fundacji. 

Liczne były reakcje na to wydarzenie wyrażone przez niektórych polityków m.in. lidera Porozumienia Jarosława Gowina.

Kilka dni po wydarzeniu, 2 kwietnia 2019 roku, ks. Rafał Jarosiewicz, jeden z jego inicjatorów, zamieścił na profilu przeprosiny za „niefortunny” akt.

„Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę. Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić" - napisał ksiądz.

Wniosek: fotografia udostępniana na Facebooku przedstawia palenie książek w jednej z parafii kościoła katolickiego w Gdańsku w 2019 roku. Nie ma żadnego związku z koncertem włoskiej grupy Måneskin. 

29 czerwca 2021 - W dniu publikacji naszego tekstu administrator strony edytował swój post. Dopisał, że nie należy łączyć zdjęcia z festiwalem w Sopocie 2021, a publikacja jest memem. Nagłówek pozostawił niezmieniony: „Palenie albumów Måneskin, Krosno, 27.06.2021” – czytamy nad zdjęciem. Odbiorcy na ogół czytają jedynie tytuły postów, rzadko kiedy wyjaśnienia. Post dla wielu może nadal być mylący.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami