Zdjęcie pokazujące masowy protest w Algierze jest sprzed kilku lat

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 20/04/2021, 15:00
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Kilkaset udostępnień miała na Facebooku fotografia przedstawiająca protest w Algierii. Użytkownicy mylnie interpretują zdjęcie jako aktualną fotografię przedstawiającą demonstrację przeciwko restrykcjom w czasie pandemii Covid-19. Przyczynił się do tego brak podanej daty do fotografii. W rzeczywistości zdjęcie przedstawia protesty z 2019 roku w Algierze przeciwko urzędującemu wówczas prezydentowi Abd al-Aziz Buteflice.

„Rewolucja w Algierii. Bez pracy, bez transportu, bez szkół, bez biznesów. Wszyscy na ulice, łącznie z policją i wojskiem, dopóki zgniły rząd nie wróci do domu” – czytamy w poście opublikowanym 17 kwietnia 2021 roku.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 20 kwietnia 2021 roku

Fotografia przedstawiająca liczny protest na tle fasad białych kamienic zyskała 166 udostępnień. Brak daty w treści towarzyszącej zdjęciu wprowadza w błąd. Niektórzy pisali, że w proteście brali udział przeciwnicy szczepionek. W komentarzach znalazły się również głosy, że zdjęcie nie jest aktualne.

Protesty w Algierii

To zdjęcie pochodzi z początku marca 2019 roku i przedstawia antyrządowy protest Algierczyków przeciwko władzy prezydenta Abd al-Aziz Butefliki (1, 2), który zamierzał ubiegać się o piątą kadencję.

W obliczu masowych ulicznych demonstracji, 2 kwietnia 2019 r. 82-letni Buteflika zrezygnował ze sprawowania urzędu prezydenta Algierii.

Algierczycy nadal wychodzą na ulicę – z małą przerwą, którą spowodowała epidemia koronawirusa. Liderzy opozycyjnego ruchu Hirak wezwali do zawieszenia protestów w marcu 2020 r., by nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania się Covid-19. Demonstracje wznowiły się w lutym 2021 r., a protestujący domagają się gruntownych zmian w systemie, a także uwolnienia niedawno uwięzionych aktywistów ruchu Hirak.

Image
Antyrządowy protest Algierczyków 16 kwietnia 2021 r. fot. Ryad Kramdi AFP

Oryginalna fotografia

Datę zdjęcia, którą najprawdopodobniej jest początek marca 2019 r., udało nam się ustalić, dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u. „Z dzisiejszego marszu milionowego w stolicy 08/03/2019” – czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku wiosną 2019 r.

Image
Zrzut ekranu z fanpage'a Météo Algérie طقس الجزائر wykonany 20 kwietnia 2021 roku

Ten termin potwierdzają również inne publikacje. Brytyjska stacja telewizyjna BBC udostępniła zdjęcie z protestów przeciwko Bouteflice w jednym ze swoich artykułów z 12 marca 2019 r. „Kraje arabskie potrzebują prawdziwych rewolucji” – czytamy w tweecie z fotografią zamieszczonym w artykule. Próbowaliśmy skontaktować się z autorem tweeta, jednak nie udało nam się uzyskać od niego odpowiedzi.   

Fotografię z datą marca 2019 r. znaleźliśmy również na innych stronach (1, 2): francuskiej „Mediapart” oraz kanadyjskiej „Socialist”.  

Dokładna lokalizacja protestu to Avenue Abdelkarim Elkhettabi w Algierze, stolicy Algierii. Na zdjęciu widać Baraka Bank, który poniżej zaznaczyliśmy kolorem czerwonym.

Image
Fotografia protestu w Algierze z 2019 r. - na czerwono zaznaczony bank o nazwie "Baraka Bank"

Wniosek: zdjęcie zostało zrobione w Algierze podczas protestu w 2019 r. przeciwko prezydentowi Abd al-Aziz Buteflice, który chciał ponownie startować na urząd prezydenta. Brak podanej daty do fotografii wprowadza w błąd.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami