Bill Gates na Szczycie klimatycznym (COP26) ONZ w Glasgow, 2 listopada 2021 roku ( POOL/AFP / Evan Vucci)

Pogłoski o aresztowaniu Billa Gatesa są nieprawdziwe

Setki udostępnień miał artykuł z twierdzeniem, że armia amerykańska aresztowała założyciela Microsoftu, Billa Gatesa pod zarzutem m.in. handlu dziećmi. Twierdzenie jest fałszywe: Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów przekazali AFP, że pogłoski te są nieprawdziwe. Gates pojawiał się na publicznych spotkaniach i jest aktywny w mediach społecznościowych.

„We wtorek armia amerykańska aresztowała założyciela Microsoftu, Billa Gatesa, oskarżając społecznie niezręcznego odmieńca o handel dziećmi i inne niewyobrażalne przestępstwa przeciwko Ameryce i jej mieszkańcom” – czytamy w artykule udostępnionym na Facebooku 3 stycznia.

Image
Zrzut ekranu ze strony "KochaneZdrowie" wykonany 5 stycznia 2021 roku

Źródłem rzekomych informacji ma być portal o nazwie Real Raw News, gdzie została opublikowana angielska wersja tego samego tekstu. Dziennikarze AFP już wcześniej zweryfikowali twierdzenia zawarte w tym artykule (1, 2).

To kompletna fikcja

W zakładce „O nas” Real Raw News informuje, że strona zawiera materiały „humorystyczne, parodystyczne i satyryczne”. Nie jest jednak jasne, które artykuły należą do tej kategorii. Artykuł o rzekomym aresztowaniu Billa Gatesa pojawił się w aktualnościach.

Według Way Back Machine informację o humorystycznym wydźwięku strony opublikowano po kwietniu 2021 r., czyli kilka miesięcy po uruchomieniu witryny w grudniu 2020 r. Do czasu publikacji artykułu redaktor strony nie odpowiedział na pytanie AFP, czy tekst o Billu Gatesie miał być satyrą.

Twierdzenie, że Bill Gates został aresztowany, jest niemniej jednak fałszywe.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przekazał AFP 13 sierpnia 2021 r., że ta historia „to kompletny wymysł”.

Również rzecznik Fundacji Melindy i Billa Gatesów przekazał AFP 4 stycznia 2022 r., że twierdzenie jest fałszywe.

Od czasu rzekomego aresztowania, Gates wielokrotnie występował publicznie, w tym na żywo na konferencji o edukacji, udzielał wywiadu CNN na żywo 5 sierpnia, a w listopadzie był obecny na szczycie klimatycznym ONZ w Glasgow (COP26). Aktywne są również oficjalne konta miliardera na Twitterze i Facebooku.

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się fałszywe wiadomości na temat handlu dziećmi, przede wszystkim za sprawą spiskowej sekty o nazwie QAnon. Gates wielokrotnie był obiektem fałszywych wiadomości od początku pandemii Covid-19 (1, 2).

Wniosek: informacje o rzekomym aresztowaniu Billa Gatesa są nieprawdziwe. Potwierdza to Fundacja Billa i Melindy Gatesów, a także Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Miliarder od tego czasu wielokrotnie pojawiał się w mediach.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami