Uwaga, instytut Kocha podał błędne dane. Sprostowane liczby wskazują na co innego

Setki udostępnień miały publikacje z twierdzeniem, że 96% procent zakażeń wariantem koronawirusa Omikron w Niemczech zostało odnotowanych wśród osób zaszczepionych. Publikacje cytują dane niemieckiego Instytutu im. Roberta Kocha. Są jednak wynikiem błędu popełnionego przez sam instytut, który po trzech dniach sprostował dane. Mimo korekty, autorzy wielu publikacji powielali błędne liczby na dowód rzekomej nieskuteczności szczepionki.

„Według najnowszych danych opublikowanych przez Instytut Roberta Kocha, agencję badawczą kierowaną przez rząd niemiecki, prawie 96% przypadków Omicron należy do w pełni zaszczepionych.” – czytamy w artykule udostępnionym na Facebooku 8 stycznia.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka ( AFP 11.01.2022 / )

Źródłem danych artykułu ma być tweet wysłany przez użytkownika Tima Rohna do niemieckiej telewizji Disclose.tv.

Image

Pisze on, że z grupy 4206 pacjentów z wariantem Omicron, 4020, czyli 95,58% było w pełni zaszczepionych (spośród nich dawkę przypominającą, czyli trzecią, otrzymało 1137), natomiast 186 pacjentów (4,42%) z tym wariantem nie było zaszczepionych.

Te same dane, które miały być dowodem rzekomej nieskuteczności szczepionki, były publikowane na przełomie roku zarówno przez indywidualnych użytkowników (1, 2, 3, 4), jaki i na wielu stronach (1, 2) Były popularne po słowacku. Miały też tysiące udostępnień po niemiecku na Facebooku (1, 2, 3, 4), Twitterze, Telegramie. Rozpowszechniali je m.in. członkowie Bundestagu i Landtagu z partii AfD.

Błąd Instytutu Kocha

Instytut im. Roberta Kocha zajmuje się w Niemczech przebiegiem pandemii koronawirusa. W każdy czwartek publikuje cotygodniowy raport, m.in. z danymi o liczbie zachorowań. Dane rozbite są na infekcje wśród osób w pełni zaszczepionych i niezaszczepionych, a także według różnych wariantów koronawirusa. (Alfa, Beta, Gamma, Delta, Omikron).

W raporcie z 30 grudnia 2021 r. na stronie 14 pojawiła się liczba 186 przypadków zakażenia Omikronem u osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. Pierwotna wersja raportu jest dostępna pod tym linkiem. AFP miała do niej dostęp.

Jednak, jak przyznał instytut, liczba 186 przypadków wśród osób nieszczepionych została podana błędnie. Publikujemy poniżej sprostowanie jakie 3 stycznia 2022 roku instytut zamieścił na swojej stronie. Oznaczono je czerwoną czcionką.

Image
Sprostowanie zamieszczone przez Instytut Roberta Kocha ( AFP/ 03.01.2022 / )

„Sprostowanie: Na str. 14 poprawiona została liczba nieszczepionych wśród zgłoszonych przypadków Omikronu (przed: 186; po: 1097). W dniu 03.01.2022 r. w tabeli 3 skorygowano liczbę oraz odsetek zachorowań wariantem Delta i Omikron” napisał RKI.

Skąd liczba 186?

Zapytaliśmy Instytut o przyczynę pomyłki. Rzeczniczka RKI w mailu do AFP 3 stycznia napisała: „Niestety, w części raportu tygodniowego pojawił się błąd. Zamiast 186 przypadków zachorowań było 1097 u nieszczepionych osób z infekcją Omikronem, przy wprowadzaniu nowych danych zapomniano uaktualnić jedną z liczb. Zostało to już poprawione.” Dodała, że tego samego dnia RKI zamieścił sprostowanie raportu wraz z poprawnymi liczbami.

W raporcie z 23 grundia faktycznie można znaleźć liczbę 186: Na dzień 23 grudnia 2021 r. „186 przypadków infekcji Omikronem było wśród niezaszczepionych pacjentów, 924 przypadków wśród zaszczepionych” – czytamy. Poniżej fragment ten zaznaczyliśmy w czerwonej ramce.

Image
Zrzut ekranu ze strony Instytutu Kocha z raportem z 23 grudnia 2021 roku

W raporcie w następnym tygodniu z 30 grudnia 2021 roku, liczba ta pojawiła się ponownie nieuaktualniona. 186 przypadków infekcji Omikronem było wśród niezaszczepionych pacjentów, oraz 4020 przypadków wśród pacjentów zaszczepionych” – czytamy. Poniżej fragment ten zaznaczyliśmy w czerwonej ramce.

Image
Zrzut ekranu ze strony Instytutu Kocha z raportem z 30 grudnia 2021 roku ( AFP 11.01.2022 roku / )

.

Autorzy omawianych przez nas mylnych publikacji nie sprawdzili danych u źródła, czyli na stronach RKI, gdzie zamieszczono sprostowanie. Nadal powielali błędne dane.

Warto podkreślić, że dziennikarz Tim Rohn na którego powołuje się strona Odkrywamyzakryte.com, zamieścił korektę na swoim koncie na Twitterze ( 1,2) i to jeszcze przed publikacją tekstu przez stronę z mylnymi danymi.

Infekcje przełamujące rosną wraz ze wskaźnikiem szczepień

Przy ocenie skuteczności szczepień ważne jest, aby zwrócić uwagę na to jaki jest odsetek zaszczepionych osób w całej populacji. RKI wyjaśniło na swojej stronie na Twitterze, dlaczego tak się dzieje, za pomocą wykresu z początku grudnia. Jeśli w populacji jest więcej zaszczepionych osób, zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji wśród zaszczepionych osób. Są to tzw. infekcje przełamujące, czyli takie które przełamują odporność malejącą z czasem od szczepienia.

O „paradoksie epidemiologicznym” pisze Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

„Często spotykanym argumentem, mającym świadczyć, że szczepienia nie są skuteczne, jest to, że osoby zaszczepione chorują. Tymczasem, takie sytuacje nie są niczym niezwykłym. Jeżeli szczepionka ma 80% skuteczność, to po zaszczepieniu 1000 osób, 200 pozostaje nieuodpornionych. Natomiast, jeżeli szczepionka ma 95% skuteczność, to po zaszczepieniu 1000 osób, 50 osób pozostanie nieuodpornionych. Tak więc w wielomilionowych społeczeństwach, nawet skuteczne szczepienia powszechne pozostawiają znaczne ilości osób które mogą zachorować pomimo zaszczepienia.”

„To, że w populacji skutecznie zaszczepionej zachorowania występują coraz częściej wśród osób zaszczepionych wynika po prostu z tego, że coraz mniej osób pozostaje niezaszczepionych. Gdybyśmy zaszczepili 100% społeczeństwa przeciw danej chorobie, to wtedy wszystkie zachorowania występowałyby wśród osób zaszczepionych!”

Omikron i szczepienie

Nie jest jasne w jakim stopniu stosowane obecnie szczepionki chronią przed infekcją Omikronem, jednak jak podkreślają lekarze i wirusolodzy – szczepienia skutecznie chronią przez ciężkim przebiegiem choroby.

„Skuteczność poszczególnych szczepionek przeciwko wariantowi Omikron nie została jeszcze ostatecznie oceniona” – czytamy na stronie RKI w raporcie tygodniowym z 6 stycznia 2022 r .

„Skuteczność poszczególnych szczepionek przeciwko wariantowi Omikron nie może być jeszcze ostatecznie oceniona” – pisze RKI w swoim najnowszym raporcie tygodniowym z 6 stycznia 2022 r .

RKI przytacza na swojej stronie internetowej wstępne wnioski z Wielkiej Brytanii, gdzie wariant ten pojawił się wcześniej. Wyniki tamtych badań wykazały, że skuteczność szczepionki przeciwko Covid-19 z czasem spada i jest mniejsza w przypadku zachorowań wariantem Omikron niż Delta. Należy założyć, że po upływie 15 tygodni od drugiej dawki zaszczepieni mogą nie posiadać odpowiedniej ochrony przed zachorowaniem. Jednak dzięki dawce przypominającej można zwiększyć osłonę przed Omikronem.

Instytut Roberta Kocha publikuje dzienną liczbę przypadków zachorowań wariantem Omikron w Niemczech na osobnej stronie. Od pojawienia się tego wariantu w Niemczech w 46 tygodniu 2021 roku do 11 stycznia 2022 r., odnotowano 101 159 przypadków zachorowań tym wariantem. W większości przypadków osoby przechodziły infekcję łagodnie lub nie miały objawów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzegła 6 stycznia 2022 r przed niebezpieczeństwem zachorowań wariantem Omikron.

- Chociaż Omikron wydaje się być mniej poważny w porównaniu do Delta, zwłaszcza u osób zaszczepionych, nie oznacza to, że należy go uznać za łagodny - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ostrzegł przed „tsunami” zachorowań.

Wniosek: Niewielka liczba 186 przypadków zakażenia wariantem Omikron u osób nieszczepionych w porównaniu do dużo większej liczby (4020 przypadków) u osób zaszczepionych, które zachorowały na ten wariant wynikała z błędu redakcyjnego Instytutu Roberta Kocha. W rzeczywistości zarażonych zostało 1097 osób niezaszczepionych. Instytut sprostował błąd już 3 stycznia, mimo to autorzy wielu publikacji powielali go dalej, świadomie lub nie.

13 stycznia 2022 Zmieniliśmy datę w paragrafach 20 i 21 na 2022 zamiast 2021. Przepraszamy za tę pomyłkę.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami