Ten film pokazuje przemarsz kibiców, a nie protest przeciwko ograniczeniom związanym z Covid-19 w Austrii

Setki udostępnień miało nagranie na Facebooku rzekomo pokazujące sprzeciw Austriaków dla ogólnokrajowego lockdownu i obowiązku szczepień przeciw Covid-19. Twierdzenie to jest jednak nieprawdziwe. Prawdą jest to, że Austriacy rzeczywiście protestowali w kraju, jednak film tego nie pokazuje. Nagranie pochodzi z 2019 r. i pokazuje kibiców na ulicach Grazu, którzy maszerowali ulicami miasta przed meczem piłki nożnej.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na Covid-19, 15 listopada Austria jako pierwszy kraj Unii Europejskiej wprowadziła całkowity lockdown dla niezaszczepionych osób. Całkowity lockdown dla wszystkich został wprowadzony w Austrii tydzień później, 22 listopada.

Wprowadzone ograniczenia dla kraju liczącego 8,9 mln mieszkańców są jednak trudne do zaakceptowania dla części społeczeństwa. Na portalach społecznościowych roi się od głosów przeciwnych tzw. „dyktaturze sanitarnej”.

Film z twierdzeniem, że Austria „nie przyjęła lockdownu niezaszczepionych z lekkim sercem” – był udostępniany wśród polskich użytkowników Facebooka od 17 listopada.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 26 listopada 2021 roku

Podobne posty były także udostępniane w języku bułgarskim, angielskim, włoskim, francuskim i serbskim.

Twierdzenie, że wideo pokazuje protestujących Austriaków jest jednak nieprawdziwe. W rzeczywistości nagranie pochodzi z 2019 r. (tutaj i tutaj) i pokazuje kibiców piłki nożnej na ulicach miasta Graz.

Udało nam się ustalić dzięki zdjęciom z archiwum AFP, że 28 listopada 2019 r. podczas Ligi Europy rozegrał się mecz piłki nożnej pomiędzy austriackim klubem Wolfsberger AC, a niemiecką Borrusią Mönchengladbach.

Image
Zrzut ekranu z bazy danych AFP przedstawiający zdjęcie meczu z 28 listopada 2019 roku

Zdjęcia z przemarszu kibiców ulicami miasta można znaleźć na stronie niemieckiej niezależnej agencji fotograficznej IMAGO. Widnieją na nich m.in. widoczne na filmie dekoracje świąteczne.

Image
Zrzut ekranu ze strony IMAGAO przedstawiający zdjęcia z 28 listopada 2019 roku

To nie pierwszy raz, gdy w czasie pandemii Covid-19 w mediach społecznościowych rozpowszechniane są mylące filmy na temat protestów przeciwko ograniczeniom związanym z koronawirusem (1, 2).

Jakkolwiek twierdzenie dołączone do wideo jest nieprawdziwe, to jednak 14 listopada 2021 r. ulice niektórych austriackich miast były pełne osób sprzeciwiających się całkowitemu lockdownowi dla niezaszczepionych osób.

Setki demonstrujących zgromadziło się przed siedzibą kanclerza Austrii trzymając transparenty z napisem „Nie dla przymusowych szczepień”.

Image
Protest w Wiedniu przeciwko „przymusowym szczepieniom”, 14 listopada 2021 roku ( APA / Georg Hochmuth)

„Rozwój sytuacji w ostatnich dniach, ogromny wzrost ludzi w ośrodkach szczepień, pokazują, że ten ciężki scenariusz, który stworzyliśmy poprzez wprowadzenie restrykcji, przynosi efekty” – powiedział 15 listopada 2021 r. w rozmowie z AFP Alexander Schallenberg, kanclerz Austrii.

Kilka dni później kanclerz ogłosił, że w Austrii szczepienia staną się obowiązkowe od 1 lutego 2022 r. Z kolei wprowadzony 22 listopada lockdown potrwa 20 dni, a po dziesięciu dniach zostanie poddany ocenie.

Na dzień 26 listopada prawie 70 proc. Austriaków, którzy kwalifikują się do szczepienia przeciwko Covid-19, posiadało świadectwo szczepienia – wynika z oficjalnych danych austriackiego ministerstwa zdrowia.

Image
Zrzut ekranu ze strony austriackiego ministerstwa zdrowia wykonany 26 listopada 2021 roku

Jak wynika z sondażu „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM w Polsce prawie 40 proc. respondentów chce wprowadzenia obostrzeń dla niezaszczepionych, a 24 proc. weryfikacji szczepień w zakładach pracy. Z kolei według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” poparcie dla tych rozwiązań wynosi odpowiednio 60 i 43 proc.

Z danych opracowanych przez Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na 26 listopada 2021 roku wynika, że w Polsce przeciwko Covid-19 zaszczepiło się 53,7 proc. społeczeństwa, co stanowi jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej.

Wniosek: wideo udostępnione na Facebooku nie pokazuje protestu Austriaków przeciwko restrykcjom związanych z pandemią Covid-19. Film został zrobiony z 2019 r. i pokazuje przemarsz kibiców ulicami Grazu.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami