Hiszpańskie i rosyjskie linie lotnicze nie odradzają latania zaszczepionym przeciw Covid-19

Prawie tysiąc udostępnień miał na Facebooku film z komentatorem australijskiej edycji telewizji „Sky News”, który na wizji twierdzi, że linie lotnicze odradzają zaszczepionym przeciw Covid-19 latania samolotem ze względu na ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Twierdzenie jest fałszywe. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), linie lotnicze nie rozważają ograniczeń dla zaszczepionych pasażerów. Co więcej, zakrzepica, która jest rzadkim skutkiem ubocznym po podaniu szczepionki i zakrzepica, do której może dojść podczas długich podróży lotniczych, to dwa różne schorzenia.

„Być może będzie to ważna informacja dla osób zaszczepionych mRNA przeciwko Covid-19” – czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku 13 czerwca 2021 r. „Hiszpańskie i rosyjskie linie lotnicze odradzają zaszczepionym osobom, aby latały samolotami ze względu na wysokie ryzyko powstania zakrzepów krwi po szczepieniu” – czytamy dalej.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 28 czerwca 2021 roku

Wideo to fragment programu, który został wyemitowany 11 czerwca 2021 r.

Podobne treści były publikowane również w języku francuskim, niderlandzkim i fińskim.

Do publikacji, która ma 937 udostępnień oraz 11 tys. wyświetleń dołączono wideo, w którym komentator stacji „Sky News Australia” mówi, że powodem do ograniczenia podróży lotniczych zaszczepionym jest ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi podczas lotu.

„Cóż, oto kolejna niewygodna prawda. W innych częściach świata linie lotnicze odradzają podróże lotnicze osobom, które się zaszczepiły” – mówi prowadzący ramówkę Cory Bernardi, były konserwatywny senator Australii. Wskazuje na Hiszpanię i Rosję jako przykłady krajów, w których linie lotnicze ostrzegają zaszczepionych podróżnych, by nie wsiadali na pokład samolotów.

Według prezentera zakrzepy krwi „są znanym ryzykiem występującym w czasie długich podróży lotniczych, jednak potencjalne skutki uboczne szczepionki przeciw Covid-19 mogą je nasilać”.

Jako źródło tych informacji „Sky News Australia” podaje artykuł opublikowany 4 czerwca 2021 r. na stronie „Uncut News”. Jak czytamy w nim, „największe linie lotnicze zastanawiają się czy mądrze jest pozwalać zaszczepionym klientom wchodzić na pokład samolotu ze względu na zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi z powodu eksperymentalnego mRNA”.

Linie lotnicze nie rozważają ograniczenia podróży zaszczepionym osobom

W maju AFP skontaktowała się z Międzynarodowym Zrzeszeniem Przewoźników Powietrznych (IATA) w celu zweryfikowania podobnych zarzutów. Stowarzyszenie im zaprzeczyło.

Rzecznik prasowy IATA, który skupia 290 linii lotniczych, w tym m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, powiedział dziennikarzom AFP, że „nie wie”, by jakiekolwiek linie lotnicze rozważały niewpuszczanie na pokład zaszczepionych pasażerów z powodu ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi.

Dodał również, że dla IATA zaszczepieni pasażerowie „powinni mieć możliwość podróżowania bez ograniczeń”.

„Można być całkowicie pewnym, że wśród linii lotniczych nie toczą się żadne dyskusje na temat zakazu lub uniemożliwienia szczepionym czy nieszczepionym latania” – napisała w wiadomości do AFP 3 czerwca Jennifer Janzen z Airlines for Europe, stowarzyszenia linii lotniczych w Unii Europejskiej. Rzeczniczka dodała również, że zwiększenie liczby szczepień umożliwi stopniowe przywrócenie swobody przemieszczania się, w tym latania.

13 czerwca 2021 r. rosyjska linia lotnicza Aeroflot ogłosiła, że kampanię „Miles for Vaccination” (ang. Mile za szczepienia), która zachęca do szczepienia przeciwko Covid-19. Jak czytamy w komunikacie prasowym Aeroflotu, pierwsze 10 tys. zaszczepionych pasażerów otrzyma 10 tys. punktów do wykorzystania m.in. na zniżki lotnicze.

AFP skontaktowała się również z przedstawicielami Polskich Linii Lotniczych LOT. „Ta informacja jest oczywistą nieprawdą, PLL LOT nie zakazuje latania osobom zaszczepionym przeciw Covid-19. Co więcej – tysiące takich pasażerów lata z nami każdego dnia. Jeśli chodzi natomiast o osoby z chorobami przewlekłymi, to zasady ich transportu są jasno określone przepisami lotniczymi” – przekazał nam 28 czerwca 2021 r. Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy PLL LOT.

Różne rodzaje zakrzepicy

Zakrzepica związana ze szczepionkami przeciwko Covid-19 różni się od zakrzepicy, która może wystąpić z powodu podróży samolotem.

„Powikłanie zwane zakrzepową małopłytkowością immunologiczną (Vaccine-Induced Immune Thrombotic Thrombocytopenia VITT) występuje jako rzadki skutek uboczny jednego lub prawdopodobnie dwóch rodzajów szczepionek przeciwko Covid-19” – powiedział dziennikarzom AFP dr David Powell, doradca medyczny IATA.

Dodał również, że to powikłanie jest innym zaburzeniem niż zakrzepica nóg (zakrzepica żył głębokich) i/lub zakrzepica płuc (zatorowość płucna). „Te ostatnie mogą być powiązane z bezruchem zwłaszcza po operacji, urazami kończyn, przedłużonym leżeniem w łóżku, a czasem długotrwałym siedzeniem w czasie podróży” – powiedział Powell.

Marie-Antoinette Sevestre-Pietri, profesor medycyny naczyniowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Amiens i prezeska Francuskiego Towarzystwa Medycyny Naczyniowej, potwierdziła AFP, że te dwa rodzaje zakrzepicy (poszczepionkowej i spowodowanej bezruchem) nie mają ze sobą nic wspólnego.

„Zakrzepicę spowodowaną podróżą samolotem znamy od ponad dziesięciu lat” – mówi.

Raporty potwierdzające zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej podczas podróży lotniczych publikował m.in. Instytut Medycyny Tropikalnej w Antwerpii w 2014 r.

Dr med. Krzysztof Pujdak, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii pracuje w szpitalu Klinikum Herford w Niemczech. Jak mówi, w ciągu ostatnich lat kilka badań sugerowało małe, ale znaczące ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo zatorowej podczas długodystansowych lotów. – Zwykle dotyczy to tylko pasażerów z wcześniej istniejącymi dziedzicznymi lub nabytymi czynnikami ryzyka zakrzepicy. U młodych osób ryzyko prawdopodobnie nie występuje lub jest bardzo małe – podkreśla.

Zakrzepica po szczepieniu to tzw. „nietypowa” zakrzepica immunologiczna (VITT). Jest to alergia – jak mówi Sevestre-Pietri – na składniki szczepionki, która wywołuje reakcję krzepnięcia przez pojawianie się wszędzie lub w nietypowych miejscach (np. w żyłach mózgowych czy w żyłach trawiennych) skrzepów krwi.

Podkreśla, że „nie ma absolutnie żadnego powodu”, by podróże lotnicze zwiększały ryzyko „nietypowej” zakrzepicy spowodowanej szczepieniem. I dodaje, że nigdy nie spotkała się z takim przypadkiem.

– Zasadniczo ryzyko wiąże się z długimi podróżami, zwłaszcza tymi, które trwają dłużej niż osiem godzin. Wpływ mogą mieć także inne czynniki ryzyka występujące u pasażerów – zaznacza ekspertka.

Sevestre-Pietri: – Nie ma absolutnie żadnego powodu, by nie wpuszczać pasażerów na pokład pod pretekstem, że zostali oni zaszczepieni.

Wniosek: zakrzepica, do której może dojść podczas długiej podróży jest niezwykle rzadka i nie ma nic wspólnego z tzw. zakrzepicą immunologiczną, która jest bardzo rzadkim skutkiem ubocznym po podaniu niektórych szczepionek. Organizacje lotnicze nie potwierdzają, że przewoźnicy rozważają zakaz lotów dla osób zaszczepionych.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami