Uczennice w szkole podstawowej w Kakamega, w Kenii, dzień po tragedii w której stratowanych zostało 14 uczniów ( AFP / BRIAN ONGORO)

Nagranie nie pokazuje dzieci zmarłych po szczepieniu przeciwko Covid-19 w RPA

Tysiące udostępnień na świecie miał film, na którym widać ciała martwych dzieci z twierdzeniem, że zmarły one „od szczepionki przeciwko Covid-19 w RPA”. To jest nieprawdą. W rzeczywistości nagranie pochodzi z lutego 2020 roku i nie ma związku z pandemią koronawirusa. Pokazuje ofiary tragedii w szkole podstawowej w Kakamega, na zachodzie Kenii.

„13 dzieci zmarło z powodu szczepionek przeciwko Covid-19 w szkole w RPA i nie ma żadnych wiadomości o MSM” - czytamy w poście w języku polskim zamieszczonym na Facebooku 2 listopada. Do posta dołączone jest krótkie nagranie z drastycznymi scenami, na których widać równo ułożone ciała martwych dzieci, opłakiwane przez dorosłych. W tle nagrania słychać ich rozpaczliwe krzyki. Nagranie publikowane było również na Twitterze.

Image
Zrzut ekranu z posta na Facebooku z nagraniem o rzekomych zgonach dzieci po szczepieniu przeciwko Covid-19 w RPA. Zdjęcie ( AFP/15.11.2021 r / )

Publikacje z tym samym nagraniem i podobnym twierdzeniem pojawiły się również po grecku, hiszpańsku, portugalsku i koreańsku

Wcześniejsza weryfikacja nagrania przeprowadzona przez AFP wykazała, że nagranie nie zostało nakręcone w RPA, a także że śmierć dzieci nie miała nic wspólnego ze szczepieniem przeciwko Covid-19.

Stwierdziliśmy że nagranie zostało zarejestrowane w lutym 2020 roku w Kenii, a więc powstało na długo przed wybuchem pandemii koronawirusa pod koniec 2019 roku. Film pokazuje ofiary tragedii do której doszło w szkole podstawowej w Kakamega, na zachodzie Kenii.

Co wydarzyło się w szkole w Kakamega?

Już w lutym 2020 roku AFP wykazała, że nagranie pokazuje dzieci w Kenii a nie jak twierdzili niektórzy internauci, że miały zginąć podczas ataku gazowego w Zambii. W trakcie weryfikacji AFP odnalazła post na Facebooku zamieszczony 3 lutego 2020 roku z opisem, że tragedia miała miejsce w Kenii.

W opisie filmu, czytamy: „Kakamega primary school l” a także słowo „tragedy”. Wyszukiwanie według tych słów zaprowadziło nas do wielu artykułów prasowych na temat wydarzenia nazwanego „tragedią w szkole Kakamega”. Media informowały, że wśród uczniów w tej szkole wybuchła panika, w konsekwencji której kilkunastu uczniów zostało stratowanych na śmierć, a kilkudziesięciu innych zostało ciężko rannych.

Relacjonując wydarzenia brytyjski Daily Mail opublikował szereg zdjęć wykonanych przez fotografów agencji AFP, Reuters i kenijskiej gazety Standard. Na jednej z fotografii agencji Reuters widoczne są ciała dzieci, ułożone w taki sam sposób jak na nagraniu pokazującym rzekome ofiary szczepień w RPA. Porównując zdjęcie z filmem zamieszczonym na Facebooku, możemy stwierdzić, że pokazują one tę samą scenę, ale pod innym kątem.

AFP znalazła inne zdjęcie z tego wydarzenia opublikowane w internecie 4 lutego 2020 roku, które zostało dołączone do artykułu w magazynie AfrikMag z 5 lutego 2020 roku. Również i ta fotografia pokazuje scenę po tragedii w szkole uchwyconą pod innym kątem. Po szczegółowej analizie, m.in. ubrań dzieci, ułożenia ciał można stwierdzić, że są to te same ciała dzieci, które widzimy w omawianym przez nas filmie.

O tragedii w polskich mediach informowały m.in. dziennik Rzeczpospolita i TVP info.

Do wydarzeń doszło 3 lutego 2020 roku. AFP pisała w depeszy z Nairobi pt. Trzynaścioro dzieci zginęło stratowanych w szkole podstawowej w Kenii.

Krótki film o tragedii został również udostępniony na YouTubie 3 lutego 2020 roku z opisem, że była to panika w szkole w Kakamega. To kolejny dowód że nagranie powstało na długo przed kampanią szczepień, która rozpoczęła się w marcu 2021 roku w Kenii.

Dzień po tragedii AFP opublikowała nagranie ze szpitala do którego trafiły ranne dzieci. W czasie śledztwa nie znaleziono przyczyny dla której doszło do paniki w szkole w Kakamega, pisały pod koniec czerwca 2020 roku lokalne media ( tu , tutaj ).

To nie pierwsze użycie nagrania z fałszywym opisem.

W lutym 2020 r. film z dziećmi ze szkoły w Kakamega internauci udostępniali z informacja, że chodzi o ofiary ataku gazowego w Zambii.

Rok później, w czerwcu 2021 roku, krążyły publikacje o dzieciach, które miały umrzeć w wyniku zatrucia się po zjedzeniu ciasta podczas urodzin kolegi z klasy. Francuski serwis factcheckingowy France 24 wykazał wówczas, że twierdzenie jest nieprawdziwe.

Wniosek: Twierdzenie, że film pokazuje 13 dzieci, które zmarły po szczepieniu przeciwko Covid19 w szkole w RPA jest nieprawdziwe. Nagranie przedstawia ciała uczniów ze szkoły podstawowej w Kakamega, w Kenii, stratowanych podczas paniki jaka, z nieznanych przyczyn, wybuchła wśród dzieci w lutym 2020 roku.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami