Dzieci na balkonie w zniszczonym budynku w mieście Ar-Rakka w Syrii, 26 lutego 2021 r. ( AFP / Delil SOULEIMAN)

Dziecko, którego ciało widać w filmie na Facebooku nie zmarło „po szczepieniu na Covid-19”, tylko w ataku rakietowym w Syrii

Tysiące udostępnień na Facebooku miał film, na którym widać mężczyznę rozpaczającego nad zmarłym dzieckiem. Film, jak czytamy w opisie, ma przedstawiać ciało 11-letniego chłopca „po otrzymaniu eksperymentalnego zastrzyku”. Jest to nieprawda. Film ukazuje ofiarę ataku rakietowego w Syrii. Ofiarą nie jest jedenastoletni chłopiec, tylko dziewczynka. Jej śmierć nie miała związku z pandemią.

„11-letni chłopiec umiera po otrzymaniu eksperymentalnego zastrzyku. Zdesperowany ojciec nie wie, co robić. Tak się kończą eksperymenty na niewinnych dzieciach, pomyśl zanim coś zdecydujesz” - czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku 10 stycznia. Post zyskał w ciągu 2 dni 2 tysiące udostępnień.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka ( AFP 13.01.2022 r / )

Ten sam film, z podobnym twierdzeniem, pojawił się w kilku grupach na Facebooku (1, 2). Był też popularny wśród użytkowników Facebooka w Korei Południowej ( 1), a także wśród użytkowników portugalsko- i anglojęzycznych.

Weryfikacja nagrania przeprowadzona przez dziennikarzy AFP w Korei Południowej wykazała jednak, że śmierć dziecka nie miała związku z pandemią.

Ofiara ataku rakietowego

Nagranie wyszukaliśmy przy pomocy narzędzia InVID, które oferuje możliwość odwróconego wyszukiwania obrazem. Opublikował je 22 października 2021 roku syryjski fotograf Ali Haj Suleiman na swoim koncie na Twitterze. W tweecie napisał, że film nakręcony został w miejscowości „Ariha, na południu od miasta Idlib w północno-zachodniej Syrii, w której zginęło 12 osób, w tym czworo dzieci, kobieta.”

Suleiman zaprzeczył we wpisie na Twitterze 6 stycznia, że film pokazuje dziecko zmarłe w wyniku szczepienia na Covid-19.

„To wideo załączone poniżej, nagrałem w Ariha-Idlib. Jest udostępniane w mediach społecznościowych w Brazylii z twierdzeniem, że jest na nim dziecko zmarłe po otrzymaniu szczepionki CV19. (...) To ciało dziewczynki, która została zabita 20 października w wyniku bombardowania spowodowanego wojną wywołaną przez syryjski reżim” - napisał fotograf.

Atak rakietowy do którego doszło w Syrii 20 października 2021 roku relacjonowali dziennikarze AFP.

„Ostrzał prowadzony przez syryjską armię zabił w środę osiem osób, w tym pięciu cywilów, w północno-zachodnim regionie Idlib kontrolowanym przez rebeliantów dowodzonych przez dżihadystów - podał jeden z obserwatorów wojny.”- czytamy depeszy AFP podającej pierwszy bilans zabitych. Atak miał miejsce w ruchliwej części miasta Ariha, gdy dzieci zmierzały do szkoły. Wśród zabitych znalazło się „co najmniej dwoje dzieci.” - czytamy w depeszy.

O ataku pisały również polskie media (1, 2) a także Polska Misja Medyczna, Organizacja Narodów Zjednoczonych i Human Rights Watch.

21 października na Twitterze syryjska obrona cywilna zwana Białe Hełmy opublikowała dwuminutowy film ukazujący ofiary tego samego ataku. Porównanie obu filmów na których widać identyczne meble, korytarz, te same osoby, pozwala stwierdzić, że widzimy na nich tę samą dziewczynkę. Z opisu filmu Białych Hełmów dowiadujemy się, że dziewczynka miała na imię Remas i szła tego dnia do szkoły. Zginęło również troje innych dzieci idących do szkoły.

13 stycznia skontaktowaliśmy się z fotografem Ali Haj Suleimanem, który potwierdził w mailu do AFP, że w obu nagraniach widać tę samą dziewczynkę o imieniu Remas. Miała dziesięć lat.

– Mężczyzna, którego widzimy w filmie i który rozpacza nad ciałem dziecka, jest jednym z krewnych, a nie ojcem. Ojciec dziewczynki został razem z nią zabity w tym samym zamachu – dodał fotograf.

Szczepienia dzieci w Syrii

W listopadzie Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oraz Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły stosowanie produkowanej przez firmę Pfizer szczepionki Comirnaty przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Wcześniej, zalecenia wydane zostały dla grupy osób w wieku 12 lat i powyżej. Szczepienia w obu transzach wiekowych prowadzone są w wielu krajach, m.in. Izraelu, Kanadzie, USA i w większości państw unijnych, w tym w Polsce. Jednak nie są one dostępne w biedniejszych krajach, oraz regionach ogarniętych wojną takich jak Syria.

„Dzieci w Syrii nie otrzymały szczepionek przeciwko Covid-19” - powiedziała AFP 11 stycznia 2022 roku Juliette S. Touma, rzeczniczka UNICEF-u, agendy ONZ pomagającej dzieciom. UNICEF wspiera dostawy pomocy medycznej, w tym szczepionek dla mieszkańców Syrii.

Z raportu UNICEF-u z 31 października 2021, opublikowanego już po ataku z 20 października 2021 roku, wynika, że w Syrii szczepienia otrzymały jedynie osoby w wieku 30 lat i starsze.

„Bardzo niskie wskaźniki szczepień w całej Syrii wynikają z niskiej dostępności szczepionki” - czytamy w raporcie.

Wniosek: Twierdzenie, że film pokazuje ciało dziecka, które zmarło po szczepieniu przeciwko Covid-19 jest nieprawdziwe. Nagranie przedstawia ciało dziewczynki, ofiary ataku rakietowego do którego doszło 20 października 2021 roku w Syrii.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami