Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador bierze udział w wirtualnym Szczycie Dnia Ziemi w Pałacu Narodowym w mieście Meksyk, 22 kwietnia 2021 roku ( AFP / Pedro Pardo)

Czy prezydent Meksyku jest przeciwny szczepieniom dzieci na Covid-19? Wyjaśniamy

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 17/08/2021, 15:52
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Ponad 600 udostępnień miały na Facebooku publikacje, według których Andrés Manuel López Obrador, prezydent Meksyku zdecydował o nieszczepieniu dzieci na Covid-19 w swoim kraju. To nieprawda. Obrador nie jest przeciwnikiem szczepień. Na początku sierpnia poinformował, że rząd analizuje możliwość szczepienia młodych ludzi poniżej 18 roku życia, którzy cierpią na poważne schorzenia.

„Prezydent Meksyku odrzuca szczepienia dzieci na Covid. Mówi, że nie pozwoli, aby Big Pharma brała Meksyk za zakładnika” – czytamy w publikacji udostępnionej 1 sierpnia 2021 r.

Image

Podobne treści były udostępniane także na Telegramie i Twitterze oraz na niektórych stronach internetowych. Cytowane w tych publikacjach słowa prezydenta są jednak nieprawdziwe.

Andrés Manuel López Obrador nie jest przeciwnikiem szczepień. On sam w styczniu 2021 r. chorował na Covid-19, a kilka miesięcy później zaszczepił się preparatem firmy AstraZeneca.

Image
Prezydent Meksyku otrzymuje drugą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca, 15 czerwca 2021 roku ( AFP / Claudio Cruz)

Hugo López-Gatell Ramírez, minister zdrowia w Meksyku napisał na Twitterze 24 czerwca, że agencja rządowa o nazwie Federalna Komisja Ochrony przed Ryzykami Sanitarnymi (COFEPRIS) zezwoliła na szczepienia młodzieży powyżej 12 roku życia preparatem Pfizer-BioNTech. Nie podano jednak konkretnej daty, od kiedy ta grupa wiekowa zostanie zaszczepiona.

Obradorpodczas konferencji prasowej 22 lipca wypowiadał się w sprawie powrotu dzieci do szkół. Powiedział wtedy, że szczepionki dla dzieci „nie są wymagane”. – Byłoby idealnie, gdybyśmy wszyscy byli zaszczepieni, nawet dzieci (…), ale dzieci są mniej zagrożone, jeśli są objęte opieką. Nie mamy wysokiej śmiertelności ani wśród dzieci ani wśród nastolatków – podkreślał.

3 sierpnia prezydent jednak poinformował, że rząd analizuje możliwość szczepienia młodzieży i dzieci poniżej 18 roku życia, którzy cierpią na „schorzenia, i zasługują na szczególną ochronę" przed chorobą Covid-19. Zastrzegł, że szczepienia dzieci, muszą zostać zaaprobowane przez międzynarodowe organizacje zajmujące się kwestiami zdrowotnymi.

Na obecną chwilę szczepienia dzieci i młodzieży w Meksyku poniżej 18 roku życia jeszcze się nie rozpoczęły.

Obrador ostrożny wobec firm farmaceutycznych

Na konferencji prasowej 27 lipca, prezydent Meksyku powiedział, że jego kraj musi być ostrożny wobec firm farmaceutycznych, które oferują szczepionki, ale nie stwierdził, że firmy te próbują wziąć Meksyk za „zakładnika”, jak sugeruje udostępniany wpis na Facebooku.

„Trzeba uważać, bo oczywiście firmy farmaceutyczne chcą robić interesy i chciałyby zawsze sprzedawać szczepionki dla wszystkich, ale my musimy ustalić priorytety, musimy wiedzieć, czy są one wymagane, czy nie wymagane, czyli nie być podmiotem, podmiotem podporządkowanym, któremu to firmy farmaceutyczne mówią: «Brakuje trzeciej dawki, brakuje czwartej, trzeba zaszczepić dzieci». Musimy sprawdzić naukowo czy jest to konieczne” – mówił Obrador.

Image
Zrzut ekranu z konferencji prasowej prezydenta Meksyku z 27 lipca 2021 roku

W Meksyku z powodu Covid-19 zmarło ponad 248 tys. osób. Meksyk jest czwartym krajem na świecie z najwyższa liczbą zgonów z powodu Covid-19. Liczba nowych infekcji i zgonów wzrosła ponownie w ostatnich tygodniach z powodu wysoce zakaźnego wariantu Delta.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 16 sierpnia 2021 r. w kraju podano ponad 74 mln szczepionek.

Wniosek: prezydent Meksyku nie jest przeciwnikiem szczepień, jednak powiedział, że Meksyk musi być ostrożny co do działalności firm farmaceutycznych. Rząd analizuje możliwość szczepienia młodych ludzi poniżej 18 roku życia,także dzieci, cierpiących na poważne schorzenia.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami