Zrzut ekranu z Facebooka z 7 maja 2020 r.

Nie, ten film pokazuje różne miejsca w Chinach, ale nie Wuhan

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Film, który pokazuje dziesiątki nowoczesnych budynków i konstrukcji widzianych z lotu ptaka, od tygodnia ma ponad 10 tys. wyświetleń. Ma rzekomo przedstawiać chińskie miasto Wuhan, gdzie w grudniu 2019 r. odnotowano pierwsze zakażenia koronawirusa. Jednak nagranie przedstawia różne miejsca, niekoniecznie Wuhan.

Film został opublikowany na Facebooku pod koniec kwietnia. Ma on 10 tys. wyświetleń i prawie 600 udostępnień. - Wuhan, o którym nic nie wiedzieliśmy, nie znaliśmy miasta przed Covid-19 - czytamy w podpisie nagrania.

Zrzut ekranu z Facebooka z 7 maja 2020 r.

Nagranie było popularne również wśród użytkowników z Nigerii i Czech. W Słowacji pojawiło się po raz pierwszy w mediach społecznościowych pod koniec marca. Udostępnił je słowacki polityk Jalal Suleiman, wiceprzewodniczący partii komunistycznej.

Prawdziwa rzeczywistość filmu

Film nie pokazuje miasta Wuhan. Tak naprawdę jest to zbitka różnych filmów z całych Chin. Nagrania pochodzą z różnych źródeł, m.in. z chińskiego odpowiednika TikToka, aplikacji zwanej Douyin, a także z Twittera i Youtube’a.

W Wuhan mieszka około 11 mln ludzi. Z powodu epidemii koronawirusa zmarło tam ponad 3,8 tys. osób

Po długich i wyczerpujących analizach, AFP udało się ustalić skąd pochodzą wszystkie kadry umieszczone w filmie. 

Poniżej publikujemy pojedyncze zdjęcia. Każde postaraliśmy się dokładnie opisać.

Ten budynek to Beauty Crown Grand-Tree Hotel w mieście Sanya na południowej wyspie Hainan w Chinach. Kompleks składa się z dziewięciu budynków, które przypominają drzewa, są w nim teatry, bary i restauracje.

Ten z kolei, to hotel Sunrise Kempinski nad jeziorem Yanqi, około 70 km na północny wschód od Pekinu, w dzielnicy Huairou.

Budynek ze sztucznym wodospadem wznosi się na 108 metrów. Nosi nazwę Lieban i znajduje się w mieście Guiyang w południowych Chinach.

Budynek w kształcie podkowy, to Sheraton Huzhou Hot Spring Resort, często nazywany „Horseshoe Hotel”. Znajduje się nad brzegiem jeziora Tai, w mieście Huzhou niedaleko Szanghaju.

To wznosząca się na 600 metrów wieża Canton Tower. Znajduje się w Kantonie, stolicy prowincji Guangdong w południowo-wschodnich Chinach. W tle wybija się wieżowiec CTF Finance Centre oraz wysoki na 440 metrów Guangzhou International Finance Centre.

Ta chińska budowla to pagoda. Znajduje się w jednym z najważniejszych miast historycznych w Chinach, Xi’an. To Wieża Dzwonu, która jednocześnie stanowi symbol tego miasta. Drewniana konstrukcja jest największym i najlepiej zachowanym antycznym budynkiem w Chinach. Została zbudowana w 1384 r. na polecenie cesarza Hongwu. Wznosi się na 36 metrów.

To część mostu Liede Bridge przechodzącego przez rzekę Pearl w Kantonie w Guangdong w Chinach. Ma ponad 4 km długości i łączy wyspę Pazhou w powiecie Haizhu z okręgiem Tianhe i został otwarty w 2009 r.

Yachi River Bridge to czwarty pod względem wysokości most na świecie. Jest to również jeden z najdłuższych mostów podwieszanych, który rozciąga się na 800 metrów w prowincji Guizhou.

Ulica przedstawiona na zdjęciu znajduje się w mieście Xiangyang w prowincji Hubei, w centralnej części Chin. Ulicę udało nam się odnaleźć, dzięki mapom Baidu, a to za sprawą takiego szczegółu jak skrót „HVH” w prawym dolnym rogu.

Zbudowana trzy lata temu, estakada Shijiazhai Bridge, to część drogi ekspresowej Yongshun-Jishou w prowincji Hunan.

Ten kompleks nazywa się Qianchun Interchange i znajduje się w Guiyang, w południowo-wschodniej części kraju.

Zdjęcie powyżej przedstawia most Xingkang Bridge, który został otwarty w 2018 r. Znajduje się na drodze ekspresowej Ya'an-Kangding w południowo-zachodniej prowincji Syczuan.

Zdjęcie powyżej jest częścią piętnastominutowego klipu, który został opublikowany na Facebooku jesienią 2018 r. przez People’s Daily, oficjalny portal Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Przedstawia gigantyczny portret „dziewczyny z mniejszości etnicznej" wykonany z kwiatów w górach prowincji Junnan.

To miasto Suzhou w prowincji Jiangsu. Czasami nazywane „Wenecją Wschodu”, leży między rzeką Jangcy a jeziorem Tai. Przyciąga turystów z całego świata.

Tajemnicze miejsce

Nasz zespół nie poradził sobie ze zlokalizowaniem jednego zdjęcia, które w filmie pojawia się w drugiej minucie. Dziennikarze AFP w Hongkongu i biuro w Pekinie zasugerowali, że zdjęcie może przedstawiać zabytkowy ogród Yuyuan w Szanghaju lub kompleks budynków Hankouli w Wuhan.

Jeśli wiesz, gdzie ten kompleks może się znajdować, skontaktuj się z nami. 

COVID-19