Fotografia nie pochodzi z protestu w Austrii. To Moskwa w 1991 roku

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 29/11/2021, 19:12
  • Zaktualizowane w 29/11/2021, 19:15
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: AFP Australia, AFP Polska
  • Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Setki udostępnień na Facebooku miała fotografia rzekomo przedstawiająca masowy protest w Austrii przeciwko lockdownowi. Twierdzenie to nie jest prawdziwe, choć prawdą jest to, że w ostatni weekend listopada tysiące Austriaków protestowało przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią Covid-19. Jednak zdjęcie pochodzi z 1991 r. i zostało zrobione w Moskwie.

Artykuł został opublikowany 28 listopada 2021 roku na stronie polskiej stacji telewizyjnej TV Republika. Posty z tym artykułem były udostępniane na Facebooku i Twitterze.

Image
Zrzut ekranu na stronie TV Republika wykonany 29 listopada 2021 roku

„Brawo Austria, nie możemy się poddać” – pisali niektórzy w komentarzach na Facebooku. Post zyskał 745 polubień i 125 udostępnień.

Zdjęcie z podobnym twierdzeniem było udostępniane także w języku serbskim, angielskim, niemieckim i greckim.

Według informacji podanych przez TV Republikę w ostatni weekend listopada protestowało „ponad 30 tys. przeciwników ogłoszonego w Austrii lockdownu i zapowiedzi obowiązkowych szczepień”.

Rzeczywiście, w niedzielę 28 listopada dziesiątki tysięcy Austriaków zebrało się na ulicach austriackich miast, by protestować przeciwko pomysłowi wprowadzenia obowiązkowych szczepień. Jedna z największych demonstracji miała miejsce w Graz – tamtejsza policja podała, że udział w demonstracji wzięło około 25 tys. osób.

Funkcjonariusze poinformowali także, że trzech mężczyzn w wieku około 20 lat zostało zatrzymanych za rzekome wykonywanie nazistowskich pozdrowień. Wiele osób nie stosowało się także do nakazu noszenia maseczek.

W połowie listopada kanclerz Alexander Schallenberg ogłosił, że od 1 lutego 2022 r. szczepienia będą obowiązkowe. Z kolei wprowadzony 22 listopada lockdown potrwa 20 dni, a po dziesięciu dniach zostanie poddany ocenie.

Niemniej jednak zdjęcie dołączone do artykułu nie przedstawia ostatnich protestów w Austrii.

Jak wynika z odwrotnego wyszukiwania w Google’u, zdjęcie pochodzi z archiwum Associated Press. „Russia unrest 1991” (ang. Rosyjskie protesty) – czytamy w tytule fotografii.

Image
Zdjęcie fotografii w archiwum AP

„Setki tysięcy protestujących zebrało się na Placu Maneżowym w pobliżu moskiewskiego Kremla w niedzielę 10 marca 1991 roku. Żądają od sowieckiego prezydenta Michaiła Gorbaczowa oddania władzy” – czytamy dalej w podpisie fotografii.

„Szacowany na 500 tys. tłum, był największą antyrządową demonstracją w ciągu 73 lat od przejęcia władzy przez komunistów. Zebrał się na tydzień przed ogólnokrajowym referendum w sprawie projektu traktatu związkowego Michaiła Gorbaczowa”.

Jak czytamy na niezależnym portalu „Meduza” publikującym teksty o Rosji, w proteście wzięło udział od 200 do 500 tys. osób. Potwierdza to również strona internetowa biblioteki prestiżowego francuskiego Uniwersytetu SciencesPo.

Borys Jelcyn był wówczas przywódcą Rosyjskiej Republiki Radzieckiej, podczas gdy Gorbaczow był prezydentem ZSRR -- aż do całkowitego upadku Związku Radzieckiego pod koniec 1991 roku.

17 marca 1991 odbyło się referendum na temat zachowania Związku Radzieckiego. Za zachowaniem i odnowieniem ZSRR zagłosowała większość obywateli byłych republik ZSRR (76 proc.), z wyjątkiem Armenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii i Gruzji – te republiki odmówiły udziału.

Było to jedyne referendum w historii Związku Radzieckiego, ponieważ przewrót sierpniowy uniemożliwił utworzenie odnowionej federacji, powodując rozwiązanie Związku Radzieckiego 26 grudnia 1991 r.

Zdjęcie AP było publikowane na stronie USA Today w 2016 r. Tytuł artykułu to: „Upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku”.

Poniżej porównujemy zrzut ekranu ze strony TV Republiki z lewej strony ze zdjęciem AP z 10ego marca 1991 roku po prawej stronie.

Image
Porównanie zdjęcia w mylącym artykule z fotografią zamieszczoną na stronie USA Today

W tle widać takie budynki jak Państwowe Muzeum Geologiczne Rosyjskiej Akademii Nauk i cerkiew św. Tatiany.

Podobne zdjęcie należące do rosyjskiej agencji Tass można znaleźć na stronie „Ельцин Центр” (tłum. Centrum Jelcyna) z informacją, że przedstawia „Wiec na Placu Maneżowym w Moskwie 10 marca 1991 roku”. W treści czytamy: „Referendum odbyło się 17 marca 1991 r. i postawiło wyborcom dwa pytania: o zachowanie Związku Radzieckiego jako odnowionej federacji równych suwerennych republik oraz o powołanie urzędu Prezydenta Rosyjskiej FSRR”.

Wniosek: Zdjęcie nie przedstawia ostatnich protestów w Austrii. Ta fotografia pochodzi z 1991 r. i przedstawia protestujących Rosjan na Placu Maneżowym w Moskwie.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami